Почетна страница > Новости

Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 16.06.

17.06.2017. год.

  

Интерактивна мапа бојевих дејстава и ваздушних удара Русије у Сирији -  Клинути овде или на мапу испод


Руски ваздушни напади у Сирији



  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима 



Преглед бојевих дејстава у Сирији за 16.06.


Пентагон: Биће нам драго ако је Багдади мртав - Коалиција САД не потврђује ликвидацију вођу терористичке организације ДАЕШ Абу Бакра ел Багдадија, али ће јој бити драго уколико се то потврди, рекао је представник коалиције.

„У овом тренутку не можемо да потврдимо руска саопштења о смрти Ел Багдадија… Раније је било неколико таквих саопштења, која су се показала као лажна, немамо коначну потврду овог саопштења. Коалиција и светска заједница би, свакако, поздравили погибију Ел Багдадија“, рекао је представник коалиције.

Према његовим речима, коалиција наставља комуникацију са руском војском у вези са дејствима у Сирији, а ДАЕШ као организација „трпи пораз“.

Ни Пентагон, за сада, не може да потврди да је Багдади ликвидиран, али позитивно оцењује ту могућност.

Сиријска војска преузела контролу над гасним пољем у провинцији Хомс 

Проверавају се информације ликвидације Багдадија - Москва - Министарство одбране Руске Федерације саопштило је да проверава информације које показују да је лидер терористичке организације "Исламска држава" Ебу Бекр ел-Багдади убијен у ваздушним ударима Русије у Сирији.

"Руски авиони СУ-34 и један СУ-35 спровели су ваздушне ударе у близини упоришта терориста у Раки у северној Сирији 28. маја", саопштило је министарство. Мета удара је био састанак високих лидера терориста, а према информацијама, био је присутан и Багдади.

Тема састанка терориста био је план за "излазак терориста из Раке кроз тзв. "Јужни коридор" ", наводи се у саопштењу.

"Према информацијама, које се проверавају кроз различите канале, лидер терориста Ибрахим Ебу-Бекр ел-Багдади је такође био присутан на састанку, те је убијен у ваздушним ударима", наводи се у саопштењу Министарства.


Међу онима који су убијени у ударима су и емир Раке Абу ал-Хаји ал-Масри, Емир Ибрахим ал-Наеф ал-Хаџ, који је контролисао округ граде Ракка у насељу ес-Сохне и задужени за безбедносна питања Сулејман ал-Савах ", додало је министарство.


Москва је дала америчким партнерима информације о месту и времену ваздушног удара, саопштило је министарство.

Коалиција коју предводе САД је саопштила да не може да потврди информацију да је Багдади убијен у вадзушним ударима Русије.

"Ми не можемо потврдити ове извештаје у овом тренутку", рекао је пуковник Рајан Дилон, портпарол Комбиноване заједничке радне групе Коалиције.

Иако су бројни медијски извештаји спекулисали о смрти Багдадија , ни Пентагон, ни у Ирак или сиријска војска нису потврдили још те тврдње.

У последњем извештају који је изашао почетком јуна, тврдђено је да је озлоглашени лидер убијен у ваздушном нападу у Раки. Нема званичних потврда.

Багдади је први пут изашао у јавност у лето 2014. године, када је почело освајање територије у Ираку, а касније и у Сирији.

Терористичка група је у више наврата објавиљивала поруке наводно послате од стране Багдадија где се позива на успостављање калифата.


Амерички Стејт департмент је одредио Багдадија као посебног глобалног терористу.

Москва потврдилла присуство ракетних лансера САД у Сирији - САД су преселиле "Химарс" вишецевне бацаче ракета дугог домета из Јордана у своју базу у Ат Танфи у Сирији, потвдило је Министарство одбране Русије, додајући да би се ракетни системи могли користи против сиријских снага.

Руска војска је навела да радијус борбеног дејства артиљеријско-ракетног система (Химарс) "не може да подржи јединице "Сиријских демократских снага" у Раки, а које су под контролом коалиције САД."

"Истовремено, снаге под вођством САД су у неколико наврата нападале сиријске снаге које се боре против "Исламске државе" код јорданске границе. Стога, није тешко замислити да се такви напади на сиријске снаге наставе у будућности, али овај пут уз употребу система "Химарс", наводи се у саопштењу Министарства одбране РФ.

Министарство одбране је саопштило да "размештање било које врсте страног наоружања на сиријској територији, посебно вишецевних лансирних система, мора бити у договору са сиријском владом".

"Москва пажљиво прати ситуацију на граници између Сирије и Јордана", додаје се у саопштењу.

У среду је високи обавештајни извор изјавио да је америчка војска преселила системе "Химарс" из Јордана до Танфе.

"Они су сада стигли у Танфу и они су значајан подстицај за војно присуство САД", рекао је извор, уз напомену да је "Химарс" стациониран како би подржаво снаге под контролом коалиције САД

"Химарс" систем "Локид Мартин", је у стању да лансира разне врсте пројектила, а оперативни домет је до 480 километара.

Снаге сад су напале сиријске снаге у три наврата у последњих неколико недеља, саопштивши да је то "одговор на претње за коалиционе снаге које су стациониране ван Танфе". Нападе је Дамаск оштро осудио.

Министарство одбране Русије је раније оптужило ваздушне снаге под вођством САД да раде на подривању анти-терористичких напора сиријске владе.

"Упркос промоцији циљива у борби против међународног тероризма, коалиција напада сиријску војску, омогућавајући терористима да напусте опкољене области несметано, те на тај начин јачају терористичке групације у близини Палмире и Деир ез-Зора", рекао је генерал-пуковник Сергеј Суровикин.


Привремена база САД у Ат Танфи је основана пре више од годину дана како би се тренирале и проверавале снаге у борби против "Исламске државе".


САД су недавно једнострано проглациле тзв "безбденосну зону" у тој области, која није одобрена од стране сиријске владе.


Повлачење терориста из Раке и Мосула - Велики број терориста побегао је из Раке и Мосула које нападају снаге међународне коалиције у сиријски град Ел Мајадан, јавља АП, позивајући се на изворе у САД и Сирији.

Рака се налази у центру долине реке Еуферат на граници са Ираком. Операција за ослобађање највећег упоришта ДАЕШ-а у Ираку — Мосула траје од октобра 2016. године уз подршку коалиције на челу са САД. Ирачка војска је прво ослободила источни део града, док је у фебруару почела операције у западном делу.

Рака се налази под контролом ДАЕШ-а од 2013. године. Град се сматра незваничном престоницом терориста. Прошле године коалиција је саопштила да покреће операцију за ослобађање града. Већ неколико месеци у току су борбе на улазу у град.

Копнена операција уз подршку америчких специјалних снага и америчке авијације воде курдске формације. Учешће Американаца изазива протесте дамаска који наглашава да се то ради без договвора са сиријским властима и њихово присуство на северу земље у суштини је интервенција.

Преглед политичких и других вести за 16.06.


Пентагон разматра слање додатних трупа и технике у Сирију Пентагон разматра могућност упућивања у сиријски град Раку још војника и додатне опреме ради борбе против беспилотних летелица терористичке организације ДАЕШ, пренео је лист „Вашингтон пост“ позивајући се на изјаву неименованих америчких чиновника.

Саговорници листа су нагласили да, за разлику од ирачког града Мосула, амерички војници који учествују у операцији ослобађања Раке имају мање ресурса за борбу против терористичких дронова.


Лист наводи да напади дронова ДАЕШ-а понекад спречавају ваздушне нападе на положаје бораца. Недавно су Американци били принуђени да мењају положај због дрона ДАЕШ-а, без обзира на припремљен напад, рекао је за лист један од представника Сиријских демократских снага, које, такође, учествују у операцији у области Раке. 

Лист не прецизира о каквој је опреми и ком броју додатних војника реч. 

Штаб коалиције на челу са САД је раније саопштио да је алијанса опозиције Сиријских демократских снага ушла у Раку у оквиру операције за ослобађање града. Сама операција траје од новембра 2016. године, уз подршку америчке авијације и специјалних снага.

 Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Посланици блока су, како се наводи, изабрали Qwant, који је раније био у власништву Axel Springer-а, како би смањили дигиталну зависност од САД....


Само 38 одсто испитаника верује да Москва представља војну претњу, у поређењу са 52 одсто прошлог септембра, наводи Билд....

Нико од одговорних за напад на школу у Старобељску неће бити помилован, саопштило је руско Министарство спољних послова...


Извештај долази у тренутку све већих америчких ратних трошкова, исцрпљених залиха ракета и неспремности савезника да се укључе....

Џон Ретклиф је, како се наводи, рекао да амерички председник очекује „темељне промене“ од Хаване....



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА