Затворен Фест, награда за руски филм "Бедуин"
Награду у такмичарском програму 40. Феста добио је руски филм "Бедуин" редитеља и сценаристе Игора Волошина.
Признање је младом аутору вечерас уручио председник жирија Дарко Бајић у оквиру церемоније затварања јубиларног фестивала у великој дворани Центра "Сава".
Волошин се захвалио на србском језику, примајући статуету "Мало велико дрво", рад вајара Небојше Ђуре Веселиновића.
"Хвала жирију и хвала Фесту. За мене Београд и ова земља постају још већи", рекао је он.
Одлуку о награди једногласно су донели редитељ Бајић и чланови жирија, филмски критичари Филип Бергсон (Велика Британија) и Радован Холуб (Чешка).
Они су образложили да је Волошин награђен "за мајсторство режије и композиције, као и за умеће у раду са глумцима и у причању савремене бајке о томе докле је мајка спремна да иде, из љубави према својој кћерци на самрти, водећи је из њеног родног Кијева до Санкт Петерсбурга и затим до јорданских пустиња".
Специјално признање жири је доделио хрватском филму "Флеке" редитеља Алда Tардоција "за храбар деби, искрен и пун енергије и филмских референци, који ни у једном тренутку не употребљава шаблоне ауторског филма".
Публику су поздравили директор Дирекције Феста Милош Параментић, уметнички директор Борислав Анђелић и селектор Иван Карл.
Параментић је изразио задовољство што је филмове 40. феста гледало 120.000 људи, од којих 102.000 са купљеним улазницама.
Анђелић је оценио да је квалитетна програмска понуда изазвала добру реакцију публике, док је Карл напоменуо да са оваквим плебисцитом не треба да бринемо за будућност Феста.
Од 24. фебруара у Центру "Сава", Дому омладине и Дворани културног центра приказана су 72 премијерна филма из целог света, уз три ретроспективе у Музеју кинотеке.
На званичном затварању Феста премијерно је приказан србски играни Филм "Доктор Реј и ђаволи" редитеља Динка Tуцаковића, у продукцији "Викторија Филма".
Прича по сценарију Tуцаковића и Димитрија Војнова дешава се 60-их година 20. века када је великог америчког редитеља Николаса Реја у Београд довео тадашњи директор "Авала филма" Ратко Дражевић са амбициозним плановима, који нису реализовани јер је Реј био у уметничкој, а и животној кризи.
Реја игра британски глумац Пол Лионард Мареј, а Дражевића Драган Бјелогрлић. У ансамблу су и Бојан Димитријевић (Михиз), Гордон Мареј (у лику Орсона Велса), Павле Пекић, Ана Софреновић, Лена Богдановић… Директор фотограгије је Немања Јованов, сценограф Иван Денић.
Публика Феста видела је интересантну причу засновану на стварним догађајима и личностима, али намерно третираним више као мит него као документ.
Ова лепа слика једног битног периода наше кинематографије дата је са дозом хумора и у ретро стилу, као омаж старим филмовима.
За сада није утврђен датум биоскопског приказивања филма "Доктор Реј и ђаволи".
Сутра ће у програму "Фест на бис" бити одржане две пројекције вишеструко награђиваног филма "Глумац" француског редитеља, оскаровца Мишела Азанависијуса.
- Извор
- ИН4С
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Глобални гигант Глово напушта БиХ, а домаћа апликација Ордера преузима тржиште доставе хране. Ресторани и купци масовно прелазе на поуздано домаће рјешење — које своју мрежу већ шири и...
Посланици блока су, како се наводи, изабрали Qwant, који је раније био у власништву Axel Springer-а, како би смањили дигиталну зависност од САД....
Само 38 одсто испитаника верује да Москва представља војну претњу, у поређењу са 52 одсто прошлог септембра, наводи Билд....
Нико од одговорних за напад на школу у Старобељску неће бити помилован, саопштило је руско Министарство спољних послова...
Извештај долази у тренутку све већих америчких ратних трошкова, исцрпљених залиха ракета и неспремности савезника да се укључе....
Џон Ретклиф је, како се наводи, рекао да амерички председник очекује „темељне промене“ од Хаване....
Остале новости из рубрике »

















