Почетна страница > Новости

РТ: На Србију НАТО бацио до 15 тона осиромашеног уранијума - тужба против НАТО

РТ: На Србију НАТО бацио до 15 тона осиромашеног уранијума - тужба против НАТО
14.06.2017. год.


Извор: Восток, РТ

Међународни правни тим припрема тужбу против НАТО-а због употребе муниције са осиромашеним уранијумом током бомбардовања Југославије. Употреба ове муниције је изазвала пораст обољења од рака у током година у целом региону.

"У НАТО бомбардовању Србије 1999. године бачено је између 10 и 15 тона осиромашеног уранијума, што је изазвало велику еколошку катастрофу", рекао је Срђан Алексић, србски адвокат који води правни тим, а који обухвата адвокате из ЕУ, Русије, Кине и Индије.

"У Србији сваке године оболи 33.000 особа, односно једно дете сваки дан", тврди Алексић.

Прес служба НАТО-а је саопштила да је упозната са наводима, али није дала никакав коментар.

Када су питани зашто су одлучили да туже НАТО 19 година након агресије, адвокат је рекао да "с обзиром на страшне последице по нашу популацију,  никад није касно да се тужи неко ко је изазвао катастрофу животне средине, некога ко је бомбардовао Србију са радиоактивном муницијом, односно осиромашеним уранијумом. "

Србски адвокат каже да 19 земаља које су биле део НАТО-а у то време морају да плате накнаду за "за материјалну и нематеријалну штету свим грађанима који су умрли (њииховим породицама) или се разболели од последица НАТО бомбардовања."

"Очекујемо да ће чланице НАТО-а пружити третман нашим грађанима који су оболели од рака", рекао је Алексић и додао да НАТО "мора да обезбеди неопходну технологију и опрему за уклањање свих трагова осиромашеног уранијума" из Србије.

"Употреба забрањеогх оружја од стране војсне алијансе на челу са САД на Балкану представља кршење свих међународних конвенција и правила која штите људе од такве врсте оружја", устврдио је адвокат, додајући да је НАТО користио осиромашени уранијум и у Ираку 1991. године.

"Алијанси није суђено за овај чин, али су последице катастрофалне", рекао је он.

У свом извештају о осиромашеном уранијуму од 2000. године, НАТО је потврдио употребу муниције у Ираку и на Балкану.

У Ираку је употребљено око 300 тона муниције са осиромашеним уранијумом, испаљеног од стране америчких и британских трупа. Недавно је НАТО потврдио и употребу ове муниције у бомбардовању СР Југославије, где је по извештају употребљено око 10 тона.



  • Извор
  • фото: © US Air Force / AFP / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интервју са Павлом Бушујевим, руководитељем Одељења за балканска истраживања Института за земље ЗНД...


У интервјуу за РГМ.Журнал, Павел Бушујев, шеф Одељења за балканске студије Института земаља ЗНД, говорио је о менталитету власти и народа на Балкану, о томе које гласине остају пука...


На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење...


На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА