РТ: „Превише новца уложено у рат“: Америчка војна индустрија покреће глобалну војну потрошњу
Извор: Восток / РТ
Глобални војни издаци достигли су свој врхунац 2018. године, а покретачка снага овог повећања је растући апетит америчког војно-индустријског комплекса, а не стварне претње, кажу аналитичари.
Други блиски пријатељ Вашингтона, Саудијска Арабија је трећи по величини војни потрошач који долази испред Индије.
Вашингтонови савезници у НАТО-у приметили су притисак из Сједињених Америчких Држава у вези са њиховим војним трошковима од када је Доналд Трамп дошао на власт у Белој кући. Малуф верује да то има мање везе са безбедношћу НАТО савеза, а више са интересима америчких произвођача оружја.
"Много тога има за циљ да помогне америчкој војној индустрији да остане испред својих конкурената и запосли више људи", објаснио је он, додајући да питање војних трошкова има "јасну економску димензију".
"Не постоји добар разлог" за већи буџет за одбрану, рекао је Тед Сиеј, бивши амерички дипломата и виши консултант за политику при "Бритиш Американ Секјурити Информејшн Кансл" (БАСИЦ). Западни страх од уочене „руске претње“ довео је до дестабилизације европског континента, указао је он.
Бивши амерички дипломата такође је осудио "бесмислену" формулу НАТО-а која захтева да државе чланице потроше два посто свог БДП-а на одбрану.
У међувремену, САД и њихови савезници апсолутно надмашују све земље које сматрају наводним претњама. Само трошкови САД-а чинили су 36 процената глобалних светских издатака за одбрану, премашивши тако укупне расходе следећих осам земаља заједно у 2018. години. Укупни војни трошкови НАТО-а чинили су 53 процената глобалних трошкова за одбрану.
Русија је у међувремену, пала на шесто место тако што је потрошила неких 61,4 милијарде долара на војску 2018. године, након узастопног смањења буџета за одбрану у последње две године. Међутим, ове чињенице не спречавају највећег војног потрошача на свету да оптужује Москву да некако иницира "трку у наоружању".
У сваком случају, најновији трендови показују да је мало вероватно да ће свет ускоро видети ублажавање напетости на међународној арени, упозорава Сиеј.
"Превише људи има превише новца уложено у рат", рекао је он.
- Извор
- фото: © Reuters / US Navy /Mass Communication Specialist 2nd Class Z.A. Landers / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Интервју са Павлом Бушујевим, руководитељем Одељења за балканска истраживања Института за земље ЗНД...
У интервјуу за РГМ.Журнал, Павел Бушујев, шеф Одељења за балканске студије Института земаља ЗНД, говорио је о менталитету власти и народа на Балкану, о томе које гласине остају пука...
Ваше Високопреосвештенство...
На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење...
На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...
Остале новости из рубрике »
















