Почетна страница > Новости

РТ: Коронавирус пуштен из кинеске лабораторије „несрећом“, тврди бивши шеф МИ6, a као доказ наводи новo истраживање

РТ: Коронавирус пуштен из кинеске лабораторије „несрећом“, тврди бивши шеф МИ6, a као доказ наводи новo истраживање
04.06.2020. год.


Нова студија наводи да је избијање коронавируса почело као неуспели експеримент у Кини, каже бивши шеф МИ6, те да је претходна "испеглана" како би се уклониле оптужбе против Пекинга.

"Мислим да је ово почело као несрећа", рекао је Ричард Дирлов, који је од 1999. до 2004. водио британску обавештајну агенцију МИ6, за Телеграфов "Планет нормал".

.

"Поставља се питање, ако Кина икада прихвати одговорност, да ли ће платити одштету? Мислим да ће то натерати сваку земљу света да преиспита како третирати свој однос са Кином и како да се међународна заједница понаша према кинеском руководству."

 

 


Дирлов је сугерисао да вирус није пуштен намерно, већ да је случајно процурио када су кинески научници експериментисали на шишмиша. Како би потврдио своје тврдње, навео је недавно објављену стручну рецензију британско-норвешког тима који је саопштио да је пронашао „убачене делове SARS-CoV-2“ који омогућавају да вирус дође у контакт са људским ћелијама.

Бивши шеф МИ6 рекао је за Телеграф да је студија неколико пута мењана. У истраживачком раду је првобитно навођено да би нови коронавирус требало да се зове „вирус Вухан“, по кинеском граду где је први пут откривен, те да је доказано да је вирус „направљен“.

Телеграф наводи да су истраживачи са Института "Френсис Крик" и Империал колеџа из Лондона одбацили закључке студије, док су "водећи академски часописи" попут "Нејчра" и "Журнал оф виролоџи" става да студија није погодна за објављивање.

Наводи се да је један од оригиналних аутора студије повукао своје име пре него што је рад „испеглан“ како би се уклонили сви експлицитни наводи против Пекинга. Међутим, обавештајни званичници су, како се наводи, имали увид пре објављивања.


Од првих недеља избијања коронавируса, медијски извештаји и неки западни политичари тврде да вирус 
SARS-CoV-2 можда потиче из виролошке лабораторије за вирусологију у Вухану. Амерички званичници посебно су осудили Кину, а америчкчи председник Доналд Трамп је рекао да Пекинг мора надокнадити штету насталу избијањем пандемије.

Пекинг је више пута демантовао ове тврдње.

Крајем априла Национална обавештајна служба САД-а је саопштила да вирус "није направљен од стране човека или генетски модификован". Исто тако, обавештајни извори су саопштили прошлог месеца за "Гардиан" да не постоје докази да коронавирус потиче из кинеске лабораторије или да би евентуално цурење могло проузроковати пандемију.

Извор: Восток / РТ



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © China Daily / Reuters / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интервју са Павлом Бушујевим, руководитељем Одељења за балканска истраживања Института за земље ЗНД...


У интервјуу за РГМ.Журнал, Павел Бушујев, шеф Одељења за балканске студије Института земаља ЗНД, говорио је о менталитету власти и народа на Балкану, о томе које гласине остају пука...


На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење...


На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА