Почетна страница > Новости

РТ: САД санкционисале Московски истраживачки институт, наводећи да је „повезан“ са рачунарским злонамерним софтвером „Тритон“

РТ: САД санкционисале Московски истраживачки институт, наводећи да је „повезан“ са рачунарским злонамерним софтвером „Тритон“
24.10.2020. год.


Московски истраживачки институт укључен у развој ракета система ПВО С-300 стављен је на црну листу Министарства финансија САД због наводних „веза“ са малвером који се користи „против америчких партнера на Блиском истоку“.

Централни научни институт за хемију и механику је „повезан са деструктивним малвером Тритон“, изјавио је секретар Министарства финансија Стевен Мнучин, оптужујући институцију за „изградњу прилагођених механизама" који су омогућили "сајбер напад на петрохемијску индустрију" објеката на Блиском Истоку који се наводно догодио у августу 2017. године.

Није понуђен ниједан доказ за ову тврдњу, као ни за тврдњу из 2019. године да "нападачи који стоје иза малвера Тритон такође скенирају и истражују рањивост најмање 20 електро постројења у Сједињеним Америчким Државама"“.

Наводни напад циљао је индустријске контролне системе у објекту и "имао је способност да нанесе значајну физичку штету и губитке живота", наводи се у саопштењу Министарства финансија.


Извештаји у медијима о сајбер нападу на петрохемијско постројење у Саудијској Арабији појавили су се у августу 2017. године, али име или власништво никада нису откривени. У причи Њујорк тајмса из марта 2018. године наводи се да су „Иран, Кина, Русија, Сједињене Државе и Израел имали техничку софистицираност за покретање таквих напада“, те се спекулисало да иза тога стоји Иран, тврдећи да нико од осталих није имао мотив да учини тако нешто.

Санкционирани институт за истраживање основан је давне 1894. године и водећа је научна организација у Русији „у интересу одбране и безбедности државе“, према Удружењу државних научних центара, кровној групи за 48 руских истраживачких објеката које финансира влада.

Као резултат санкција, било која имовина Института у поседу америчких држављана биће блокирана, а Американцима су забрањене било какве трансакције са Институтом. Санкције ће такође погодити неамериканце ако послују с Институтом.

Санкције су уведене према Закону о сузбијању америчких противника санкцијама, у јеку хистерије „Рашнгејт“.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Global Look Press / Michael Weber / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интервју са Павлом Бушујевим, руководитељем Одељења за балканска истраживања Института за земље ЗНД...


У интервјуу за РГМ.Журнал, Павел Бушујев, шеф Одељења за балканске студије Института земаља ЗНД, говорио је о менталитету власти и народа на Балкану, о томе које гласине остају пука...


На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење...


На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА