Почетна страница > Новости

РТ: „Крај историјског поглавља“: Последњи немачки војници напустили Авганистан након скоро 20 година мисије коју предводе САД

РТ: „Крај историјског поглавља“: Последњи немачки војници напустили Авганистан након скоро 20 година мисије коју предводе САД
30.06.2021. год.

Немачки министар одбране је саопштила да се војска земље потпуно повукла из Авганистана након што су биле део НАТО мисије скоро две деценије.


"Вечерас су последњи војници Бундесвера сигурно напустили Авганистан", написала је на Твитеру немачки министар одбране Анегрет Крамп-Каренбауер. „После 20 година, нашем најинтензивнијем ангажовању у иностранству дошао је крај.“


„Ово означава крај историјског поглавља - интензивна посвећеност која нас је изазвала и обликовала“, рекла је Крамп-Каренбауер.


Она се захвалила више од 150.000 који су служили у Авганистану откако се Немачка придружила НАТО инвазији на земљу 2001. године. НАТО савезници су своју кампању започели недуго након терористичких напада 11. септембра у борби против талибана и милитаната Ал Каиде.


Према немачким медијима, последњих око 20 специјалаца полетело је авионом из ваздухопловне базе "Камп Мармал" у близини северног авганистанског града Мазар Шариф, након чега је база формално предата авганистанској војсци.


Отприлике 1.300 немачких војника пружало је обуку авганистанским војним и безбедносним снагама у оквиру НАТО-ове мисије "Одлучна подршка". Током рата, Немачка је изгубила 59 војника, укључујући 35 који су погинули у борбама.

Хенинг Оте, посланик и портпарол за одбрамбену политику Хришћанско-демократске уније Немачке (ЦДУ) канцелара Ангеле Меркел, рекао је да је мисија у Авганистану била успешна. Рекао је, да „Авганистан данас не нуди повратак међународном тероризму“, и да немачки војници могу бити поносни на себе.

Политичари из других партија били су резервисанији. Сиемтје Милер из Социјалдемократа рекао је да се, иако је операција била успешна из војне перспективе, показало да је дугорочна изградња државе у Авганистану тежа. Милер је позвао на ревизију мисије, као и представник странке Левица.

„Мора се признати да главни циљеви - мир у Авганистану и стабилне државне структуре - нису постигнути“, рекао је Тобиас Линднер, посланик Зелених.

Немачке снаге су напустиле зему, док Пентагон треба да у потпуности повуче своје снаге из Авганистана до 11. септембра 2021. године. Предстојеће повлачење америчких војника повећава страх да ће талибани, који су се активирали последњих месеци, срушити владу коју подржава Запад у Кабулу и поново преузети земљу.

Милитанти су овог месеца заузели град Шер Кан Бандар у близини авганистанско-таџикистанске границе и устврдили да су заузели 90 округа од средине маја. Ен-би-си је цитирао талибанског команданта, који је прошле недеље рекао да су милитанти изненађени брзином сопственог напредовања.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • Немачки војник у Авганистану, фото: © Sabine Siebold/Reuters / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интервју са Павлом Бушујевим, руководитељем Одељења за балканска истраживања Института за земље ЗНД...


У интервјуу за РГМ.Журнал, Павел Бушујев, шеф Одељења за балканске студије Института земаља ЗНД, говорио је о менталитету власти и народа на Балкану, о томе које гласине остају пука...


На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење...


На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА