Почетна страница > Новости

РТ: Омаловажавање одлучујућег доприноса СССР-а у разбијању нацизма и искључивање наше земље из редова победника постала уобичајена пракса - Антонов

РТ: Омаловажавање одлучујућег доприноса СССР-а у разбијању нацизма и искључивање наше земље из редова победника постала уобичајена пракса - Антонов
31.01.2022. год.
Поређења између СССР-а и Хитлерових нациста су покушај да се ревидира историја, наводи руски амбасадор у САД-у РТ: Омаловажавање одлучујућег доприноса СССР-а у разбијању нацизма и искључивање наше земље из редова победника постала уобичајена пракса - Антонов

Наслеђе Другог светског рата, у коме је совјетска Црвена армија протерала нацистичке трупе из источне Европе пре него што је разбила Трећи рајх, ризикујe да буде отетo од стране оних који желе да ослободе кривице Хитлерове злочине или избришу допринос СССР-а, рекао је руски амбасадор у САД-у.

У тексту објављеном у америчком "Вашингтон тајмсу", Анатолиј Антонов је саопштио да бивше земље источног блока толеришу слављење нацизма и одбијају да признају кључну улогу СССР-а у поразу сила Осовине током Другог светског рата.

„Тренутно смо сведоци циничне политике искривљавања историјске истине“, навео је дипломата.

„Споменици победницима фашизма руше се у Украјини, балтичким државама и Пољској. Очигледна је жеља да се избрише сећање на дело совјетског војника-ослободиоца, кога покушавају да изједначе са Хитлеровим џелатима.

Навео је да „неке источноевропске земље редовно организују маршеве у част казнених СС дивизија“, славећи нацистичку организацију одговорну за убиства милиона Јевреја, Рома и других жртава током Холокауста.

Прошлог априла, око 100 ултрадесничара марширало је центром Кијева у част 77. годишњице СС дивизије "Галичина". Немачка амбасада у Украјини јавно је осудила догађај.

Антонов је даље рекао да проблем није ограничен само на земље бившег источног блока, додајући да „ови узнемирујући трендови утичу и на Сједињене Државе. Омаловажавање одлучујућег доприноса СССР-а разбијању нацизма и искључивање наше земље из редова победника у Другом светском рату постала је уобичајена пракса. У САД-у постоји преко 800 активних екстремистичких група које заговарају теорију превласти белаца. Њихов `легитимитет` је оправдан првим амандманом на Устав САД-а који гарантује слободу говора.

Он је, међутим, приметио да многи Американци настављају да славе савез између САД-а, СССР-а и других народа који су победили Немачку и њене савезнике у Другом светском рату.

У четвртак је био Међународни дан сећања на холокауст и 78. годишњица од разбијања опсаде Лењинграда. Блокада је трајала од 1941. до 1944. године и током ње је погинули и урмли неколико милиона војника и цивила, више него што је укупан број жртава Сједињених Држава и Уједињеног Краљевства у Другом светском рату заједно.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / Vitaliy Holovin / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интервју са Павлом Бушујевим, руководитељем Одељења за балканска истраживања Института за земље ЗНД...


У интервјуу за РГМ.Журнал, Павел Бушујев, шеф Одељења за балканске студије Института земаља ЗНД, говорио је о менталитету власти и народа на Балкану, о томе које гласине остају пука...


На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење...


На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА