Почетна страница > Новости

Москва неће молити ујака Сема за опроштај – Лавров

Москва неће молити ујака Сема за опроштај – Лавров
24.01.2024. год.
Билатералне везе су порушили они који су измислили „руску претњу“, рекао је министар спољних послова


Москва не сноси одговорност за то што су односи САД и Русије досегли најнижи ниво свих времена, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров, инсистирајући да терет њиховог обнављања лежи искључиво на Вашингтону.


Односи између САД и Русије су се спустили након почетка сукоба у Украјини у фебруару 2022. године, када је Москва осудила Вашингтон и друге западне земље због увођења санкција без преседана и слања оружја Кијеву. Кремљ тврди да ће испоруке само продужити сукоб, али неће променити његов исход.

Још једно велико питање у билатералним односима било је пузеће ширење НАТО-а према руским границама, које Москва види као егзистенцијалну претњу. Русија је саопштила да је жеља Украјине да се придружи војном блоку који предводе САД био један од главних разлога за садашњи сукоб.

У интервјуу за Си-Би-Ес Њуз у понедељак, упитан о потенцијалима за побољшање односа између Москве и Вашингтона усред сукоба око Украјине, Лавров је нагласио да Русија неће преузети иницијативу да их поправи јер их није његова земља покварила на првом месту.

Нећемо... трчати у Вашингтон: „Ујка Семе, молим те, опрости нам. Били смо лоши момци.’ Немамо на шта да се жалимо.

Министар је нагласио да су везе између две силе разбиле „они који су измислили руску претњу“ и „они који су игнорисали огромну количину добре воље коју је председник Владимир Путин показао током његова прва два мандата“. Према Лаврову, западни креатори политике одлучили су да је руски лидер „тако фин“ и покушали су да га „држе у [свом] џепу“, што је била грешка.

Лавров је наставио са жаљењем што садашња генерација политичара у Вашингтону наизглед није извукла поуке из онога што је описао као „неприхватљиве политике које су Сједињене Државе почеле да промовишу“ почетком 1990-их.

Министрови коментари долазе након што је Путин прошлог месеца признао да је био „наивна“ особа на почетку своје политичке каријере јер је веровао да не постоји суштински разлог да Русија и Запад буду у сукобу након распада Совјетског Савеза. Међутим, изјавио је да је касније схватио да западне земље траже поделу Русије на неколико ентитета како би стекле већи глобални утицај.


Извор: РТ (Ф)


  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Sputnik/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интервју са Павлом Бушујевим, руководитељем Одељења за балканска истраживања Института за земље ЗНД...


У интервјуу за РГМ.Журнал, Павел Бушујев, шеф Одељења за балканске студије Института земаља ЗНД, говорио је о менталитету власти и народа на Балкану, о томе које гласине остају пука...


На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење...


На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА