Почетна страница > Новости

Протести „No Kings“ шире се широм САД

Протести „No Kings“ шире се широм САД
29.03.2026. год.
Демонстранти протестују против политике Трампове администрације и раста трошкова живота


Хиљаде људи широм Сједињених Држава придружиле су се протестима „No Kings
“ (Без краљева)  против председника Доналда Трампа, окривљујући га за посрнулу економију, раст трошкова живота и сукоб са Ираном.

Ове демонстрације представљају трећи талас протеста покрета „No Kings“ на националном нивоу, који је покренуо протесте широм земље у јуну 2025. године. Скупови се одржавају под слоганом: „Без краља, без круне, нећемо одустати.“

У суботу су се масе окупиле у великим градовима, предграђима и мањим заједницама, певајући, скандирајући и носећи транспаренте, а организатори наводе да је најмање половина скупова одржана у упориштима Републиканаца.

„Ови скупови су место где свако може да дође и оствари своја права као Американац, на патриотски и безбедан начин“, изјавила је за CNN Езра Левин, суоснивач организације Indivisible, која је прошле године покренула покрет „No Kings“.

Организатори су навели да протести нису усмерени на један конкретан захтев, већ да одражавају широко противљење политици Трампове администрације. Демонстранти су носили пароле које су указивале на питања као што су имиграциона политика, избори, различитост и рат са Ираном.

На једном транспаренту у Атланти писало је: „Не можемо да приуштимо ни рат ни гориво.“

Велики маршеви забележени су у Сан Франциску и Лос Анђелесу. У Тексасу су протести одржани у Даласу, Арлингтону и Форт Ворту. Демонстранте у Бојнтон Бичу на Флориди локални званичници описали су као „веома ентузијастичне“.

Главни скуп одржан је у Минеаполису, у држави Минесота, жаришту Трамповог оштрог обрачуна са илегалном имиграцијом, где су амерички држављани Алекс Прети и Рене Гуд у јануару смртно страдали од метака федералних агената.

Окупљенима се обратио амерички сенатор Берни Сандерс, упозоривши на, како је рекао, „тренутак без преседана и опасан тренутак у америчкој историји“.

„Нећемо дозволити да ова земља склизне у ауторитаризам или олигархију“, поручио је. „У Америци ће владати народ.“

Рок легенда Брус Спрингстин, који је наступио на скупу, описао је Минесоту као „инспирацију за целу земљу“, док је гувернер Тим Волц критиковао федералну имиграциону политику.

Портпаролка Беле куће Ебигејл Џексон одбацила је демонстрације као „сеансе терапије за Трампову манију“, рекавши да су једини заинтересовани за присуство били новинари плаћени да их прате.

Извор:
 РТ (Ф)



  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: San Francisco Chronicle/Hearst Newspapers / Getty Images/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интервју са Павлом Бушујевим, руководитељем Одељења за балканска истраживања Института за земље ЗНД...


У интервјуу за РГМ.Журнал, Павел Бушујев, шеф Одељења за балканске студије Института земаља ЗНД, говорио је о менталитету власти и народа на Балкану, о томе које гласине остају пука...


На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење...


На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА