Почетна страница > Новости

Војни експерти САД позивају на стварање оружја нове генерације

Војни експерти САД позивају на стварање оружја нове генерације
01.12.2014. год.


После двадесет година од када су САД почеле да смањују нуклеарни потенцијал, неколико војних експерата, научника и лидера Конгреса позивају на стварање нове генерације хидрогенских бомби, пише The Los Angeles Times.

Амерички експерти су саопштили да је средњи узраст нуклеарних бојевих глава у државној резерви 27 година, што изазива велику забринутост стручњака, који се залажу за разраду нових врста оружја.

„Ми се морамо ослободити од постојећих бојевих глава и направити нове, које се морају тестирати“, изјавио је Џон Хемри, директор Центра за стратешка и међународна истраживања и бивши заменик министра одбране САД.

Према његовим речима, САД сада поседују огромну количину старог оружја и опреме, коју морају чувати због опасности од његове непоузданости.

Покушаји да се продужи експлоатација застареле машине, чији је рок трајања давно истекао, је исто што и ходање по танком леду, сматра председник Комитета за оружане снаге Представничког дома САД, републиканац Мак Торнбери.

„А, да не говоримо о томе да ми трошимо све више новца на то да их одржимо у радном стању“, додао је он.

Неколико научника сматра да су САД исувише сигурни у своју снагу нуклеарног застрашивања, у условима када нуклеарно оружје „рђа на путу ка разоружању“.

„Ми морамо почети од нуле. Од старог наоружања нам је остало толико обогаћеног урана и плутонијума да можемо искористити те залихе за стварање нове генерације наоружања“, рекао је Дон Хик, руководилац Стратешке одбрамбене иницијативе за време Роналда Регана.

Лабораторије САД треба да пројектују, конструишу и изграде прототип оружја, укључујући и нуклеарно оружје мање снаге, које у будућности може затребати за уништавање система везе противника и циљева под земљом, сматра Џон Фостер-јуниор, бивши директор Ливерморске националне лабораторије „Е. Лоренс“.

„После две деценије доктрина нуклеарног застрашивања се може налазити у горем стњу, од оног у које би ми желели да верујемо. Ми морамо показати искуство наших војних лабораторија и стратешких снага“, рекао је он.

САД су сада лидер по броју обављених нуклеарних проба (1.032). Русија је извршила 715 проба, а Кина 45.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: United States Department of Defense, en.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Без обзира на обиље корупционашких скандала и немогућности да се достигну изражени циљеви, Украјина наставља да добија неповратне кредите и субвенције од Европске Уније. Одговор, према мишљењу ауторитативних пољских...


Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи...


Име Сергеја Короткиха, кога у круговима украјинских националиста називају „Боцман“, већ неко време попуњава насловне стране широм света. Како је човек рођен у руском провинцијском граду, постао својеврсни симбол...

Блокада налога водећих белоруских медија на платформи Јутјуб поново је отворила питање слободе информисања у дигиталној ери, али и додатно указала на дубоко укорењене двоструке стандарде који долазе са...


Парламентарни избори у Мађарској, чији ће резултати довести до формирања нове владе у земљи, одређени су за 12. април 2026. године. Партија „ФИДЕС – мађарски грађански савез“ коју предводи...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА