Разговор Путина и Обаме у Њујорку трајао 100 уместо планираних 55 минута
Њујоршки сусрет лидера САД и Русије – Барака Обаме и Владимира Путина – потрајао је 100 минута, а било је предвиђено да траје 55.
То је био њихов први прави сусрет од јуна 2013-те године.
Док су се пред новинарима и камерама руковали, двојица лидера нису изговорила ни реч.
По завршетку разговора, Путин је изјавио: „Био је веома користан, веома конструктиван и послован и – што радује – веома отворен“.
Потом је нагласио: „Нашли смо доста додирних тачака, али остају и разногласја. О њима се ионако већ зна доста. Упркос томе, чини ми се да постоји могућност да над општим проблемима радимо заједно. Размислићемо над стварањем механизмо који би то омогућавао“.
Председник Русије је потом рекао и ово: „Са великим поштовањем се односим према колегама из Француске и САД, али сматрам да они нису ти који треба долучују о судбини Асада“.
Нешто раније, у међувремену између свог наступа пред Генералном скупопштином УН и сусретом са Обамом, Путин је оценио:
„Односи између Русије и САД су, на жалост, на ниском нивоу, али не кривицом Москве. То је избор Сједињених Држава. Русија је спремна да успостави везе“.
Одговарајући на питање сматра ли могућим активније учешће САД у регулисању ситуације у Украјини, Путин је рекао:
"САД већ у томе активно учествују, мада оно што чине није у првом плану. САД у одређеној мери стоје иза леђа кијевске власти и у сталном су контакту са Европљанима“.
Руском лидеру је било постављено и питање: да ли је пропао покушаај изоловања Русије, а он је узвратио:
„Од самог смо почетка говорили да је у савременом свету политика санкција и изолације неефикасна и да не достиже жељени циљ. Тим пре у случају Русије. Погледајте географску карту и биће вам јасно зашто“.
Путин је истакао да уопште није приметио да – за време његовог наступа – у сали није било украјинског председника Петра Порошенка. Па додао:
„Мени и није важно да присуствују сви, поготово они којима то није интересантно. Они и не треба да присуствују“.
Путин је указао да се према Израелу и његовим интересима на Блиском Истоку треба односити са уважавањем.
Упозорио је да авио-удари и САД, Француске и Аустралије по територији Сирије нису законити. Зато што за то немају мандат Савета безбедности УН, а ни захтев званичног Дамаска.
Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Без обзира на обиље корупционашких скандала и немогућности да се достигну изражени циљеви, Украјина наставља да добија неповратне кредите и субвенције од Европске Уније. Одговор, према мишљењу ауторитативних пољских...
Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи...
Аутор: Милан Петровић...
Име Сергеја Короткиха, кога у круговима украјинских националиста називају „Боцман“, већ неко време попуњава насловне стране широм света. Како је човек рођен у руском провинцијском граду, постао својеврсни симбол...
Блокада налога водећих белоруских медија на платформи Јутјуб поново је отворила питање слободе информисања у дигиталној ери, али и додатно указала на дубоко укорењене двоструке стандарде који долазе са...
Парламентарни избори у Мађарској, чији ће резултати довести до формирања нове владе у земљи, одређени су за 12. април 2026. године. Партија „ФИДЕС – мађарски грађански савез“ коју предводи...
Остале новости из рубрике »
















