Пуповац: Најлакше је истрести се на Србе
Председник Србског народног већа (СНВ) Милорад Пуповац изјавио је да је министар унутрашњих послова у техничкој Влади Хрватске Влахо Орепић отворио простор за још једну нецивилизацијску антићириличну кампању и тиме кампању против Срба у Хрватској.
„Немамо ништа против тога да, као и раније, полиција и надлежни министар Влахо Орепић раде свој посао и сређују попис бирача. Са тим смо се сагласили пре много година када се мењао Закон о пребивалишту“, рекао је Пуповац.
Он додаје да министров посао није да о остваривању мањинских права говори на основу тог закона, већ на основу пописа становништва.
„Коришћење ћирилице и ћириличног писма, као и језика других мањина, регулисани су у складу са Законом о попису становништва, у складу са учешћем припадника националних мањина на попису становништва. Министар нема надлежности да мења попис становништва, нити да га организује“, изјавио је председник СНВ-а за телевизију Н1.
Према његовим речима, Орепић је обмануо јавност и оптужио српску заједницу да манипулише евиденцијом о пребивалишту и „тиме се поновно отворио простор за антићириличну кампању, а тиме и кампању против Срба у Хрватској“.
„То је одговорност министра Орепића, који је из неопрезности и недовољног знања и жеље да на томе зарађује политичке поене у предизборној кампањи отворио ту причу. Нама је тога доста“, казао је Пуповац.
На питање да ли ће поново бити повећане напетости не само у Хрватској, већ и у односима са Србијом, Пуповац каже да сматра да ово не сме бити предмет политичке кампање.
„Тешком муком смо пребродили антићириличну кампању вођену нецивилизацијским средствима против једног цивилизацијског писма словенске, европске писмености. Поновно оживљавање тога представља чин неодговорности и опасност која иде уз све оно што се догађало последњих недеља и месеци, када смо могли да чујемо различите исказе непријатељства и поруке у којима се величају поражени режими и идеологије из Другог светског рата“, рекао је Пуповац.
Он напомиње да мањинска права не угрожавају ни Хрватску ни данашњу Европу и додаје да то треба да знају и министар Орепић и градоначелник Вуковара Иван Пенава, али и сви они који немају храбрости да осуде оно што треба осудити и ударају тамо где им је најлакше, истресајући се на српску заједницу и њена права.
Орепић је раније данас одговорио на јучерашње отворено писмо председника СНВ-а, који га је критиковао због изјаве да брисањем пребивалишта србска мањина у Вуковару „више неће имати упориште за коришћење ћирилице“.
„Лажним пребивалиштима су манипулисали многи и време је да се са тим престане“, поручио је Орепић у писму објављеном на његовој фејсбук страници.
Пре тога је вуковарски градоначелник Иван Пенава (ХДЗ) изјавио да се „на бројне апеле вуковарских власти да се коначно утврди прави број становника Вуковара одазвао само министар Влахо Орепић“, који је, како је казао Пенава, „у тишини почео да ради на сређивању стања у Вуковару“.
Орепић је у суботу у интервјуу за „Вечерњи лист“ изјавио да након брисања лажних пребивалишта у Вуковару више неће бити законског основа за постављање ћириличних табли у том граду.
„Нико не жели да каже истину, али ја мислим да већ у овом тренутку, избришу ли се сва лажна пребивалишта, србска мањина у Вуковару нема тих 30 одсто. Ако је то једино упориште за коришћење ћирилице у Вуковару, након овога тог упоришта више неће бити. Србска мањина манипулисала је нелегалним пребивалиштима“, рекао је Орепић за загребачки лист.
- Извор
- / vostok.rs
- Повезане теме
- Хрватска
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Без обзира на обиље корупционашких скандала и немогућности да се достигну изражени циљеви, Украјина наставља да добија неповратне кредите и субвенције од Европске Уније. Одговор, према мишљењу ауторитативних пољских...
Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи...
Аутор: Милан Петровић...
Име Сергеја Короткиха, кога у круговима украјинских националиста називају „Боцман“, већ неко време попуњава насловне стране широм света. Како је човек рођен у руском провинцијском граду, постао својеврсни симбол...
Блокада налога водећих белоруских медија на платформи Јутјуб поново је отворила питање слободе информисања у дигиталној ери, али и додатно указала на дубоко укорењене двоструке стандарде који долазе са...
Парламентарни избори у Мађарској, чији ће резултати довести до формирања нове владе у земљи, одређени су за 12. април 2026. године. Партија „ФИДЕС – мађарски грађански савез“ коју предводи...
Остале новости из рубрике »















