РТ: Москва потврдилла присуство ракетних лансера САД у Сирији
Извор: Восток, РТ
САД се преселиле "Химарс" бацаче ракета дугог домета из Јордана у своју базу у Ат Танфи у Сирији, потвдило је Министарство одбране Русије, додајући да би се ракетни системи могли користи против сиријских снага.
Руска војска је навела да је радијус борбеног дејства артиљеријско-ракетног система (Химарс) "не може да подржи јединице "Сиријских демократских снага" у Раки, које су под контролом коалиције САД."
"Истовремено, снаге под вођством САД су у неколико наврата нападале сиријске снаге које се боре против "Исламске државе" код јорданске границе. Стога, није тешко замислити да се такви напади на сиријске снаге наставе у будућности, али овај пут уз употребу система "Химарс", наводи се у саопштењу Министарства одбране.
Министарство одбране је саопштило да је "размештање било које врсте страног наоружања на сиријској територији, посебно вишецевних лансирних система, мора бити у договору са сиријском владом".
"Москва пажљиво прати ситуацију на граници између Сирије и Јордана", додаје се у саопштењу.
У среду је високи обавештајни извор изјавио да је америчка војска преселила системе "Химарс" из Јордана до Танфе.
"Они су сада стигли у Танфу и они су значајан подстицај за војно присуство САД", рекао је извор, уз напомену да је у "Химарс" стационирана у да подржави снаге под контролом коалиције САД
"Химарс" систем "Локид Мартин", је у стању да лансира разне врсте пројектила, а оперативни домет је до 480 километара.
Снаге сад су напале сиријске снаге у три наврата у последњих неколико недеља, саопштивши да је то "одговор на претње за коалиционе снаге које су стациониране ван Танфе". Нападе је Дамаск оштро осудио.
Министарство одбране Русије је раније оптужило ваздушне снаге под вођством САД да раде на подривању анти-терористичких напора сиријске владе.
"Упркос промоцији циљивеа у борби против међународног тероризма, коалиција напада сиријску војску, омогућавајући терористима да напусте опкољене области несметано, те на тај начин јачају терористичке групације у близини Палмире и Деир ез-Зора", рекао је генерал-пуковник Сергеј Суровикин.
Привремена база САД база у Ат Танфи је основана пре више од годину дана како би се тренирале и проверавале снаге у борби против "Исламске државе".
САД су недавно једнострано проглациле тзв "безбденосну зону" у тој области, која није одобрена од стране сиријске владе.
Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут
- Извор
- фото: © Getty Images/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Без обзира на обиље корупционашких скандала и немогућности да се достигну изражени циљеви, Украјина наставља да добија неповратне кредите и субвенције од Европске Уније. Одговор, према мишљењу ауторитативних пољских...
Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи...
Аутор: Милан Петровић...
Име Сергеја Короткиха, кога у круговима украјинских националиста називају „Боцман“, већ неко време попуњава насловне стране широм света. Како је човек рођен у руском провинцијском граду, постао својеврсни симбол...
Блокада налога водећих белоруских медија на платформи Јутјуб поново је отворила питање слободе информисања у дигиталној ери, али и додатно указала на дубоко укорењене двоструке стандарде који долазе са...
Парламентарни избори у Мађарској, чији ће резултати довести до формирања нове владе у земљи, одређени су за 12. април 2026. године. Партија „ФИДЕС – мађарски грађански савез“ коју предводи...
Остале новости из рубрике »
















