Почетна страница > Новости

Чепурин: Подривајући Хуманитарни центар неке снаге желе да покажу да је неко други газда ове земље

Чепурин: Подривајући Хуманитарни центар неке снаге желе да покажу да је неко други газда ове земље
02.08.2017. год.


Амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин сматра да је разлог зашто се не решава питање Руско-србског хуманитарног центра у Нишу жеља неких снага да се нанесе додатна штета Србији, да се она учини рањивијом.

„Подривајући овај центар, те снаге покушавају да покажу да је неко други газда ове земље, а никако Срби. Али суверену одлуку овде у било ком случају требало би да доноси само Београд“, рекао је Чепурин у интервјуу за данашње „Новости“.

Он каже да не види разлог због чега Центар пет година не може да добије званичан статус у складу са руско-србским споразумом из 2012. године.

„Сматрамо да је спољашњи притисак или утицај ту недопустив. Решење питања је сазрело и презрело. Уосталом, потписивање споразума није ничија жеља већ обавеза на основу међувладиног споразума“, рекао је Чепурин.

На питање да ли се Москва спрема да у случају да не буде потписан споразум затвори Центар, Чепурин каже да сматра да је сама Србија заинтересована да Центар ради.

„Он је и отворен на вашу молбу. Верујем да ће Србија наћи начин да реши овај проблем“, одговорио је Чепурин.

Говорећи о значају споразума, Чепурин каже да је он неопходан да би се обезбедило функционисање Центра, наводећи да он последњих година не може нормално да се развија, а да његово слабљење није у интересу ни Србије нити држава региона.

О томе шта подразумева статус који се тражи за особље Центра, Чепурин објашњава да би они, према споразуму из 2012. требало да имају исти статус као административно-техничко особље у Амбасади.

„То подразумева одређене привилегије, али оне нису велике. Не ради се, и никада се није разговарало, о давању дипломатског статуса руским сарадницима РСХЦ“, истакао је Чепурин.

Према његовим речима, Русија не жели да поставља никакве рокове и полази од тога да ће ово питање бити решено позитивно.

Упитан да ли председник Александар Вучић и Влада дугорочно могу да одрже политику балансирања између Истока и Запада, Чепурин је одговорио да Србија треба да „седи на једној столици — србској“.

„Зашто ваша земља не би могла да сарађује и са једнима и са другима? Ми никада не говоримо — немојте да сарађујете са Немачком или било са ким. А Србија нема никакав разлог за разлаз са Русијом. Сасвим је обрнуто“, поручио је Чепурин.

Чепурин је рекао и да ће руски „мигови“ стићи брже него што се мисли и да је већина процедуре спроведена.

Када је реч о систему С-300, Чепурин је навео да је реч о врло „скупоценим алатима“ и да треба „размислити шта је тачно потребно Србији“.



  • Извор
  • фото: © Танјуг/ Оксана Тоскић/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Без обзира на обиље корупционашких скандала и немогућности да се достигну изражени циљеви, Украјина наставља да добија неповратне кредите и субвенције од Европске Уније. Одговор, према мишљењу ауторитативних пољских...


Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи...


Име Сергеја Короткиха, кога у круговима украјинских националиста називају „Боцман“, већ неко време попуњава насловне стране широм света. Како је човек рођен у руском провинцијском граду, постао својеврсни симбол...

Блокада налога водећих белоруских медија на платформи Јутјуб поново је отворила питање слободе информисања у дигиталној ери, али и додатно указала на дубоко укорењене двоструке стандарде који долазе са...


Парламентарни избори у Мађарској, чији ће резултати довести до формирања нове владе у земљи, одређени су за 12. април 2026. године. Партија „ФИДЕС – мађарски грађански савез“ коју предводи...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА