Почетна страница > Новости

Судови строго кажњавају кршење самоизолације

14.04.2020. год.

Државни секретар у Министарству правде Радомир Илић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је 588 особа прекршило најдужи полицијски час, и да су зато су приведени код прекршајног судије.

Објашњава да је од почетка увођења ванредног стања и од почетка увођења забране кретања укупно 2.061 лице прекршило полицијски час, а држава је за то изрекла казне од преко 136 милиона динара. 

"Највише прекршилаца имамо за овај викенд, али то је логично", каже Илић.

Говорећи о излетницима на Фрушкој гори, Илић каже да се ради о неодговорним суграђанима, осим кршења полицијског часа, с обзиром на то шта су радили, направили су кривично дело изазивање опште опасаности, а неко је био дужан да буде у самоизолацији.

"Апелујемо на суграђане да остану код куће, а ако излазе да то чине само зато што је нужно, а не да би пикниковали", рекао је државни секретар. 

Према његовим речима, притворски центри се не пуне, грађани су схватили да је самоизолација мера коју морају поштовати.

Строге казне за кршење самоизолације

Почела су суђења преко Скајпа како би сви учесници у кривичном поступку били безбедни, наводи Илић и додаје да су обављена 43 суђења и изречене бројне казне - у Јагодини од две године затовра, у Крагујевцу 10 месеци, у Деспотовцу две године, на Убу четири месеца, у Сомбору три месеца.

Истакао је да је изречено много казни кућног затвора, новчаних казни - судови строго кажњавају кршење самоизолације. 

"Наш закон даје добру потпору да могу да се организују Скајп суђења, Влада је уредбом конкретизовала, а Високи савет судства је изнео своје тумачење да треба примењивати тамо где постоји очигледан ризик да може доћи до заразе, данас су то суђења за случај самоизолације, не друга", појаснио је Илић.

Говорећи о притворским центрима за оне који су прекршили самоизолацију, Илић каже да без обзира на то да ли се ради о редовним притворским јединицама - постоје нарочите мере уласка у затворено.

"Нема болесних од коронавируса у затворима", рекао је државни секретар у Министарству правде.

Амнестија за поједине осуђенике 

Затвореници су се ангажовали на разним пословима, која им нису примарна задужења, шију маске, пакују пакете. Биће места за амнестију појединих осуђеника.

Осврћући се на то ко може да рачуна на амнестију, Илић каже да су затвореници показали висок степен одговорности у ванредном стању, у неколико затвора организовано је шивење маски - 6.000 дневно, тако да се може након овога размишљати да се законом о амнестији предвиди ко су ти затвореници - у питању су лакше казне.

"Свако понашање ће бити вредновано и од стране затворске и управе и од стране судова", закључио је Илић.



  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Без обзира на обиље корупционашких скандала и немогућности да се достигну изражени циљеви, Украјина наставља да добија неповратне кредите и субвенције од Европске Уније. Одговор, према мишљењу ауторитативних пољских...


Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи...


Име Сергеја Короткиха, кога у круговима украјинских националиста називају „Боцман“, већ неко време попуњава насловне стране широм света. Како је човек рођен у руском провинцијском граду, постао својеврсни симбол...

Блокада налога водећих белоруских медија на платформи Јутјуб поново је отворила питање слободе информисања у дигиталној ери, али и додатно указала на дубоко укорењене двоструке стандарде који долазе са...


Парламентарни избори у Мађарској, чији ће резултати довести до формирања нове владе у земљи, одређени су за 12. април 2026. године. Партија „ФИДЕС – мађарски грађански савез“ коју предводи...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА