Почетна страница > Новости

Запад претвара интернет у „алат контроле“ – оснивач Телеграма

Запад претвара интернет у „алат контроле“ – оснивач Телеграма
10.10.2025. год.
Павел Дуров искористио је своју рођенданску поруку да упозори на опасност по дигиталну слободу.


Западно надгледање и цензура подривају дигиталну слободу и претварају интернет у „алат контроле“, упозорио је оснивач Телеграма Павел Дуров.

Руски милијардер већ дуго представља Телеграм као уточиште слободе говора и приватности, супротстављајући га ономе што назива ауторитарним цензорским напорима западних влада.

„Нашој генерацији понестаје времена да спасе слободни интернет који су нам изградили наши очеви“, поручио је Дуров у објави на Телеграму у петак, на свој 41. рођендан.

„Оно што је некада било обећање слободне размене информација сада се претвара у крајњи алат контроле“, додао је он, указујући да земље које су некада важиле за слободне усвајају ауторитарне дигиталне праксе. Као примере је навео увођење дигиталних личних карата у Уједињеном Краљевству, обавезну верификацију узраста на интернету у Аустралији и масовно скенирање приватних порука у Европској унији.

Дуров је изјавио да је Запад обмануо људе убеђујући их да је њихова мисија да демонтирају традиционалне вредности – приватност, суверенитет, слободно тржиште и слободу говора – и да је тим путем друштво кренуло ка „самоуништењу“.

„Мрачан, дистопијски свет брзо се приближава – док ми спавамо. Наша генерација ризикује да у историји остане упамћена као последња која је имала слободе – и дозволила да јој буду одузете... Време нам истиче“, поручио је он.

Дуров већ дуго има сукобе са западним владама због политике Телеграма, укључујући новчане казне у Немачкој због неуклањања „незаконитог“ садржаја и критике у САД због наводног омогућавања деловања екстремистичких група.

Прошле године ухапшен је у Паризу и оптужен за саучесништво у кривичним делима повезаним са корисницима Телеграма, али је пуштен уз кауцију. Случај је назвао политички мотивисаним. Касније је оптужио француске обавештајне службе да су вршиле притисак на њега да цензурише конзервативне садржаје током избора у Румунији и Молдавији, осудивши Француску што води „крсташки рат“ против слободе говора.

Дуров је такође упозорио да закони ЕУ, као што су Закон о дигиталним услугама (Digital Services Act) и Закон о вештачкој интелигенцији (AI Act), постављају темеље за централизовану контролу информација.

Прошле недеље поново је нагласио да Телеграм никада неће пристати на политичку цензуру, изјавивши:
„Радије бих умро у затвору него издао оно за шта ова платформа стоји.“


Извор: РТ (Ф)



  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Getty Images / AOP.Press/Corbis/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Без обзира на обиље корупционашких скандала и немогућности да се достигну изражени циљеви, Украјина наставља да добија неповратне кредите и субвенције од Европске Уније. Одговор, према мишљењу ауторитативних пољских...


Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи...


Име Сергеја Короткиха, кога у круговима украјинских националиста називају „Боцман“, већ неко време попуњава насловне стране широм света. Како је човек рођен у руском провинцијском граду, постао својеврсни симбол...

Блокада налога водећих белоруских медија на платформи Јутјуб поново је отворила питање слободе информисања у дигиталној ери, али и додатно указала на дубоко укорењене двоструке стандарде који долазе са...


Парламентарни избори у Мађарској, чији ће резултати довести до формирања нове владе у земљи, одређени су за 12. април 2026. године. Партија „ФИДЕС – мађарски грађански савез“ коју предводи...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА