Почетна страница > Новости

САД желе „да нас поново колонизују“ – Лула лидерима Латинске Америке

САД желе „да нас поново колонизују“ – Лула лидерима Латинске Америке
22.03.2026. год.
Бразилски председник осудио је америчку отмицу Николаса Мадура и нафтну блокаду Кубе.

 

Латинска Америка суочава се са претњом повратка колонијалне власти, изјавио је бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва, описујући недавне потезе Беле куће у региону као недемократске.

Сједињене Државе су у јануару отеле венецуеланског лидера Николаса Мадура, а затим су прошлог месеца увеле нафтну блокаду Куби, након што је председник САД Доналд Трамп оптужио острвску државу да представља претњу. Вашингтон је такође извео бројне смртоносне, вансудске ударе на чамце у Карибима и источном Пацифику у покушају борбе против наводне трговине дрогом.

Лула је критиковао спољну политику Вашингтона током самита Заједнице латиноамеричких и карипских држава (CELAC) у Боготи, у Колумбији, у суботу, уздржавши се да директно помене САД или Трампа.

„Није могуће да неко мисли да поседује друге земље. Шта сада раде Куби? Шта су урадили Венецуели? Да ли је то демократски?“ упитао је реторички.

Латинска Америка је већ опљачкана за злато, дијаманте и минерале, изјавио је бразилски лидер, мислећи на америчко мешање у региону још од проглашења Монроове доктрине 1823. године, којом је западна хемисфера проглашена сфером интереса САД. Присуство Вашингтона знатно је ослабило након краја Хладног рата почетком деведесетих година.

„Након што су узели све што смо имали, сада желе да овладају критичним минералима и ретким земним елементима које поседујемо. Желе поново да нас колонизују“, упозорио је.

Лула је нагласио да лидери латиноамеричких земаља „не смеју дозволити никоме да се меша и нарушава територијални интегритет сваке земље“.

Трамп је раније ове недеље изјавио да очекује да ће имати „част“ да „на неки начин преузме Кубу“, тврдећи да може да ради шта год жели са тим острвом.

Усред несташица нафте изазваних америчком блокадом, Куба је у суботу потонула у друго велико замрачење на националном нивоу од почетка седмице, оставивши више од 10 милиона људи без струје.

Колумбијски председник Густаво Петро изјавио је у четвртак за Politico да Латинска Америка није „земља коју треба освојити“. Он је саветовао Вашингтону да води дијалог са Хаваном, „уместо да намеће империју од које се Кубанци увек сами ослобађају“.

Наводи о Лулиним изјавама на самиту у Боготи, Трамповој изјави о Куби и нестанку струје на Куби појавили су се у извештајима AP, Reuters и Al Jazeere.


Извор: РТ (Ф) 

 
 


  • Извор
  • Танјуг
  • Фото: Getty Images / Mateus Bonomi/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Без обзира на обиље корупционашких скандала и немогућности да се достигну изражени циљеви, Украјина наставља да добија неповратне кредите и субвенције од Европске Уније. Одговор, према мишљењу ауторитативних пољских...


Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи...


Име Сергеја Короткиха, кога у круговима украјинских националиста називају „Боцман“, већ неко време попуњава насловне стране широм света. Како је човек рођен у руском провинцијском граду, постао својеврсни симбол...

Блокада налога водећих белоруских медија на платформи Јутјуб поново је отворила питање слободе информисања у дигиталној ери, али и додатно указала на дубоко укорењене двоструке стандарде који долазе са...


Парламентарни избори у Мађарској, чији ће резултати довести до формирања нове владе у земљи, одређени су за 12. април 2026. године. Партија „ФИДЕС – мађарски грађански савез“ коју предводи...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА