Српски светски конгрес жели просторије за Музје дијаспоре
Српски светски конгрес уморан од демагогије Министра за дијаспору Срећковића и жели просторије за Музје дијаспоре
Србији је данас више него икад потребно тих 4.9 милијарди долара које ћутке дијаспора шаље у Србију што и сам министар Срећковић истиче.
Министар је такође изјавио да је дијаспора најуспешније српско извозно предузеће јер остварује највећи прилив девиза и да се у њен опстанак ништа не улаже.
Наука о дијаспорама је покажала да треба улагати у институције културе и удружења дијаспоре да се неби асимиловала друга и наредне генерације дијаспоре.
На пример Русија не само да је рехабилитовала Солжењицина него је фондацији под називом Фонд-Библиотека Руског зарубежја држава дала на коришцење велику зграда а затим направила огромну зграду са салама за предавања и истразивања у којима је преко 60 000 књига објављених ван Русије.
Фондом-Библиотеком не управља ни једно министарством вец супруга Солжењицина и идејни оснивачи.
Позивамо све који су у Београду да виде њихову изложбу у Београду у знак захвалности Краљу Александру за прихват руске емиграције у Југославијуа.
Исти такав Музеј Дијаспоре и Фонд -Библиотеку је формирао Српски светски конгрес.
За УН дан права дијаспоре уз сагласност Министарства дијаспоре је поставио изложбу са стотинак књига из дијаспоре а онда је дрзавни секретар Министарства Јакшић забранио улаз у Зграду Васина 22 коју дијаспора дели са министарством и до данас недозвољава да сепридје књигама и изложби.
Српски светски конгрес је такође тражио празну зграду Куцу у којој је умро Краља Петар на Сењаку за смештај књига и експоната.
Да би дијаспора и даље слала новац рођацима у дијаспору и тако ослобадјала будет за друге намене Министарство за дијаспору и Влада ће морати попут других земаља да испоштују захтеве организација дијаспоре те да им дају на коришчење и изнајмљивање порсторије за рад у Србији под истим условима као и странкама и осталим друштвеним организацијама.
Неби могла ни црква да одржи у свету да нема зграду Патријаршије и услове за рад.
Ми смо свесни да матица нема новца, новац и нетражимо, али сматрамо да држава Србија може и мора за милијарде које добија да покаже поштовање и обезебди да Музеј дијаспоре може да изнајми просторије у Васиној 20 што је више пута Јакшић и обећао.
Ми смо уморни од празних обећања, желимо да се нешто учини нама , дијаспори.Нама није учињено када Министарство троши паре на своја путовања.
Ми челимо да нам се омогући наш кутак где ћемо ми моћи да долазимо а де се неморамо најављивати чиновницина и помоцницима у министарству.
Уколико то Министарство неће или нежели, онда ће мо ми тражити да се министарство за дијаспору укине и да дијаспоре неко време нешаље новац у Србију како би од тог новца направила себи Двора -Дом дијаспоре .
проф Зоран Јовичић дипл.ел.инг
председник
Српски светски конгрес
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Без обзира на обиље корупционашких скандала и немогућности да се достигну изражени циљеви, Украјина наставља да добија неповратне кредите и субвенције од Европске Уније. Одговор, према мишљењу ауторитативних пољских...
Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи...
Аутор: Милан Петровић...
Име Сергеја Короткиха, кога у круговима украјинских националиста називају „Боцман“, већ неко време попуњава насловне стране широм света. Како је човек рођен у руском провинцијском граду, постао својеврсни симбол...
Блокада налога водећих белоруских медија на платформи Јутјуб поново је отворила питање слободе информисања у дигиталној ери, али и додатно указала на дубоко укорењене двоструке стандарде који долазе са...
Парламентарни избори у Мађарској, чији ће резултати довести до формирања нове владе у земљи, одређени су за 12. април 2026. године. Партија „ФИДЕС – мађарски грађански савез“ коју предводи...
Остале новости из рубрике »















