Почетна страница > Новости

БиХ као савез држава

БиХ као савез држава
15.02.2009. год.

БиХ као савез држава


БИЈЕЉИНА - Премијер Републике Српске и предсједник Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик изјавио је јуче да ће на наредном састанку тројице лидера у Мостару изнијети став да би БиХ требало да буде дефинисана као савез држава састављен од федералних држава.
БиХ као савез држава

"РС би била једна федерална држава у оквиру тог савеза која би имала своја права и овлаштења. Ми имамо јасан приједлог - БиХ као савез држава с тим да федералне државе имају на примјер право да успостављају дипломатске односе по питањима за које су надлежне", рекао је Додик на јавној трибини "СНСД - концепт у борби против економске кризе", одржаној у Бијељини.

Он је истакао да тиме не би била доведена у питање позиција БиХ.

"Ми подржавамо Дејтонски споразум и све његове одредбе, а ако неко жели да разговарамо о уставним промјенама, ово је наш став и приступ. РС има своју Скупштину, Владу, предсједника, доноси законе, суверено одлучује о многим питањима и иоле образован човјек може видјети и констатовати да је РС федерална држава у оквиру БиХ", нагласио је Додик.

Он је оцијенио да би такав савез држава у БиХ био добра мјера за уважавање сва три народа и свих који живе у њој, те да би била обезбијеђена слобода кретања, јединствено тржиште и једна монета.

Према његовим ријечима, савез држава имао би војску и неопходне надлежности, а сходно интересу ЕУ, у оквиру заједничких инстистуција, била би прављена координација за оно што се зове ЕУ.

"Тако би била сачувана и БиХ, а истовремено бисмо изградили и оно што желимо да изградимо и оно што је наш интерес - моћна и јака РС, непромијењена територија која је сада, а не она којом неко спекулише и лаже о неким регијама, подмеће и збуњује народ. Нема ниједног разлога да неко посумња у другачија размишљања РС", поручио је Додик.

Небојша Радмановић, предсједавајући Предсједништва БиХ и предсједник Извршног одбора СНСД-а, рекао је да политичари БиХ, који "углавном сједе у Сарајеву, својим потезима враћају БиХ уназад и удаљавају је од ЕУ".

"Постоје они који стално размишљају о БиХ у прошлости или како је виде у будућности, али је општа сагласност да БиХ јесте на путу ка ЕУ. Увијек потоје неки који би с тог пута да је скрену", рекао је Радмановић.

Он је изразио увјерење да су грађани БиХ, и РС посебно, сигурно за евроатлантске интеграције и за, како је рекао, далеко бољи живот.

"Крајње је вријеме да високи представник и његова канцеларија прерасту у специјалног представника ЕУ. Наравно, не можемо са сигурношћу говорити шта ће се десити, али смо апсолутно и данас спремни на то", рекао је Радмановић.

Никола Шпирић, предсједавајући Савјета министара БиХ и потпредсједник СНСД-а, оцијенио је позитивним да се у претходном периоду успјело сачувати повјерење комерцијалних банака, које је било нарушено.

Он је додао да је у првој фази економске кризе све одрађено "на задовољавајући начин".
РС и политички и економски одржива

Премијер РС и лидер СНСД-а Милорад Додик изјавио је јуче да је Српска и економски и политички самоодржива и да је то свима у свијету јасно.

Он је рекао да је Влада РС доношењем низа мјера за спречавање и ублажавање ефеката свјетске финансијско-економске кризе учинила максимум како би ти негативни ефекти што мање погодили РС.

"РС има милијарду КМ и од тога 600 милиона КМ чека развојне програме. У економској кризи је цио свијет, па и БиХ. Оно што ми морамо урадити сада јесте да се објединимо, прихватимо тај талас кризе и платимо што је могуће мање цијену кризе", рекао је Додик.
Испуњавати циљеве и услове ПИЦ-а

Предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић изјавио је да би испуњавање циљева и услова Савјета за имплементацију мира дало за право БиХ да поднесе апликацију за статус кандидата за чланство у ЕУ.

"Савјет министара БиХ упутио је амандман на статус Брчко дистрикта Парламентарној скупштини БиХ, а очекује се да буде ријешен и статус државне имовине, што значи да ће циљеви и услови пет плус два бити завршени и то би значило да напредак у БиХ постоји", рекао је Шпирић новинарима у Бијељини.

Он је додао да БиХ очекује прогрес и да би апликација могла бити предата и да је то оно што га, како је рекао, охрабрује.



  • Извор
  • Независне новине
  • Повезане теме


Коментара (6) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Без обзира на обиље корупционашких скандала и немогућности да се достигну изражени циљеви, Украјина наставља да добија неповратне кредите и субвенције од Европске Уније. Одговор, према мишљењу ауторитативних пољских...


Србија побеђује, али само заједно са браћом, савезницима и пријатељима, у љубави са ближњима, а никако зависна од оних који моћ заснивају на уништавању и злоупотреби људи...


Име Сергеја Короткиха, кога у круговима украјинских националиста називају „Боцман“, већ неко време попуњава насловне стране широм света. Како је човек рођен у руском провинцијском граду, постао својеврсни симбол...

Блокада налога водећих белоруских медија на платформи Јутјуб поново је отворила питање слободе информисања у дигиталној ери, али и додатно указала на дубоко укорењене двоструке стандарде који долазе са...


Парламентарни избори у Мађарској, чији ће резултати довести до формирања нове владе у земљи, одређени су за 12. април 2026. године. Партија „ФИДЕС – мађарски грађански савез“ коју предводи...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА