Румунија и Молдавија: пројекат латентне интеграције
Након што је у Молдавији на власт дошла владајућа Алијанса за европску интеграцију (АЕИ), процес зближавања са суседном Румунијом се убрзао. Румунске елите, наоружавши се доктрином панрумунизма, почеле су активно промовисати своје интересе у Молдавији и проширивати своје присуство не само на нивоу медија и невладиних организација (НПО), него већ и у органима државне власти. О томе да Румунија добија подршку САД за развој својих НПО, медија и инвестиционих пројеката у Молдавији говори и последњи извештај америчког аналитичког центра „Стратфор“. На пример, за годину дана у Републици Молдавији (РМ) отворена су два румунска телевизијска канала – Публика ТВ и Журнал ТВ.
Већ у првим месецима своје владавине Алијанса за европску интеграцију потписала је са Букурештом споразум о ситној пограничној трговини и транспорту, отворила два румунска конзулата (у Белцима и Кагули), уклонила бодљикаву жицу на граници дуж реке Прут. При том владајући сада у Модавији либерали нису ни зуцнули о потписивању Основног споразума и Споразума о границама са Румунијом. Одбијајући да потписује та два темељна споразума, Румунија фактички не признаје суверенитет и независност молдавске државе, сматрајући је историјским неспоразумом.
Румунски председник Трајан Бесеску обећао је да ће основати Агенцију за враћање румунског држављанства у Букурешту, са пет регионалних бироа. Процедура добијања румунског пасоша максимално је поједностављена. Данас око 600 хиљада молдавских грађана стоји у реду за добијање румунских пасоша, а 120 хиљада грађана Молдавије већ има румунско држављанство.
АЕИ је са своје стране такође дала свој допринос том процесу, дозволивши двојно држављанство у структурама власти. У апарату председника, владе РМ данас раде инострани грађани – Румуни. Многе министарске и посланичке, па чак и председничке фотеље у Молдавији данас заузимају људи, који су држављани Румуније.
Резултати тог антидржавног врзиног кола брзо су дошли до изражаја. Већ 15. јула 2010. године појавила се информација о томе, да је Република Молдавија омогућила Румунији слободан приступ националној бази података Државног регистра становништва. У целом цивилизованом свету, у коме су заштићени лични подаци грађана, таква провера може се обавити искључиво на основу званичног захтева, и једино по строго ограниченим критеријумима.
Све су јасније видљиви елементи „спољног управљања“ Молдавијом.По први пут за 19 година независности Молдавије у рукама представника унионистичког политичког крила, лидера Либералне партије Михаја Гимпуа нашле су се три највише државне функције: председника парламента, председника и врховног команданта. Зато је, највероватније, 1. децембра 2009. године, Михај Гимпу празновао „Дан Румуније“, а у јануару (26-27) одржана је помпезна посета румунског председника Трајана Бесескуа Молдавији, где су га дочекали сви министри и посланици из АЕИ. За време посете Молдавији Бесеску је отворено изјавио, да никада неће потписати Споразум о граници са Молдавијом, ставивши тако до знања да он ту границу једноставно не признаје.
Уочи посете Бесескуа Кишињову министар иностраних послова Румуније Теодор Баконски дао је скандалозну изјаву о томе, да не постоје ни молдавски језик, нити молдавски народ, и по први пут на званичном нивоу Молдавију назвао „Бесарабијом“, тојест, румунском провинцијом. Емил Бок, премијер Румуније, налазећи се 22. септембра 2010. године у САД, изјавио је да је циљ спољне политике Румуније да „уклони границе са Молдавијом у оквирима Европске уније“ и додао, да Букурешт никада неће признати „пакт Рибентроп- Молотов“, који је довео до губитка Бесарабије.
Председник Националне банке Молдавије Дорин Дрегуцан и губернатор Националне банке Румуније Мугур Исереску су 6. јануара 2010. године закључили споразуме о почетку свемогућих „пројеката“, чија суштина је и даље тајна. 15. марта 2010. године у Кишињову је одржан церемонијал отварања Парламентарног бироа румунског сенатора, потпредседника комисије за спољну политику Виорела Бадја. Другим речима, у Молдавији су почели званично функционисати румунски органи државне власти!
У априлу 2010. године Михаил Гимпу је са Трајаном Бесескуом потписао Декларацију о стратешкој сарадњи у европској интеграцији. Тим документом Букурешт је покушао да замени Основни политички споразум. У суштини, тај документ признаје Румунији право на улогу „адвоката“ Молдавије у процесу њеног пријема у Европску унију, фиксира односе субординације „млађег“ Кишињова у односу на „старијег“ - Букурешт.
Деветог маја 2010. године, сазнавши да Румунија није позвана на параду Победе у Москву, вршилац дужности председника Михај Гимпу је демонстративно одбио да учествује на свечаностима у руској престоници и изјавио, да је Молдавија, тобоже, „губитничка страна у рату“, па према томе ни он лично као „губитник“ нема шта да тражи на празнику победника. Ти потези Михаја Гимпуа су још једном потврдили да се спољна политика Кишињова у време владавине АЕИ директно координира са Букурештом.
У медијима су се 27. јула 2010. године појавиле информације о томе, да је усвојен Акциони план, који су потписали заменик министра унутрашњих послова, командант карабињерских јединица Молдавије Васил Драгомиров и генерални инспектор Румунске жандармерије Олимпиадор Антонеску. План предвиђа размену искустава, организацију заједничких посета школским установама, обуку молдавских официра у Школи румунске жандармерије. Истовремено су суштина плана и начини његове реализације остали стого пов. Скривање садржине тог документа омогућава претпоставку, да је он наставак свих оних истих опасних потеза које предузима режим АЕИ на плану зближавања и потпуне интеграције оружаних структура Молдавије и Румуније.
Међутим, актуелне молдавске власти не намеравају да се зауставе на томе. 13. септембра 2010. године молдавска јавност сазнала је, да Молдавска Републикаи Румунија припремају закључивање међудржавног Споразума о војној сарадњи. То подразумева организовање заједничких маневара, размену тајних информација у погледу планирања одбране, узајамно коришћење полигона итд.
Чланом 5 тог Споразума предвиђено је стварање мешовите молдавско-румунске војне комисије, на челу са министрима одбране, која ће пратити реализацију Споразума, а такође вршити размену информација посредством амбасада. Тојест, формирају се заједнички органи власти Молдавије и Румуније – под румунским руководством. Јасно је и против кога је усмерена та сарадња, имајући у виду да је Румунија – чланица НАТО, и да је још 23. јуна 2010. године Трајан Бесеску, оглашавајући у румунском парламенту Националну стратегију одбране, изјавио да руска армија у Придњестровљу угрожава националну безбедност Румуније.
Такво „партнерство“, једнако спољној управи и контроли, успостављено је и са другим стратешки важним молдавским министарствима.
Директор молдавске Службе за информисање и безбедност Георге Михај је 27. септембра изјавио о томе, да је „један од приоритета Службе за информисање и безбедност (СИБ) успостављање партнерских односа са румунским тајним службама“, признавши да румунске специјалне службе пружају пуну подршку молдавским колегама у контактима са европским колегама. Одговарајући договор с тим у вези постигнут је за време мартовског сусрета у Букурешту директора наведених специјалних служби.
Румунски министар иностраних послова Теодор Баконски је 29. септембра 2010. године, после скандала у владајућиј коалицији, подржао АЕИ, препоручивши учесницима у тој коалицији да остану хомогени! Са стране гледано, то је изгледало у најмању руку као мешање у предизборну кампању, а ако хоћемо, и као инструкција шефа својим подчињеним! Јер Молдавија је још увек суверена земља...
Озбиљну забринутост изазива кампања у медијима у циљу дискредитовања Цркве у лику Молдавске Митрополије РПЦ, јер је то последњи бедем независне молдавске државности. Према неким подацима, Министарству правде РМ поднет је захтев за стварање Молдавске аутокефалне цркве. У суштини, понавља се украјински сценариј, када су „наранџасте власти“ у периоду од 2004. до 2009. године заподенуле прави рат против Руске православне цркве.
За стручњаке у области државне симболике и семиотике посебно је индикативан указ Гимпуа од 24. јуна 2010. године којим се 28. јуни проглашава „Даном совјетске окупације“. Тај указ је у првом реду представљао покушај да се и сама молдавска државност прогласи нелегитимном: ако се 28. јуни призна као дан окупације Бесарабије, онда наредни корак треба да буде повратак дате територије „законитом власнику“, тојест, Румунији.
Као последица антидржавне политике АЕИ, већ између 15 и 30 процената молдавског становништва (према подацима анкета, спроведених маја 2010. године) нема ништа против уједињења Молдавије са Румунијом.
Одуставши од фронталног напада на молдавску државност и директног уједињења са Молдавијом, Букурешт се определио за тактику „латентне интеграције“. Циљ је да се на територији Републике Молдавије формира румунски протекторат са заједничким органима власти и управе, са бизнис-структурама и образовним институцијама. Фактички ће то бити конфедерација, а формално – „две румунске државе“.
- Извор
- Фонд стзратешке културе, srb.fondsk.ru/ vostok.rs
- Повезане теме
- Румунија
- Молдавија
- становништво
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Међународни олимпијски комитет саопштио је да је одлука „заснована на доказима и стручним проценама“...
Невероватно финале у скоку увис обележило је Светско првенство у Токију, а српска атлетичарка Ангелина Топић освојила је бронзану медаљу. Финале је два пута прекидано због јаке кише, али је...
„Када смо добили позив из Бразила да учествујемо на Светском првенству, једино смо селектор и ја веровали да је то оствариво. Говорили су да смо луди, да нећемо успети...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...
Остале новости из рубрике »















