Затворен Фест, награда за руски филм "Бедуин"
Награду у такмичарском програму 40. Феста добио је руски филм "Бедуин" редитеља и сценаристе Игора Волошина.
Признање је младом аутору вечерас уручио председник жирија Дарко Бајић у оквиру церемоније затварања јубиларног фестивала у великој дворани Центра "Сава".
Волошин се захвалио на србском језику, примајући статуету "Мало велико дрво", рад вајара Небојше Ђуре Веселиновића.
"Хвала жирију и хвала Фесту. За мене Београд и ова земља постају још већи", рекао је он.
Одлуку о награди једногласно су донели редитељ Бајић и чланови жирија, филмски критичари Филип Бергсон (Велика Британија) и Радован Холуб (Чешка).
Они су образложили да је Волошин награђен "за мајсторство режије и композиције, као и за умеће у раду са глумцима и у причању савремене бајке о томе докле је мајка спремна да иде, из љубави према својој кћерци на самрти, водећи је из њеног родног Кијева до Санкт Петерсбурга и затим до јорданских пустиња".
Специјално признање жири је доделио хрватском филму "Флеке" редитеља Алда Tардоција "за храбар деби, искрен и пун енергије и филмских референци, који ни у једном тренутку не употребљава шаблоне ауторског филма".
Публику су поздравили директор Дирекције Феста Милош Параментић, уметнички директор Борислав Анђелић и селектор Иван Карл.
Параментић је изразио задовољство што је филмове 40. феста гледало 120.000 људи, од којих 102.000 са купљеним улазницама.
Анђелић је оценио да је квалитетна програмска понуда изазвала добру реакцију публике, док је Карл напоменуо да са оваквим плебисцитом не треба да бринемо за будућност Феста.
Од 24. фебруара у Центру "Сава", Дому омладине и Дворани културног центра приказана су 72 премијерна филма из целог света, уз три ретроспективе у Музеју кинотеке.
На званичном затварању Феста премијерно је приказан србски играни Филм "Доктор Реј и ђаволи" редитеља Динка Tуцаковића, у продукцији "Викторија Филма".
Прича по сценарију Tуцаковића и Димитрија Војнова дешава се 60-их година 20. века када је великог америчког редитеља Николаса Реја у Београд довео тадашњи директор "Авала филма" Ратко Дражевић са амбициозним плановима, који нису реализовани јер је Реј био у уметничкој, а и животној кризи.
Реја игра британски глумац Пол Лионард Мареј, а Дражевића Драган Бјелогрлић. У ансамблу су и Бојан Димитријевић (Михиз), Гордон Мареј (у лику Орсона Велса), Павле Пекић, Ана Софреновић, Лена Богдановић… Директор фотограгије је Немања Јованов, сценограф Иван Денић.
Публика Феста видела је интересантну причу засновану на стварним догађајима и личностима, али намерно третираним више као мит него као документ.
Ова лепа слика једног битног периода наше кинематографије дата је са дозом хумора и у ретро стилу, као омаж старим филмовима.
За сада није утврђен датум биоскопског приказивања филма "Доктор Реј и ђаволи".
Сутра ће у програму "Фест на бис" бити одржане две пројекције вишеструко награђиваног филма "Глумац" француског редитеља, оскаровца Мишела Азанависијуса.
- Извор
- ИН4С
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Међународни олимпијски комитет саопштио је да је одлука „заснована на доказима и стручним проценама“...
Невероватно финале у скоку увис обележило је Светско првенство у Токију, а српска атлетичарка Ангелина Топић освојила је бронзану медаљу. Финале је два пута прекидано због јаке кише, али је...
„Када смо добили позив из Бразила да учествујемо на Светском првенству, једино смо селектор и ја веровали да је то оствариво. Говорили су да смо луди, да нећемо успети...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...
Остале новости из рубрике »
















