ФАС оживљава привреду Србије
То је највећа инвестиција у Србији у протеклих неколико деценија, вриједна око милијарду евра, од које се очекује да значајно допринесе опоравку привреде.
На први модел "фијата 500 Л" потписали су се премијер Србије Мирко Цветковић, предсједница Скупштине Србије Славица Ђукић - Дејановић, први човјек групације "Фијат-Крајслер" Серђо Маркионе и генерални директор ФАС-а Антонио Ћезаре Ферара.
Премијер Мирко Цветковић истакао је да ће новоотворена фабрика "Фијат аутомобили Србија" (ФАС), једна од најмодернијих фабрика аутомобила у свијету, ексклузивни модел производити у Србији.
Цветковић је рекао да ће заједнички пројекат Владе Србије и "Фијата" подићи углед Србије и донијети профит "Фијату", али и Србији као партнеру у том послу.
Он је на свечаном отварању фабрике ФАС нагласио да је инвестиција од милијарду евра у ту фабрику вјероватно највећа инвестиција у било који производни капацитет у Србији уопште, а неколико деценија уназад сигурно, и додао да ће у пуној производњи бити запослено 2.500 радника и још 10.000 посредно.
Генерални директор групације "Фијат Крајслер" Серђо Маркионе рекао је да су отварањем нове фабрике успјешно завршене интензивне припреме дуже од три године, а данашњи дан представља нови почетак за ту потпуно редизајнирану фабрику и најмодернији индустријски погон са најсавременијом технологијом "Фијата".
Према његовим ријечима, у пуном капацитету у фабрици ће се производити око 200.000 аутомобила годишње, а нови модел "фијат 500 Л" појавиће се на тржишту сљедеће јесени.
Маркионе је истакао да је "Фијат" изабрао Србију за улагање због привлачног окружења за стране инвестиције, јаке индустријске традиције и младе, висококвалификоване радне снаге.
Предсједница Скупштине Србије Славица Ђукић - Дејановић рекла је да је данашњи дан у коме је отворена фабрика "Фијат аутомобили Србија" изванредан и да је добро што се "Фијат" вратио кући.
"Ово је изванредан дан за Крагујевац, Шумадију, али и читаву Србију, јер без извозне привреде Србија не може да се стабилизује", рекла је она.
Градоначелник Крагујевца Верољуб Стевановић казао је да је данашњи дан један од најважнијих за тај град, јер се догодило оно што су грађани Крагујевца и сањали.
"Добили смо фабрику какве нема у Европи и свету, а добили смо и нови модел аутомобила", рекао је Стевановић и додао да ће, поред производње аутомобила, отварање "Фијатове" фабрике у Крагујевцу допринијети и запошљавању грађана и почетку разрјешавања великих проблема у годинама кризе.
Стевановић је рекао да је градска управа финансирала реконструкцију улица за потребе нове фабрике, као и да је ту фабрику ослобила локалних такси и пореза и додао да је неопходно да се заврше радови на повезивању Крагујевца с Коридором 10 и да се изгради јужна обилазница.
Иначе, Влада Србије и "Фијат" 29. септембра 2008. потписали су уговор о оснивању компаније "Фијат аутомобили Србија".
У заједничком привредном друштву, гигант из Торина има 67, а држава Србија 33 одсто удјела. У истој размери је та велика инвестиција у Србији финансирана, а по истом принципу дијелиће се и приходи.
Фабрика аутомобила у Крагујевцу пројектована је за производњу око 300.000 аутомобила годишње, а тренутно је опремљена за производњу око 200.000 возила.
Комплекс у Крагујевцу простире се на око 1,4 милиона квадратних метара, од чега је више стотина хиљада квадрата под кровом, што је највећи објекат те врсте у југоисточној Европи.
Као подршка ФАС-у у Крагујевцу, у истом граду су и традиционални "Фијатови" добављачи и кооперанти: "Мањети Марели", СИГИТ, ХТЛ и "Џонсон контрол", који су своје погоне изградили на мјесту бивше касарне у Грошници, а њу је за потребе компаније уступило Министарство одбране Србије.
Компанија "Фијат-Крајслер" је почетком фебруара саопштила да ће почетна цијена модела "500 Л" бити око 16.000 евра, а да ће се производити двије бензинске верзије тог возила и једна с дизел мотором.
- Извор
- vijesti.RS
- РТС/ www.vijesti.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Међународни олимпијски комитет саопштио је да је одлука „заснована на доказима и стручним проценама“...
Невероватно финале у скоку увис обележило је Светско првенство у Токију, а српска атлетичарка Ангелина Топић освојила је бронзану медаљу. Финале је два пута прекидано због јаке кише, али је...
„Када смо добили позив из Бразила да учествујемо на Светском првенству, једино смо селектор и ја веровали да је то оствариво. Говорили су да смо луди, да нећемо успети...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...
Остале новости из рубрике »








