Почетна страница > Новости

Шкрбић и његове странке колеге довели болнице у безизлазно стање

Шкрбић и његове странке колеге довели болнице у безизлазно стање
13.08.2012. год.
БАЊАЛУКА - Како год, и кад год окончало министравање Ранка Шкрбића, он је за себе већ суверено резервисао неспорну позицију "гробара" здравственог система Републике Српске.

  Тешко је и таксативно набројати сва штеточинства  која су  обављена за протеклих скоро седам година Шкрбићевог  континуираног мандата,  али су сва чињена под параваном „ свеобухватне реформе“, до приватно-јавног партнерства  преко којег се систематски празни каса Фонда здравства, па до исисавања  свега профитабилног из јавног здравственог система  и његову дистрибуцију  у приватне руке и џепове.

          „Реформатор“ је довео ствари до апсурда па и ситуација у којима здравствени систем није био ни за вријеме рата јер су болнице опхрване дуговима и блокираним рачунима пале на такав ниво стандарда да нису кадре обезбиједити  на оброк болесницима.

            Већина домова здравља је у дебелом минусу и практично зрела за стечај.

            Да је било икакве реформе и рационализације  здравственог система  у Србској  пацијенти би се лијечили у 15 домова здравља умјесто у постојећих  53.

            Према евиденцији Пореске управе РС, домови здравља  само по основу доспјелих, а неплаћених доприноса, држави дугују  21. 350.000 марака.

           Лидер  у дуговањима је Клинички центар Источно Сарајево  са преко седам милиона, а иза њега је  још 37 здравствених установа  које су у губитку.

           Клинички центар Бањалука  за неисплаћене доприносе дугује милион и 650.000 КМ, али то није шокантно, већ чињеница да је исто толико, односно  само хиљаду марака мањи, дуг Дома здравља на Сокоцу.

           Довољно је упоредити  обим послова и број становништва коије „покривају“ ове двије  здравствене институције па спознати  какве аномалије даје партократско уплитање у функционисање здравственог система.

           На прсте једне руке могу се пребројати  директори здравствених установа у РС који нису дошли из Додиковог  шињела па је посве нормално што је  стање алармантно  што показује чињеница да је принудна наплата  у соколачком Дому здравља  одгођена до краја ове године да брука не би пуцала у предизборну јесен.

            Дуг Дома здравља у Модричи је милион и 360.000 марака и они су тражили одгоду плаћања.

            Видећи да Влада не предузима ништа  синдикат  предлаже затварању појединих домова здравља  од којих су  неки  међусобно удаљени тек  12 километара што, поред тога што је ван памети,  ствара и потпуно  непотребне трошкове.

             Пошто је загустило, сасвим је јасно да слиједи тематска сједница Владе РС које се у правилу одржавају увијек када спаса нема.

             А стање је управо такво јер  је,  само за протеклих 45 дана,  дуг домова здравља повећан за 11 милиона.

             Синдикат тражи да Влада отпише дио дуговања иако се прије шест година учинило исто када су дугови свим здравственим устновама отписани.

             Али у међувремену страначки доктори и директори  на челу са министром спознали су да је најважније поново направити дугове које ће им партијски кадрови у Влади опет отписати.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни олимпијски комитет саопштио је да је одлука „заснована на доказима и стручним проценама“...


Невероватно финале у скоку увис обележило је Светско првенство у Токију, а српска атлетичарка Ангелина Топић освојила је бронзану медаљу. Финале је два пута прекидано због јаке кише, али је...

 „Када смо добили позив из Бразила да учествујемо на Светском првенству, једино смо селектор и ја веровали да је то оствариво. Говорили су да смо луди, да нећемо успети...


"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...

"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...


Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...


Остале новости из рубрике »