Оса као Гестапо!
Политичари из РС и БиХ страхују од ОСА, која може да прислушкује и пресреће све разговоре, тврдећи да таква овлашћења и могућности није имао ни Гестапо
Најава Министарства безбедности БиХ да ће полицијске и обавештајне службе ускоро моћи да прислушкују све телефонске разговоре у фиксној и мобилној телефонији, читају СМС и имејл поруке, узнемирила је јавност у РС и БиХ!
Политичари у оба ентитета, наиме, страхују од великих злоупотреба, а посебно од могућности да их, без било каквих ограничења, "невидљиви Велики Брат из ОСА посматра 24 сата, бележећи сваки њихов покрет или звук"!
Неименовани високи функционер једне опозиционе странке у РС тврди за Пресс РС да таква овлашћења и такве могућности прислушкивања није имао ни Гестапо!
- Наравно да ме је страх, јер сваком нормалном човеку се леди крв у жилама кад зна да могу да га прислушкују на сваком кораку и у свакој прилици. Па, ко ће то да исконтролише и ко може да гарантује да неће бити злоупотреба. Босна је, иначе, својеврсна Казабланка, препуна је обавештајних и параобавештајних служби, које на овом простору воде специјални рат. Само нам је још ово фалило, сада ни у тоалету нећемо моћи да водимо телефонске разговоре. Страшно! - тврди саговорник Пресса РС, који је инсистирао на анонимности.
Међутим, у МУП-у РС тврде да најава Министарства безбедности не представља никакву новост, јер у "Закону о кривичном поступку у РС већ постоји могућност да се упути захтев судији да одобри прислушкивање одређених лица или криминалних група".
Извор Пресса РС из МУП-а истиче и да постоје "механизми самозаштите" од прислушкивања. Он тврди да лице чији се телефон прислушкује, то "веома лако може да открије".
- Сви мобилни телефони имају ИМЕИ-код, који се састоји од петнаестоцифреног броја. Ако се на дисплеју не појаве задња два броја, то је знак да се телефон прислушкује - тврди наш извор.
На другој страни, политичари из Српске не верују да поменута "самозаштита" може да одагна њихове страхове. Да је реч о сасвим реалној опасности од свеопштег прислушкивања и обавештајног рата "свих против свих" потврђују и народни посланици, саговорници Пресса РС.
Посланици СНСД-а у Парламентарној скупштини БиХ, Драго Калабић и Славко Јовичић, тврде за Пресс РС да су и до сада били прислушкивани.
Калабић каже да је добијао информације из извора блиских безбедносним структурама да су у протеклом периоду "одређене обавештајне службе прислушкивале његов телефон".
- Пошто се не бавим приватним бизнисом, а немам никаквих веза са криминалним миљеом, очигледно је да су појединци били заинтересовани да чују нешто о мом политичком ангажману. Користити прислушкивање као метод којим се долази до важних сазнања о наводним криминалним активностима, а затварати очи пред сазнањима до којих свако може доћи на редован полицијски начин, изазива оправдану сумњу у исправне мотиве иницијатора оваквих идеја - каже Калабић.
Јовичић пак сматра да није ништа чудно да обавештајне службе у БиХ користе опрему за прислушкивање. Као члан комисије која се бави надгледањем рада обавештајних служби у Парламенту БиХ, Јовичић тврди да ће то тело "повести рачуна о томе како се користе садашња огромна овлашћења ОСА".
- Пресретање телефонских разговора и прислушкивање може да се обавља искључиво по одобрењу Суда БиХ, али опасност да дође до злоупотребе овлашћења ипак је сасвим реална - каже Јовичић.
Он истиче да је и сам имао негативна искуства са прислушкивањем телефона.
- Људи који су највише прислушкивани у времену када су били опозиционари јесу Милорад Додик, Петар Ђокић и моја маленкост - тврди Јовичић.
Бјелогрлић: И мене прислушкују!
Председник Социјалистичке партије Петар Ђокић потврђује за Пресс РС да је "интензивно прислушкиван", а у то је убеђен и Радован Бјелогрлић, независни посланик у НСРС-а, доскорашњи члан Додиковог СНСД-а.
- На ту тему само то могу рећи. Ко ме и зашто прислушкује, то већ не знам - тврди Бјелогрлић.
- Извор
- pressonline.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Међународни олимпијски комитет саопштио је да је одлука „заснована на доказима и стручним проценама“...
Невероватно финале у скоку увис обележило је Светско првенство у Токију, а српска атлетичарка Ангелина Топић освојила је бронзану медаљу. Финале је два пута прекидано због јаке кише, али је...
„Када смо добили позив из Бразила да учествујемо на Светском првенству, једино смо селектор и ја веровали да је то оствариво. Говорили су да смо луди, да нећемо успети...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...
Остале новости из рубрике »
















