У слабљењу Српске почети од Додика
Милорад Додик је још једном успио да охрабри Републику Српску да саму себе види не као дио БиХ, већ као државу у држави. Овакво виђење поново морамо "поништити", а у томе морамо почети од Додика.
То је наведено у извјештају "БиХ и Балкан - шта даље", који је на недавно одржаној сесији Хелсиншког комитета Конгреса СAД у Вашингтону одржао бивши високи представник у БиХ Педи Ешдаун и подијелио учесницима прије сједнице.
Ешдаун је навео да ће Додик "наставити да користи план како би поништио реформе проведене у прошлости, ослабио државу и наставио да се припрема за сецесију".
- Нажалост, док је расла Додикова моћ, опадала је способност међународне заједнице, а посебно ЕУ да управља догађајима, укључујући и катастрофално опадање поштовања према OHR-у.
То не значи да БиХ иде ка оружаном конфликту, али је расположење све више фебрилно и застрашујуће - констатовао је Ешдаун.
Рекао је и то да је Додик "уз подршку Русије, тај који највише жели затварање OHR-а".
- Ми не смијемо дозволити да изгледа као да смо му опет попустили. Зато имамо само један начин. Величанственост бонских овлашћења не може бити потпуно оживљена, али можемо ли се, ипак, помало ослонити на њих - навео је Ешдаун.
Због свега тога, тврди Ешдаун, "централни план за БиХ треба да буде измјена Устава", што би требало да се постави као услов за добијање статуса земље кандидата ЕУ.
- Прерастање БиХ у функционалну државу је крајње штетно по Додика, чија је сва политичка подршка везана за јачање овлашћења РС, а смањење овлашћења БиХ. Побједа на терену уставних промјена значила би побједу на два фронта - БиХ би постала функционална, а Додик би био ослабљен - појаснио је Ешдаун.
Зато, рекао је, не значи да међународна заједница треба да изради нови устав БиХ и присили лидере да га усвоје, јер то не би довело до резултата.
- Босанци треба да одлучују о свом уставу, али би требало бити могуће поставити објективне услове за постизање функционалности изведених из европских норми и то поставити као услов за стицање кандидатског статуса, а препустити Босанцима да одлуче како да их испуне кроз уставну реформу, дајући им техничку подршку гдје је то могуће и политичку подршку гдје је то примјерено - савјетује Ешдаун.
Истакао је да за међународну заједницу, а посебно ЕУ, већа опасност од повратка рату јесте да БиХ остане "дисфункционална црна рупа пуна корупције".
За стање у БиХ Ешдаун сматра одговорним и званични Београд.
- Кад је ријеч о БиХ са својим проблемом Додик/РС, Београд има кључну улогу и треба јасно нагласити да је један од услова за напредовање Србије ка ЕУ да она не само наглашава питање територијалног интегритета БиХ, већ и да активно подржавају БиХ на путу ка ЕУ, укључујући и уставну реформу, и тако осигурају да Додик и РС осјећају притисак са обје стране - оцијенио је Ешдаун.
Навео је да би специјални представник ЕУ у БиХ морао да буде "инструисан од Брисела, што не би требало да се види, тако да се створи утисак да EUSR доноси одлуке у БиХ, а не у Бриселу", посебно када је измјена Устава у питању.
- Специјални представник би требао да буде јасно представљен као особа која има моћ да стави или скине особе са листе неподобних за добијање виза или да замрзне или одмрзне банковне рачуне (приходе) - затражио је Ешдаун.
Додао је да би било добро да има и овлашћење да дјелује као врховни тумач Дејтона или чак да се задрже и елементи "бонских овлашћења".
"Човјек са планом"
- Главни разлог за неконструктивну динамику су Милорад Додик и Харис Силајyић, "ужасни близанци" који желе да се повећа дисфункционалност БиХ.
- Силајyићева моћ опада, а могуће је да подршка Додику такође почне да опада, али не опада и његова моћ. Он је човјек са планом. И он тај план користи и наставиће да га користи како би поништио реформе проведене у прошлости, ослабио државу и наставио да се припрема за сецесију - рекао је Ешдаун.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Међународни олимпијски комитет саопштио је да је одлука „заснована на доказима и стручним проценама“...
Невероватно финале у скоку увис обележило је Светско првенство у Токију, а српска атлетичарка Ангелина Топић освојила је бронзану медаљу. Финале је два пута прекидано због јаке кише, али је...
„Када смо добили позив из Бразила да учествујемо на Светском првенству, једино смо селектор и ја веровали да је то оствариво. Говорили су да смо луди, да нећемо успети...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
"Kada smo dobili poziv iz Brazila da učestvujemo na Svetskom prvenstvu, jedino smo selektor i ja verovali da je to ostvarivo. Govorili su da smo ludi, da nećemo uspeti...
Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu...
Остале новости из рубрике »
















