Почетна страница > Новости

Руски амбасадор у Сарајеву не дозвољава рушење Републике Српске

Руски амбасадор у Сарајеву не дозвољава рушење Републике Српске
05.03.2014. год.

 МОСКВА – Руска Федерација није за „распакивање„ Дејтонског мировног споразума – за тако нешто нема консензуса унутар БиХ, нагласио је руски амбасадор у БиХ Александар Боцан-Харченко у интервјуу Срни.

 
„Код неких политичких фактора у БиХ, можда, постоји воља, али нема потпуног политичког консензуса као основе за такво деловање. А ако тога нема, онда је то празна прича”, наводи Боцан-Харченко.
 
Боцан-Харченко напомиње да је „познато да изван БиХ постоје одређени кругови који ‘не спавају мирно’ зато што је Република Србска мирна и стабилна”, и упозорава да је „могућ покушај мешања у унутрашње ствари и посредовања с циљем наметања неких решења”.
 
Он не жели да се упушта у разматрање сценарија о „преливању” кризе из Федерације БиХ у Републику Српску, напомињујући да је било покушаја изазивања нереда и немира у Србској, али да су власти предузеле мере и одржале мир и стабилност.
 
„Мора се истаћи да Република Србска није изузетак када је реч о економским потешкоћама и нико не ствара илузију да ту нема никаквих проблема. Али, у Републици Србској постоји јасна усмереност председника Милорада Додика и Владе Српске да раде на решавању социјалних питања”, каже Боцан-Харченко.
 
Руски амбасадор сматра да су протести који се од 7. фебруара свакодневно организују у градовима широм Федерацији БиХ – унутрашње питање и да Русија очекује од домаћих политичких представника да нађу решење за кризне ситуације.
 
Боцан-Харченко наглашава да се не могу повлачити паралеле између ситуације у Федерацији БиХ и Украјини, у којој, стиче се утисак, споразум Виктора Јануковича и представника опозиције служи само као параван који има за циљ да се успостави власт на основу чињеница на терену.
 
„Руска Федерација се изјаснила за немешање у унутрашње ствари других земаља”, рекао је Боцан-Харченко и оценио да Савет за спровођење мира /ПИК/ не треба да учествује у разрешавању ситуације у Федерацији БиХ на начин који одговара неком изван БиХ.
 
Он подсећа да је Руска Федерација неколико пута јасно ставила до знања да је криза у Федерацији БиХ настала у пролеће 2010. године након одлуке високог представника Валентина Инцка.
 
Боцан-Харченко подсећа и да Русија није подржала Инцкову одлуку којом је отворен пут за формирање Владе Федерације БиХ која је није водила функционалности него ка даљем продубљивању кризе, како економске тако и односа унутар овог ентитета.
 
„Ми смо јасно ставили до знања да је то унутрашњи проблем Федерације БиХ и да ПИК није најбољи форум за разматрање тог питања. У сваком случају, морамо водити рачуна и о географији збивања, односно у ФБиХ и чињеници да је Република Србска стабилна”, рекао је Боцан-Харченко.
 
Руски амбасадор у БиХ истиче да му нису познати „модели за БиХ” које помињу високи представник ЕУ за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон и комесар за проширење ЕУ Штефан Филе, а за које је први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао да су – „тешко оствариви”.
 
„Када је реч о ставу Русије, ми за сада, док се нађе неки нови консензус, полазимо од тога да је ‘Дејтон’, ако се исправно поштује, модел који обезбеђује стабилност и који још има потенцијал да допринесе развоју БиХ”, наводи руски амбасадор у интервјуу Срни.
 
Он наглашава да проблем није у Дејтону и његовој функционалности, што се често чује, већ у његовом кршењу.
 
Амбасадор Боцан-Харченко наводи да пажљиво прати ситуацију у БиХ и закључује да је најважније да не дође до подизања међунационалних тензија под изговором неких такозваних „грађанских акција”, којима се настоји нарушити структура која се заснива на Дејтонском мировном споразуму.


  • Извор
  • Правда


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У јутарњем програму Јоване Јеремић на ТВ Пинк гостовао је путем Скајп укључења др Владо Ђајић, директор УKЦ Бања Лука....


Млади градоначелник највећег града Републике Српске, Драшко Станивуковић на политичкој сцени се појавио као револуционар који је обећавао много да би на крају погазио речено и Бању Луку довео...

Са ким сарађује и чиме се бави отац градоначелника Драшка Станивуковића, који свакодневно упире прстом у имовину и послове других политичких функционера док жустро одбија одговорити на питања о...


Рок група ,,Бијело Дугме“ неправедно је извикана у Бањалуци због детињастог и несавесног понашања градоначелника Драшка Станивуковића. Станивуковић је својим одлукама довео грађане до тачке кључања, а легендарна рок...

 Данас 10.12.2021. године у Бањој Луци се одржава Посебна сједница Народне Скупштине Републике Српске. Тема је враћање отети надлежности Републици Србској. Коме је год на срцу Република Србска, а гелдао...


Не треба ни помишљати на угрожавање безбједности представника србског народа у Предсједништву БиХ јер би то био напад на изборну вољу народа Републике Српске, а не на Милорада Додика,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА