Почетна страница > Новости

Калабухов: Не подржавамо никакве званичне контакте са господином Шмитом

Калабухов: Не подржавамо никакве званичне контакте са господином Шмитом
11.11.2021. год.
Амбасадор Руске Федерације у БиХ Игор Калабухов изјавио је да не види никакав проблем у идеји о самосталној Републици Србској у оквиру БиХ, која је, како је истакао, ствар политичара, демократских одлука, те да ће је Русија подржати ако до њене реализације дође у дијалогу.

Калабухов је рекао да не може да говори о легитимности или нелегитимности процеса враћања надлежности са БиХ на Републику Српску, напомињући да је то ствар политичког процеса и органа власти у Републици Србској.

Он је за БХРТ рекао да у разговорима за рјешење кризе у БиХ заговара да све одлуке морају бити донесене у дијалогу, у комуникацији између ентитета, који сами морају да се опредијеле како да нађу најоптималнији пут за излаз из садашње ситуације.

Русија сматра да је Република Србска питање враћања надлежности покренула у оквиру демократског процеса, а амбасадор Калабухов напомиње да су надлежности на БиХ пренесене под извјесним притиском међународне заједнице.

- Оно што ја знам, кад сам радио овдје у БиХ, оно што се дешавало у том периоду није било баш транспарентно, није било баш добровољно. То је био резултат неког "масираног притиска" међународног фактора на политичаре у БиХ. Ако они сада желе да преиспитају то, ако желе да донесу неке нове одлуке то је до демократски изабраних органа Републике Српске - навео је руски амбасадор.

Калабухов каже како је руски став да у БиХ не постоји високи представник, јер није испоштована процедура именовања Кристијана Шмита.

Он је подсјетио да су одлуку о именовању њемачког дипломате донијели амбасадори земаља чланица Управног одбора Савјета за провођење мира у БиХ без консензуса, без начина утврђивања, без усаглашавања високог представника у Савјету безбједности УН.

- Као држава гарант Дејтонског споразума, ми смо чланица ПИК-а, али ми не радимо у ОХР-у док је тамо Кристијан Шмит. Ми не подржавамо никакве званичне контакте са господином Шмитом - рекао је Калабухов.

Руски амбасадор сматра да је одлука Валентина Инцка, коју је као високи представник донио на самом крају мандата и којом се у оквиру допуне Кривичног закона БиХ забрањује и кажњава "негирање геноцида", била субјективна и неизбалансирана.

- Најбоље би било када би та одлука била узета у институцијама БиХ, у току расправе, у току дијалога. Овај дијалог, он се води. Наравно, можда не знају сви за овај дијалог, али разговара се о томе у дипломатским круговима. То је појам који због политичких реперкусија мора бити врло избалансиран и врло осјетљив - оцијенио је Калабухов.

Он је истакао да не види проблем у томе што је Република Србска ставила ван снаге одлуку високог представника о забрани "негирања геноцида" и других злочина почињених у БиХ, те сматра да је то ствар Народне скупштине Републике Српске.

Према његовим ријечима, Русија 2015. године није подржала Резолуцију о Сребреници у Савјету безбједности УН, коју је припремила Велика Британија, јер је тај нацрт, био неизбалансиран и кривио је цијели народ.

За Русију су спорне и одлуке Хашког трибунала, посебно пресуда према којој је Војска Републике Српске у Сребреници јула 1995. године починила "геноцид".

- Када смо били на почетку ове приче за оснивање овог суда, ми смо рекли да видимо његов рад као инструмент помирења у БиХ. Нажалост, то се није десило. Ми мислимо да оно што је урађено тамо није довело до примирења и толеранције у БиХ и због тога је познат наш став у односу на ове одлуке и свим овим трагичним дешавањима - нагласио је Калабухов.

Амбасадор Русије је указао да дипломатија његове земље настоји да све што се тиче БиХ буде избалансирано, те да они настоје да "избалансирају цијели став међународног фактора".

- Ако чујемо за друга страна има неизбалансиране аргументе, ми их балансирамо на својој страни. И то је већ наш балансиран приступ. Када радимо у Управном одбору ми видимо да некада чак и терминолошки у документима има контрадикција са Уставом БиХ и то стално примјећујемо. Ми мислимо да, када анализирамо ситуацију, морамо узимати у обзир цијели комплекс фактора који су довели до ње, а не само да кажемо овај је кривац, овај ентитет је кривац - навео је Калабухов.

Он је нагласио да све мора бити избалансирано.

- У томе је наша избалансираност и улога у међународној заједници када се гледа реализација и имплементација Дејтонског споразума - рекао је Калабухов.

Извор: СРНА


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: Фејсбук / Амбасада Русије у БиХ/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

 Ambasada Republike Srbije u Vašingtonu saopštila je da su Sjedinjene Američke Države zvanično potvrdile svoje učešće na Specijalizovanoj izložbi EXPO 2027, nakon potpisivanja bilateralnog spora...


Аутор и редитељ документарних филмова, Слађан Стојановић из Врања, добио је прву награду за телевизијски приступ на 21. Међународном фестивалу документарног филма "Златна буклија" у Великој Плани, за филм...

 Удружење 'Краљевина Србија' прославило је данас своју славу, Светог Симеона Мироточивог, приредивши свечани пријем у Краљевском Двору. Присуствовали сy Њ.К.В. Принц Наследник Филип, Њ.К.В. Принц Александар и Њ.К.В....


U Vranju će u sredu, 4. februara na šetalištu u centru grada od 13 časova biti obeležen Svetski dan borbe protiv raka akcijom pod nazivom 'Koš za zdravlje'.  ...

Beka Mitić Ristić, spisateljica rodom iz Vranja a koja živi i stvara u Nišu, održaće književno veče u rodnom gradu, u četvrtak 4. decembra  'Handlebar'-u.    Ovo književno veče se razlikuje...


Dvadeset prvo izdanje Međunarodnog Festivala dokumentarnog filma pod nazivom “Dokument 2025”, a koje se održava u organizaciji udruženja “Dokument 06”, trajaće od 3. do 5.12.2025. godine, a svečano otvaranje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА