Почетна страница > Новости

Митрополит Амфилохије: Безакон о слободи вјероисповијести је повратак на законодавство проклетог цара Дукљанина

Митрополит Амфилохије: Безакон о слободи вјероисповијести је повратак на законодавство проклетог цара Дукљанина
10.01.2020. год.

 

Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије служио је данас, на празник Светог архиђакона и првомученика Стефана са свештенством Свету службу Божију у манастиру Дуљево у Паштровићима поводом храмовске славе ове древне немањићке светиоње.

У литургијској проповиједи након читања Јеванђеља Владика Амфилохије је рекао да је Свети архиђакон Стефан убијен и пострадао за Христа и да га због тога славимо после Христовог Рождества и Сабора Пресвете Дјеве.


„Први који се слави у Цркви Божијој за Божић јесте архиђакон Стефан. Управо зато што је он један од оних ђакона који су били изабрани да служе народу за народним трпезама. Он је остао дубоко вјеран Христу Господу и проповиједао га и свједочио га. И његова бесједа је била пуна мудрости и знања. И гонили су га и прогонили су га и на крају су га и каменовали“, подсјетио је Митрополит црногорско-приморски.

Митрополит Амфилохије се осврнуо и на дискриминатоски закон о слободи вјероисповијести који је назвао безаконим законом.

„Донијели су безакони закон којим се отимају храмови Божји. А ко су ти који доносе такве законе? То су они испуњени управо духом убица архиђакона Стефана: Међу њима чак има вјероватно и оних који славе славу архиђакона Стефана. Они су ти који настављају тај богоубилачки и братоубилачки дух“, истакао је Митрополит Амфилохије.

Нагласио је да су све распродали, те да су још остали храмови Божји да их распродају и потроше.

„Као што су потрошили сва предузећа и оставили без хљеба толики народ овдје у Црној Гори“, казао је Владика.

Додао је да је све што је часно и честито саграђено у Црној Гори, саграђено на крајеугаоном камену – Христу Господу.

„Једно би требали да знају ови наши који доносе такве безаконе законе: борећи се против онога што је вјечно и непролазно у Црној Гори, лишавју Црну Гору свега што је вјечно, иако се куну у вјечну Црну Гору. То је безумље и беспамет“, поручио је Владика Амфилохије.

Додао је да ниједан окупатор кроз историју није донио такво безумље какво су донијели доносиоци овога закона.

„Сва завјештања оних који су градили ове светиње остављају проклетство на оне који оскрнаве те светиње. И оно што се догађа је трагично. Закон таквог типа постојао је у вријеме проклетог цара Дукљанина, то треба да знате и ви и сви у Црној Гори. Он је био донио закон којим је отео све храмове хришћанске и убијао хришћане. Календар је пун мученика из времена цара Дукљанина“, казао је он.

Рекао је да је дискриминаторски закон о слободи вјероисповијести заправо порицање Миланског едикта о слободи вјере из 313. године и повратак законодавству проклетог цара Дукљанина.

„На томе градити будућност Црне Горе могу само они који су безумни, који су изгубили савјест и свијест“, поручио је Митрополит Амфилохије.

Служен је помен недавно упокојеној игуманији манастира Светог Николе на Пелевом бријегу Евлалији, чији земни остаци почивају у Дуљеву.

Благосиљан је славски колач и приређена славска трпеза хришћанске љубави.

Данашњем литургијском сабрању у манастиру Дуљево присуствовали су градоначелник Будве Марко Бато Царевић и бивши предсједник будванског општинског парламента Ђорђије Вујовић

Радосав Рајо Војиновић
Фото: Јован Д. Радовић,
Митрополија

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Јован Д. Радовић / Митрополија/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данас је коначно почело емитовање канала РТ Балкан на платформи МТел у свим градовима Републике Српске. ...


Београд разматра могућност укидања безвизног режима са Русијом као један од услова за приступање Европској унији, изјавио је председник Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону Драган...

У Великом Трновцу, у општини Бујановац, налази се споменик Ридвану Ћазимију, једном од команданата албанске терористичке групе „ОВПМБ“....


Министарка унутрашње и спољне трговине Јагода Лазаревић и потпредседник Владе Украјине Тарас Качка потписали су у Београду Заједничку изјаву о наставку преговора о Споразуму о слободној трговини између Србије...

БРАТСТВО доноси цео текст иступања сталног представника Василија Небензје на седници Савета безбедности УН о ситуацији у Босни и Херцеговини, одржаној 12. маја 2026....


Годишњица Велике победе, биће обележена и у Београду 9. маја. Амбасада Руске Федерације у Србији је позвала грађане да се придруже шетњи „Бесмртног пука“ и одају почаст херојима....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА