Почетна страница > Новости

РТ: Иран гађан „дечјим играчкама“ – министар спољних послова

РТ: Иран гађан „дечјим играчкама“ – министар спољних послова
20.04.2024. год.
Највиши дипломата Техерана одбио је да окриви Израел за напад у петак

 

Ирански министар спољних послова Хосеин Амир-Абдолахјан умањио је значај напада дроновима у петак на земљу, рекавши да је био мањег обима и да је укључивао примитиван хардвер.


Тврдње неких медија да су експлозије на небу изнад иранског града Исфахана, у којем се налази велика ваздушна база, представљале узвратни удар Израела, нису тачне, изјавио је Амир-Абдолахјан у интервјуу за Ен-Би-Си Њуз у суботу.

„Оно што се синоћ догодило није био напад“, инсистирао је он, додајући да су у нападу учествовала само две или три мале беспилотне летелице, које су „више личиле на играчке са којима се наша деца играју, а не на дронове“.

Беспилотне летелице су „полетеле из унутрашњости Ирана, летеле стотину метара и онда их је погодила наша ПВО“, додао је министар.

Израел, који обично нити потврђује нити негира операције на страном тлу, одбио је да коментарише да ли је умешан у напад у Исфахану.

Према речима иранског министра спољних послова, Техеран не планира никакве даље акције против Израела.

„Све док не буде новог авантуризма Израела против наших интереса, онда нећемо имати никакве нове реакције“, објаснио је он.

Међутим, ако израелске власти наставе да предузимају провокативне кораке, „наш одговор ће бити хитан и максималан и навешће их да зажале“, упозорио је Амир-Абдолахјан.

Почетком априла, у нападу на ирански конзулат у Дамаску у Сирији, за који је Техеран окривио Израел, погинула су два генерала и неколико других високих официра.

Техеран је узвратио прошле недеље испаливши неколико стотина пројектила и дронова на војне циљеве унутар Израела. Док су ирански званичници операцију назвали „успехом“, ИОС су тврдиле да је већина пристигле муниције оборена.

Израел је обећао освету за напад, док су САД изјавиле да не желе ескалацију сукоба. Амерички председник Џо Бајден је такође наводно позвао израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа да покаже уздржаност у настојању да избегне даљу војну ескалацију.

Напад на израелску територију био је замишљен као „упозорење“, изјавио је Амир-Абдолахјан. „Могли смо да погодимо Хаифу и Тел Авив“, али нисмо то учинили јер је циљање на цивиле „црвена линија“ за Техеран, додао је он.

Израел окривљује Иран за оно што тврди да је умешаност у напад Хамаса 7. октобра, у којем је најмање 1.200 убијено, а 250 узето као таоци. Техеран не пориче да има контакте са Хамасом, али инсистира на томе да није знао за рацију.

Број мртвих у израелским ваздушним нападима и копненој офанзиви у Гази у протеклих шест месеци премашио је 34.000, саопштило је Министарство здравља Газе.
 
 
 

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Извор: RT (ж)

 



  • Извор
  • Танјуг
  • © AFP / Issei Kato/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данас је коначно почело емитовање канала РТ Балкан на платформи МТел у свим градовима Републике Српске. ...


Београд разматра могућност укидања безвизног режима са Русијом као један од услова за приступање Европској унији, изјавио је председник Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону Драган...

У Великом Трновцу, у општини Бујановац, налази се споменик Ридвану Ћазимију, једном од команданата албанске терористичке групе „ОВПМБ“....


Министарка унутрашње и спољне трговине Јагода Лазаревић и потпредседник Владе Украјине Тарас Качка потписали су у Београду Заједничку изјаву о наставку преговора о Споразуму о слободној трговини између Србије...

БРАТСТВО доноси цео текст иступања сталног представника Василија Небензје на седници Савета безбедности УН о ситуацији у Босни и Херцеговини, одржаној 12. маја 2026....


Годишњица Велике победе, биће обележена и у Београду 9. маја. Амбасада Руске Федерације у Србији је позвала грађане да се придруже шетњи „Бесмртног пука“ и одају почаст херојима....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА