Почетна страница > Новости

Ратко Младић: Честито сам радио и у миру и у рату у складу са законима моје државе коју је разбио НАТО пакт

Ратко Младић: Честито сам радио и у миру и у рату у складу са законима моје државе коју је разбио НАТО пакт
27.08.2020. год.
Некадашњи командант Војске Републике Српске Ратко Младић рекао је на крају жалбене расправе пред Механизмом за кривичне судове у Хагу да је жив и здрав и да ће пасти оптужница против њега, за коју сматра да је "чедо НАТО пакта".

"Жив сам и здрав и живећу док има нашег племена, а ова оптужница је пала у воду", рекао је Младић током десетоминутног излагања на крају расправе по жалбама на пресуду којом је осуђен на доживотни завор.

На почетку обраћања замолио је жалбено веће да му уместо предвиђених 10 минута омогући да се говори 31 минут, јер, како је навео, има да каже нешто за сваку годину од када је гурнут у рат, не само у своје име већ и људи, патриота и србског народа који је на ветрометини, али му веће ову молбу није усвојило, преноси Танјуг.

Излагање је потом наставио наводећи да је он био мета НАТО пакта што је и даље и оценио да је оптужница против њега "чедо НАТО-а".

"Немојте се вређати, али овај трибунал о коме имам негативно мишљење, он је чедо западних сила које од перестројке 'дувају у исти балон'", рекао је поред осталог Младић на крају жалбене расправе.

Тужитељки која је заступала жалбу, и како је рекао, два дана га обасипала "змијским, ђаволским речима", Младић је поручио: "То нисам ја о чему сте ви говорили".

"Сада сам у позицији да браним не себе, ја себе не браним, ја сам човек који је цео живот професионални војник, честито сам радио и у миру и у рату у складу са законима моје државе коју је разбио НАТО пакт. Да ли је кривица Ратка Младића у томе што није дозволио да усташка неман баца српску нејач у јаме као у Јасеновцу...", навео је поред осталог некадашњи генерал ВРС.

Сматра да претресно судско веће које га је, како је навео, осудило на доживотну робију, није било у праву, оцењујући да су те судије биле у сукобу интереса, јер су "браниле и холандски батаљон".

"Ја сам био у Сребреници за разлику од свих вас овде, од 9. јула до 13. јула. Камера ме је пратила све време кроз Сребреницу... На мене је једном приликом пуцао неки заостали војник 28. лаке дивизије, али је промашио. Ја сам тада имао код себе 'хеклер' и рекао сам му да престане, али нисам му узвратио, нити сам дао обезбеђењу да пуца, јер је на себи имао прслук УН", испричао је Младић.

Наводећи да је Сребреница кључ овог суђења, Младић је жалбеном већу рекао да је то "немањићки град, одакле се вадило злато и сребро", као и да је Драгутин Немањић тамо подигао много манастира.

У време СФРЈ тамо није било ни војске ни паравојске, додао је он напомињући да од рата није ушао ни у Сребреницу, Жепу, ни у Горажде.

"Рат није започео Ратко Младић, нити је направио план напада на Југославију...", рекао је Младић након чега је његово излагање прекинуто, али је успео да дода: "Жив сам и здрав и живећу док има нашег племена, а ова оптужница је пала у воду."

Пре Младићевог обраћања његов бранилац, амерички адвокат Драган Иветић, рекао је суду да Младић пати од неколико болести и да не зна које лекове је данас примио, али да је у 18 сати пропустио да попије лекове због густог распореда ове дводневне расправе.

"Имам сумњу у вези његове психичке способности и нисам сигуран да разуме које су последице ове расправе и његових изјава, будући да његова болест утиче и на његов говор", упозорио је Иветић жалбено веће.

Младићевим обраћањем окончана је дводневна расправа о жалбама, а судија Приска Њамбе је најавила да ће жалбена пресуда бити донета "благовремено".


  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Savremena astronomija već dugo nije vezana samo za optičko posmatranje neba teleskopima, već je ona postala i nauka o ogromnin bazama podataka. Teleskopi nove generacije svake noći generišu terabajte...


Вашингтонска асоцијација бициклиста (WABA) по први пут је организовала дипломатску бициклистичку вожњу поводом Светског дана бицикла, окупивши представнике више од 40 дипломатских мисија у Вашингтону. Организатори су нај...

И ове године је одржан традиционални пролећни 'СрбФест', који организује Србска православна црква Светог Луке у Потомаку, САД. Штанд Амбасаде Републике Србије био је прилика да се заједно са...


Амбасадор Србије у Вашингтону, његова екселенција Драган Шутановац разговарао је у Белој кући са др Ендијем Бејкером, замеником саветника за националну безбедност председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа.   Током...

 U Ambasadi Republike Srbije je održana promocija knjige 'Srpski kuvar' autorke Ivane Lalicki.   Autorka je kroz priče iz svog detinjstva i tradicionalne recepte predstavila deo srpske kuhinje i kulture, a...


Ambasador Republike Srbije u SAD Dragan Šutanovac sastao se sa članovima Predstavničkog doma Anom Paulinom Lunom sa Floride i Robertom Aderholtom iz Alabame, sa kojima je razgovarao o odnosima...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА