Почетна страница > Новости

Пуцали на светињу

Пуцали на светињу
13.08.2009. год.
Непознати починиоци пуцали су јуче ујутро на храм Светог Николаја у сарајевском насељу Рељево и оштетили стакло изнад врата цркве и зид у њеној унутрашњости, саопштено је из Митрополије дабробосанске.

Парох рељевски Милорад Милинковић рекао је да су га јуче ујутро у 2.45 сати пробудила два пуцња, вриска и звуци аутомобила који се удаљава.

Он је навео да је одмах изашао напоље, али да није видио ко је пуцао и да ли има оштећења на храму.

Медутим, када је ујутро кренуо на посао у касарну Оружаних снага БиХ, гдје ради као бригадни свештеник, примијетио је да је пробијено стакло изнад јужних улазних врата у цркву.

У унутрашњости цркве, на сјеверном зиду, примијетио је оштећење од метка, а на поду храма зрно. Парох Милорад о овоме је обавијестио црквене власти, надлежне војне органе и полицију.

- Припадници МУП-а Кантона Сарајево извршили су увиђај у храму и ради вјештачења изузели пронађено зрно испаљено из ватреног оружја, као и чауру од испаљеног метка, пронађену поред пута - рекао је Ирфан Нефић, портпарол МУП-а Кантона Сарајево.

Нефић је навео да је мјесто догађаја фотографисано, а обављен је и разговор са свештеником Милинковићем, који је, како каже Нефић, обавијестио МУП Кантона Сарајево да је на прозору цркве разбијено стакло, о чему је упознат кантонални тужилац који је наложио да се уради увиђај.

Ово је већ пети инцидент који је у посљедњих годину дана пријављен полицији, а до сада су откривени виновници за два.

Према ријечима свештеника Милинковића, све је почело вербалним нападима, да би било настављено разбијањем боца о црквену ограду и бацањем петарди у порту храма и на парохијски дом, па све до овог посљедњег пуцања из ватреног оружја.

Он је нагласио да је у том периоду било и мањих инцидената, углавном вербалних, који нису ни пријављивани полицији.

Градоначелник Источног Сарајева, Винко Радовановић, осудио је овај вандалски чин и истакао да је то наставак етничког чишћења Срба из Сарајева.

Радовановић је рекао да се нада, иако није сигуран, да ће виновници овог акта бити откривени и приведени пред лице правде.

- Ово је наставак давно планиране и започете акције етничког чишћења Сарајева од сарајевских Срба и мислим да ће се оно мало Срба што је остало у овом граду послије овог акта замислити да ли да и даље ту остане - рекао је Радовановић.


Кошарац: Анимозитет према Србима у ФБиХ

Предсједник Клуба српских делегата у Вијећу народа РС, Сташа Кошарац, рекао је да посљедњи напад на храм Светог Николаја потврђује да у ФБиХ постоје радикалне групе, чији је рад заснован на политичко-хушкачкој реторици неких бошњачких политичких лидера и вјерских вођа.

- Ово није први пут да је нападнута СПЦ, наравно, не само у Сарајеву и не само у Рељеву, јер смо били свједоци да је недавно нападнута и црква у сарајевском насељу Пофалићи, а имамо и ситуацију да се по неколико десетина пута годишње нападају цркве и у Тузли и Петровцу - рекао је Кошарац.

Он је истакао да је очигледно да се антисрпско дјеловање ових група заснива на анимозитету према мало Срба који су остали у федералном дијелу БиХ.

Кошарац сматра да то Србима у БиХ сигурно није добра порука, а посебно оним Србима који живе у Федерацији.


  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА