Дан жалости у Ужицу
Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је у експлозији у фабрици муниције „Први партизан” након четири везане експлозије у погону за елеборацију, погинуло седморо радника, од којих шест жена и један мушкарац.
Општински истражни судија саопштила је да су погинули: Светлана Ђурић, Јелена Лончаревић, Јасмина Остојић, Гордана Ђокић, Биљана Луковић, Вида Терзић и Драган Миловановић.
Након обиласка места трагедије, Дачић је рекао да је лакше повређено 14 радника.
На пријемно одељење ужичке Опште болнице примљени су лакше повређени радници, а према речима дежурне докторке Опште болнице у Ужицу Бранке Буквић ради се о блажим интоксикацијама угљенмоноксидом и огреботинама.
Изразивши саучешће породицама погинулих радника, министар Дачић је рекао да ће о узроцима експлозије и пожара завршну реч дати истрага коју ће током преподнева обавити криминалистичка полиција МУП-а.
Он је рекао да су ватрогасне јединице и јединице за заштиту и спасавање спречиле још већу трагедију у ужичком „Првом партизану” јер су онемогућиле да се ватра прошири на лакирницу и складиште готових производа и додао да би тада би број жртава био већи јер је у погонима било око 100 радника.
„Не може се са било каквом сигурношћу говорити о узроцима ове трагедије осим да је она започела у делу где долази до пуњења муниције”, рекао је Дачић и додао да не постоји више никакава опасност од додатних експлозија или пожара у овом погону.
Градоначелник Ужица Јован Марковић рекао је синоћ да не постоје речи које могу да објасне трагедију у „Првом партизану” и изразио саучешће породицама погинулих. Марковић је рекао и да је проглашен Дан жалости у Ужицу.
„Град Ужице ће донети одлуке како да помогнемо породицама погинулих”, додао је Марковић и рекао да ће се захтевати озбиљна истрага.
Министар полиције је рекао да је у гашењу пожара у „Првом партизану” учествовало 16 ватрогасних возила и 50 ватрогасаца и спасилаца и да међу њима има лакше повређених.
Према речима министра, пожар је гашен уз јако лошу видљивост до 20 центиметара и уз пуно дима.
Сви лакше повређени после указане помоћи у Општој болници у Ужицу пуштени су кућама.
Несрећа се догодила синоћ у 21.15 сати, а у ваздуху се два сата после поноћи и даље осећао мирис барута.
„Први партизан” Ужице постоји од 1928. године и ово је највећа трагедија која је фабрику задесила после експлозије у трезорима 1941. године за време Ужичке републике.
Претходна несрећа у погону наменске индустрије десила се 26. августа прошле године у Крушевцу. У експлозији у фабрици за производњу експлозива и пиротехнике корпорације „Трајал” лакше је повређено седам радника те фабрике.
Експлозија је причинила велику материјалну штету, па је производња у том погону била прекинута.
Подаци о претходним несрећама
Вероватно једна од најтежих хаварија и несрећа у наменској индустрији догодила се у земунској фабрици хемијских производа Грмеч 23. јуна 1995. године. У експлозији је погинуло 11, а повређено девет радника.
Експлозија у „Првој искри” у Баричу 29. маја 2006. године однело је три људска живота.
Прошле године, 6. априла у Земуну након експлозије пет буради с диметоатом у „Галеници - Фитофармација” отровало и опекло око 40 радника, полицајаца и ватрогасаца.
Када је у истом месецу, 17. априла 2008. године у фабрици скроба у Панчеву експлодирао филтер за сушење, у великом пожару причињена велика материјална штета али није било повређених.
У Лештанима 3. новембра 2008. године троје је људи тешко повређено у фабрици за производњу ракетних горива када је експлодирала смеса за пуњење противградних ракета.
У лозничкој Вискози велики пожар избио је 8. децембра 2008. Није било повређених, али је концентрација сумпордиоксида у Лозници била изузетно повећана.
Дан „Првог партизана” из Ужица 22. новембар, сећање је на експлозију у партизанској фабрици оружја и муниције 1941. године у трезорима Народне банке, данашњем Народном музеју, где је и била смештена фабрика настала на темељима Фабрике оружја и муниције која је из Крања пресељена у Ужице 1928. године.
Саучешће Тадића и Шутановца
Породицама погинулих телеграме саучешћа упутили су председник Србије Борис Тадић и министар одбране Драган Шутановац.
Шутановац је обећао да ће Влада наћи начин како да породицама помогне у овим околностима.
„Фабрика ´Први партизан´ у Ужицу је једна од ретких фабрика која има готово сву своју годишњу производњу унапред продату и Влада Републике Србије ће наћи начин како да породицама погинилих и фабрици помогне у овим околностима”, рекао је Шутановац.
- Извор
- МОНДО
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....
9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....
У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....
У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....
Остале новости из рубрике »
















