Апел Српског светског конгреса дијаспоре Обами да одржи предизборно обећање Српском конгресу (дијаспори) да ће очуват Дејтон
Одговорио је једино Обама написавши писмо Сербиан Унитy Цонгресу у коме је обећао да ће се заложити за поштовање Дејтонског споразума.
На основу тог писма је Српски светски конгрес јавно позвао преко бројних српских и страних медија и сајтова америчке Србе да гласају за Обаму још у време када се борио против Хилари Клинтон и осталих демократских кандидата.
Српски светских конгрес се медју привим дијаспорским организацијама нашао и на ендорсмент сајту барака Обаме.
Ово је први пут у српској историји да кровна организација српске дијаспоре подржава једног председничког кандидата на основу писменог обећања.
Тада је Српски светски конгрес обећао да ће пратити како ће Обама испуњавати своја јавно и писмено дата обећања српским бирачима ,па ће се на основу тога одлучити кога да подржи на изборима 2012.
Извршни одбор Српског светског конгреса је веоба забринут због притисака који се тренутно врше на републику Српску у смеру који одступа од мировног споразума у Дејтону.
Српски светски конгрес честита председнику Обами добијање нобелове нагреде и апелује на њега да да инструкције државном секретару Хилари Клинтон да не крши дејтонски споразум јер је он био услов да се успостави мир у БИХ и Балкану.
Он ни тада није одговарао у потпуности ни једној страни.Република спска је дала своју независност,повукла се са многих територија, предала своју војску, примила стране трупе, на своју територију, заменила своје руководство а све у циљу да за узврат по Дејтону добије право на ентитетско гласање, своју полицију тј највиши светски степен аутономије.
Тај високи ниво аутономије Републике Српске ни тада није одговарао Изетбеговићу и муслиманском руководству ,Клинтоновој администрацији и Европској унији али су прихватили тај ниво аутономије јер су избегли да покушају да војно победе Караџића и Младића тј Репубчику Српску.
Видели смо колико је америчких и западних војника погинуло у Авганистану , и Вијетнаму изгинуло неуспешно покушавајући да копненом инвазијом потпуно освоје Авганистан или Вијетнам.
Дакле УСА и ЕУ су свесно направиле компромис и израчунале да им се више исплати да прихвате компромис тј да мирним путем додју до мира а не војном победом тј капитулацијом Републике Српске.
Зато су УСА, ЕУ потписале да гарантују аутономију Републике Српске уколико Република Српска без војног пораза и без огромних америчких и ЕУ копнених губитака преда своју војску.
Стога је веома опасно и непоштено сада кршити тај Дејтонски компромис и разоружаној Републици Српској фактички укидати вискоку аутономију.
То је ве велика опасност за светски мир јер се тиме укидају шансе да се неки будућу рат заустави компромисним мировним уговором где ће једна страна прихватити да преда оружје уз медјународне гаранције за високом аутономијом.
Таквих случајева је било пуно у светској историји.
Дакле не треба због киле меса убити вола. Због непоштеног захтева Муслиманског руководства да им се омогући да прегласавају Србе опасно ће се урушити вера у медјународне мировне уговоре и разоружање.
Зато Српски светски конгрес дијаспоре поново апелује на председника Обаму , који је и одличан професор Уставног права ,да се и лично укључи и спречи да сарадници Хилари Клинтон уништи дејтонски споразум тј да се тиме превари једна страна тј Република српска која је веровала потписима светских лидера када је приносила велике жртве прихватајући Дејтонски споразум.
Тада Муслиманско руководство није ништа жртвовало, јер није уступало ни територију ни војску а није ни контролисало ни мало Републику српску.
Уколико се прекрши Дејтонски мировни споразум на штету Републике Српске неће више веровати у мировне споразуме Јевреји и Палестинци, Иранци, Северна Кореја и учесници у будућим конфликтима.
Дакле опасно је за светски мир ,мањивати уговорена права оној страни која је добровољно предала наоружање да би добила аутономију или нека друга права .Та добровољно разоружана страна више неможе да војно брани своја права ,као што је сада случај Републике Српске али та аутономна права морају да бране земље потписнице Уса ЕУ ,Русија ,Србија и други да би очували правну сигурност медјународних мировних уговора у будућности.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....
9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....
У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....
У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....
Остале новости из рубрике »
















