Почетна страница > Новости

Амбасадор САД у Србији: Срби су помало шизофрени

Амбасадор САД у Србији: Срби су помало шизофрени
04.04.2015. год.


Срби шизофрени – срце вас вуче ка Истоку, али глава вас усмерава ка Западу, рекао је амбасадор САД Мајкл Кирби..

„Постоји забуна у вези са тим избором. Ви ћете наставити да имате пријатеље и на Истоку и Западу, трнутно их имате и у САД и у Русији. Међутим, сада се не поставља питање пријатеља, већ питање интереса Србије. Морате да спроведе све реформе како бисте пришли Европској унији. Остало су лажни избори“, рекао је Кирби говорећи о притисцима на Србију.

Да се оваква изјава чула из уста руског амбасадора то би изазвало салву напада, а тако нешто би било проглашено за најгрубљи могући инцидент, каже Драгомир Анђелковић. Чињеница је да ми имамо руководство које хоће и да буде добро са Русијом, и хоће у ЕУ, и хтело би добре односе са НАТО-ом, што је немогуће, наводи Душан Јањић.

Амерички амбасадор у Београду Мајкл Кирби изјавио је, говорећи о односима Србије са Истоком и Западом да су „Срби помало шизофрен народ“, јер нас, како је рекао, „срце вуче ка Истоку, али глава усмерава ка Западу“.

„Дијагноза“ коју је Кирби себи дао за право да постави нашем народу код саговорника Спутњика наишла је на различите коментаре, једни сматрају да је реч о још једном дипломатском гафу амбасадора, а други виде у томе поруку за србско руководство.

Драгомир Анђелковић, политички аналитичар, ово види као најновији иступ америчког амбасадора који је, по његовом мишљењу, потпуно у неоколонијалном духу.

„Они евидентно Србију сматрају окупираном земљом, која треба да ради све што се од ње затражи, и кад год се поступи другачије то је за Америку одраз ненормалног понашања. Када ми штитимо наше националне интересе то је за њих лоше“, каже Анђелковић и додаје да Србију и Русију, осим емоција, повезује и рационална сарадња.

Анђелковић додаје да би у држави у којој више од половине медија контролише Запад, оваква изјава, да се чула од руског амбасадора, вероватно изазвала салву напада.

„Тако нешто би било проглашено за најгрубљи могући инцидент“, истиче Анђелковић.

Др Невен Цветићанин, политички социолог са Института друштвених наука, има мало умернији став према Кирбијевим речима. Каже, не би судио о намерама америчког амбасадора, а чињеница је да је србско друштво подељено.

„Велика већина нашег народа Русију осећа блиском, али ако их питате где бисте живели и радили помињу Немачку, Америку, итд. Тако да та констатација, без обзира што је изречена на специфиичан начин, донекле одговара чињеничном стању. На то не рачунају само страни представници, већ и наши политичари“, објашњава он.

Цветићанин напомиње да се у Београд као трусно подручје не шаљу трећеразредне, већ врхунске дипломате, па било да се ради о америчком или руском амбасадору.

„Ви чак имате и међу нашим интелектуалцима и политичарима људе који нас сматрају ’шизофреним друштвом‘, али чињеница је да као народ живимо у расцепу између Истока и Запада“, каже он.

Душан Јањић из Форума за етничке односе напомиње да је можда дошло до забуне.

„У енглеском језику постоји појам ’divided personality‘ или на србском, ’подељена личност‘ која има слично значење у медицинским смислу за подељену личност.

„Термин ’подељене личности‘ се употребљава за нације које имају кризу идентитета. Србска нација припада нацијама са подељеним идентитетом. Надам се да је на то мислио. Јер чињеница је да ми имамо руководство које хоће и да буде добро са Русијом, и хоће у ЕУ, и хтело би добре односе са НАТО-ом, што је немогуће. Претпостављам да је Кирби политичарима слао поруку. Али ако је заиста рекао ’шизофренија‘ то је психијатријски термин и то излази из контекста дипломатије. У том случају Министартсво спољних послова га позове, и тражи појашњење става. Али не могу да замислим да Србија од Вашигтона затражи да повуче Кирбија“, закључује Јањић.  



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА