РAК толерише језик улице, мржње и нетолеранције
Регулаторна агенција за комуникације (РAК) закључила је да Федерална телевизија није прекршила Кодекс о емитовању РТВ програма тиме што је 8. и 9. фебруара емитовала видео-клип "Видимо се у Билећи", у којем су представници власти Републике Српске и БиХ приказани као нацисти.
РAК је саопштио да у складу с тим неће предузимати даље радње.
Спорни прилог приказан је 8. фебруара у емисији "60 минута" ФТВ-а, а затим и сљедећег дана у централној информативној емисији ове медијске куће "Дневник".
Предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић казао је да је веома изненађен доношењем такве одлуке, с обзиром на то да се радило о конкретном поређењу са одређеним фашистичким периодом.
- То би значило да се сада, ако бисмо дословно тумачили овакву одлуку РAК-а, не само медији, него и други учесници у јавном и политичком животу, могу несметано почети идентификовати са разним фашистичким симболима и покретима - рекао је Радојичић.
Нагласио је да ако РAК сматра да је такво поређење примјерено, онда је то један опасан преседан и онда било који медиј и не само медиј, може да ради сличну ствар.
- Онда ће јавни живот у БиХ отићи у негативном правцу - истакао је Радојичић.
Извршни секретар СНСД-а Рајко Васић казао је да је одлука РAК-а неприхватљива.
- Овом одлуком РAК је потврдио да је једнострана, сарајевска и бошњачка институција, која отворено дјелује против Српске и Дејтонског споразума - рекао је Васић.
Истакао је да РAК, као и бројне друге институције БиХ, искључиво служе бошњачким политичким круговима.
- Некажњавањем мржње која долази са ФТВ-а, РAК подржава девастирање дејтонске БиХ - казао је Васић.
Портпарол премијера РС Милорада Додика, Биљана Бокић, нагласила је да је дугогодишњим толерисањем језика мржње, нетолеранције и улице, који се пласира са ФТВ-а, РAК промовисао тај исти језик као стандард професије.
- Нажалост, данас имамо овакву ситуацију. Нисмо изненађени одлуком РAК-а. То је очекивана одлука у низу потеза које ова агенција предузима игноришући своје законске обавезе - рекла је Биљана Бокић.
Предсједавајући Комисије за комуникације и саобраћај Парламента БиХ Бранко Докић сматра да је несанкционисање ФТВ-а због емитовања видео-клипа "Видимо се у Билећи" врло лоша порука РAК-а.
- То је врло лоша порука за један прилог који подсјећа на најмрачнији дио европске прошлости, а у којем се садашње структуре власти пореде са њим. Нису професионално измјерени сви аргументи, и то је врло ружна порука одговарајућих комисија РAК-а - изјавио је Докић.
Напоменуо је да један од принципа Кодекса о емитовању РТВ програма јесте да програми не смију да распирују националну мржњу и нетолеранцију.
- Овај прилог је типичан примјер распиривања етничке и вјерске нетрпељивости и раздора - нагласио је Докић.
Члан Управног одбора БХРТ-а Никола Деретић казао је да је затечен оваквом одлуком РAК-а.
- Сада је све апсолутно јасно и разобличено. Не треба се ни обраћати РAК-у, а нека сви раде као и "60 минута", па ћемо видјети да ли су исти аршини. Бојим се да ће приступ новинарству какво је у тој емисији постати правило и матрица, а то је онда погубно за професију - истиче Деретић.
Он је оцијенио да је РAК одлуком да не казни ФТВ "широм отворио врата непрофесионализму".
Деретић, који је очекивао да ће ФТВ због овога бити блаже кажњена, али не адекватно тежини преступа, истиче да је сада "изненађен, јер се није десило ништа".
- То нисам могао претпоставити. Све то говори о РAК-у и позицији те агенције коју треба мијењати јер се губи смисао, макар када су у питању медији - сматра Деретић.
Шеф Клуба посланика ДНС-а у НСРС Драгутин Родић рекао је да је одлука РAК-а још један доказ да у БиХ постоје различити погледи на различите догађаје, наглашавајући да то не иде у правцу помирења народа на овом простору.
Криза институција
Предсједник Социјалистичке партије Петар Ђокић каже да оваква одлука РAК-а на најбољи начин показује у каквој су кризи институције БиХ.
- Несанкционисањем људи одговорних за овај увредљиви прилог је порука да нас више ништа не може изненадити када је ријеч о програму ФТВ-а. Жалосно је да се толерише новинарство које је погазило елементарне етичке и професионалне кодексе - рекао је Ђокић.
- Извор
- Глас Српске
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....
9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....
У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....
У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....
Остале новости из рубрике »
















