Додик поделио низ одликовања американцима
Предсједник Републике Српске Милорад Додик уручио је у Бањалуци поводом 9. јануара – Дана Републике одликовања Републике Српске заслужним појединцима, организацијама и институцијама.
Додик је истакао да се Република Србска од оснивања прије 25 година борила за своју снагу и постојање и да је формирана, са идејом о слободи коју је србски народ вијековима покушавао да досегне.
"Иако је упорно оспоравана, показана је воља народа који никада није одустао од идеје да Република Србска постоји, буде снажна, наша и јединствена. Република Србска је мјесто за живот свих људи, без обзира на вјеру и нацију", рекао је Додик у обраћању на додјели одликовања.
Он је нагласио да је слобода србског народа везана за постојање државе.
"Када нисмо имали државу драматично смо страдали. Наша слобода никада није била уперена према укидању слободе другима, него је србски народ показао да слобода коју је за себе освајао била слобода и за друге народе на овим просторима", истакао је Додик.
Према његовим ријечима, тежња Републике Српске јесте што блискији или државни оквир са Србијом.
"Оно што покушавамо овдје да урадимо јесте да Републику Српску оспособимо за њен самостални пут. Тешких је 25 година које смо оставили иза себе, али је у овом времену било и година успјеха", рекао је Додик.
Директор Радија Републике Српске Драган Пајић изразио је задовољство што је овај радио одликован и истакао да је у посљедњих 25 година дао велики допринос развоју Српске и њеној афирмацији.
"Одликовање је велика част за све наше раднике. Вјерујем у оно што зборимо, јер је то истина и тако ће и остати", рекао је Пајић.
Академик Предраг Пешко рекао је да је одликовање добио због рада Болнице у Невесињу и лијечење пацијената из Републике Српске.
"Одликовање јесте признање за досадашњи рад, али и обавеза да још више радим", каже Пешко.
Додик, је Орденом заставе Републике Српске са сребрним вијенцем за рад и изванредне заслуге, као и за лични допринос развоју политичких, културних и духовних веза Грчке и Српске одликовао Александроса Фурлиса.
Орденом части за златним зрацима за допринос у унапређењу сарадње медицинских установа из Републике Српске и САД, као и подршке развоју и јачању здравственог система Републике Српске, Додик је одликовао доктора Бранка Бојовића и академика Предрага Пешка.
Додик је Орденом части са сребрним зрацима за допринос у афирмацији људских права, толеранције међу људима и народима, као и за допринос у унапређењу сарадње медицинских установа из Републике Српске са медицинским установама из САД и Србије одликовао доктора Ричарда Џејмса Редета и Жељка Копању, постхумно.
Орденом Његоша првог реда за посебан допринос у развоју духовне и хуманитарне сарадње између србског и америчког народа, као и за резултате и достигнућа од ширег значаја и размјера у афирмацији Републике Српске, Додик је одликовао Академију Свети Сава из Чикага, Православну школу Свети Сава из Милвокија и Радио Републике Српске.
Предсједник Српске је орденом Његоша другог реда за рад, резултате и допринос у развоју културне и хуманитарне сарадње између србског и америчког народа, као и за резултате и достигнућа од ширег значаја и размјера у афирмацији Републике Српске одликовао Себастијан прес САД и Културни центар Бански двор из Бањалуке.
Орденом Његоша трећег реда за предан деведесетогодишњи рад који је заснован на очувању народне традиције и културне баштине којом се доприноси општој афирмацији Републике Српске, Додик је одликовао КУД "Пелагић" из Бањалуке.
Додик је Орденом крст милосрђа за признат дугогодишњи рад у здравству и велики допринос у развоју здравствених услуга, као и лијечењу пацијената из Републике Српске одликовао Миодрага Лазића и Младена Поповића.
Медаљом заслуга за народ одликовани су ЖКК "Млади Крајишник" из Бањалуке, Тијана Бошковић, Драгана Станковић, Јадранка Тркуља, Младен Бојиновић, Александар Вуковић, протонамјесник Васо Поповић и Славен Кнежевић. СРНА
Ниједна организација нити појединац нису добили одликовање за унапређење односа Русије и Републике српске
- Извор
- фото: РТРС/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....
9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....
У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....
У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....
Остале новости из рубрике »















