Почетна страница > Новости

Лавров: Неће бити изненађење ако Вашингтон почне да прети санкцијама свима ко сарађује са Ираном

Лавров: Неће бити изненађење ако Вашингтон почне да прети санкцијама свима ко сарађује са Ираном
22.09.2020. год.


Неће бити изненађење ако Вашингтон почне да прети санкцијама свима ко сарађује са Ираном, али могуће нове рестрикције ће бити нелегалне и незаконите, саопштио је министар спољних послова Сергеј Лавров


„Нећу бити изненађен ако САД наставе да прете санкцијама свима који сарађују са Ираном на чврстој основи строгог поштовања услова Резолуције 2231 Савета безбедности УН, јер они примењују санкције широм света, понекад без икаквог разлога“, рекао је шеф руске дипломатије у интервјуу за телевизију „Ал Арабија“.

Одговарајући на питање да ли су руске компаније спремне да се супротставе могућим новим америчким санкцијама, Лавров је истакао да не зна да ли ће стране компаније морати да се повинују санкцијама.

„Једно је јасно – једностране санкције су нелегалне и незаконите“, нагласио је Лавров.

Према његовим речима, САД су изгубиле осећај за дипломатију, а у њеном арсеналу су остали само ултиматуми и санкције.

Лавров је подсетио да „не постоји нешто као што је ембарго на оружје Ирану“, већ посебни режим према коме испоруке оружја у и из Ирана разматра СБ УН.

Министар је истакао да ће 18. октобра ове године тај режим снабдевања Ирана бити обустављен, а САД не могу утицати на то, јер су напустиле Заједнички свеобухватни акциони план, који је, између осталог, регулисао и то питање.

„Не постоји ембарго и неће бити никаквих ограничења након истека рока који је одредио СБ УН“, појаснио је министар.

Међутим, према његовим речима, САД „износе многе чудне ствари“, и износе захтеве партнерима.

„И ако њихови партнери кажу да не могу тако поступити, траже да поразговарају о изнетом питању, они не пристају. Постављају ултиматум, одређују рокове и уводе санкције“, рекао је Лавров.

Он је истакао да су САД „увек имале изврсне стручњаке“, али сада су„нажалост, Американци изгубили таленат за дипломатију“.

Он је додао да је свима осим САД сада очигледно да санкције СБ УН против Ирана тренутно не могу бити обновљене.

„Сви, осим САД, сматрају да не постоји механизам за обнављање санкција. То је била тема разговора у Савету безбедности УН и 13 од 15 чланова СБ УН јасно указују да не постоји законити, политички, или морални разлог за нешто попут обнављања санкција. Све супротне тврдње немају правну снагу. То је процена свих чланова СБ УН, осим САД и још некога“, рекао је Лавров.
 
„Формално су изашли из Заједничког свеобухватног акционог плана. У резолуцији 2231 СБ УН се наводи да било какви кораци о обнављању санкционог режима може иницирати члан Заједничког плана, што САД више нису“, резимирао је Лавров.
 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Виталий Белоусов/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА