Почетна страница > Новости

РТ: Земље би могле смањити залихе долара након замрзавања руских резерви – ММФ

РТ: Земље би могле смањити залихе долара након замрзавања руских резерви – ММФ
23.03.2022. год.

Глобалне економије ће преиспитати колико је безбедно да се ослањају на амерички долар у својим девизним фондовима, изјавила је заменик шефа Међународног монетарног фонда Гита Гопинат.

Саопштење долази након што су међународне финансијске институције конфисковале половину руског девизног капитала усред санкција које су уведене Москви након покретања њене војне операције у Украјини.

„Вероватно ћемо видети неке земље како преиспитују колико држе одређених валута у својим резервама“, рекла је она у интервјуу за часопис Форин полиси.

Она је рекла да ММФ види „све већу фрагментацију“ у глобалним платним системима као једну од последица тренутних догађаја. Међутим, она је изјавила да амерички долар, који се традиционално сматра светском резервном валутом, вероватно неће доживети „скору пропаст“.


Ипак, у зависности од тога колико дуго буде трајала криза у Украјини, могло би доћи до већих ефеката, додала је она.

Дотичући се могућности неплаћања државног дуга Русије, високи званичник ММФ-а је рекла да ће његов потенцијални утицај на глобалну економију бити ограничен и да неће представљати „системски ризик“, јер су „бројеви које гледамо релативно мали од глобалне перспективе“. С друге стране, за Русију би неизвршење обавеза имало дугорочне последице, додала је она.

„Када не платите, поновни улазак на тржиште није лак и то може потрајати дуго.”

Санкције уведене Русији током прошлог месеца су ефективно прекинуле везе земље са западним финансијским системом, забрањујући већину трансакција осим операција отплате дуга и куповине нафте, барем за сада.

Мерама је такође замрзнуто око 300 милијарди долара које Русија држи у девизним резервама у иностранству. Међународне агенције за кредитни рејтинг раније овог месеца снизиле су рејтинг Русије на унапред подразумевани, предвиђајући да Москва неће моћи да испуни своје обавезе према страним кредиторима. Русија је до сада спречила кашњење, плативши 117 милиона долара камате на две обвезнице деноминиране у доларима прошле недеље. У медијским извештајима се такође наводи да је Русија у уторак платила још 66 милиона долара дуга у америчким доларима.

Москва је више пута наводила да је у потпуности способна да отплати своје дугове, те да би могла чак и да изврши трансфере у националној валути, рубљи, ако се исцрпе друге опције.

Међутим, према агенцији Мудис, и даље постоји опасност од кашњења плаћања, јер изузеће од санкција за руске дужничке операције истиче 25. маја, док Москва и даље има обавезе у вредности од 100 милиона долара до 27. маја. Мудис је саопштио да ће након тог датума, руским кредиторима „бити потребна посебна дозвола да би наставили да примају отплате дуга, што ће додатно умањити способност инвеститора“ да добију своја средства.

Русија је оптужила САД и њихове савезнике да покушавају да произведу вештачки банкрот, пошто земља има новца да плати своје дугове. Москва наводи да су западне финансијске институције те које касне, јер замрзавањем имовине земље пропадају у погледу својих обавеза.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Getty Images / Jed Share / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА