Ђедовић Хандановић: Амерички партнери нису дозволили НИС-у наставак активности, захтевају комплетан излазак руског власништва
Америчка администрација је била јасна и изјавилада жели комплетну промену власништва НИС-а и захтева потпуно повлачење руског власништва из компаније, изјавила је министрка Дубравка Ђедовић Хандановић на ванредној конференцији за новинаре.
Министарка Ђедовић Хандановић изјавила је да су САД ноћас послале лошу поруку – да НИС није добио ни дан да може да настави да ради, као и да у одговору на захтев компаније недвосмислено траже комплетну промену власништва руских акционара. Она је изјавила да је ипак од САД добијено одобрење за преговоре о власништву НИС-а које важи до 13. фебруара.
Како је саопштила, током ноћи по нашем времену, обавестили су нас амерички партнери о "тешкој поруци која се тиче НИС-а".
"На захтев адвоката НИС-а, који су упутили америчкој влади и којим су понудили уговор о промени управљања у НИС-у, по први пут је америчка администрација јасно и недвосмислено изјавилаи то написала да жели комплетну промену власништва руских акционара, односно да захтева излазак руског власништва из компаније НИС-а", изјавилаје министарка.
Истакла је да су поручили да не сме бити скривања иза тога или руских сарадника Гаспрома или руске владе.
Добијено одобрење за преговоре о власништву које важи до 13. фебруара
Ђедовић Хандановићева је изјавила да је добијено одобрење за преговоре о власништву које важи до 13. фебруара, али не и да НИС и Рафинерија могу да наставе да послују. Истакла је да је тешка порука за нас јесте да нисмо добили ни дан да НИС може да настави да ради.
"Схватате да је немогуће за седам или осам дана да се промени власништво", напоменула је министарка. Истакла је да су пред руководством Србије тешке одлуке, као и да се тичу тога да ли да се изврши преузимање компаније, а да се након тога утврди и изврши надокнада штете.
"Знам да је председник Вучић против национализације, као и многи од нас у Влади и ван Владе Србије и то смо више пута поновили", изјавила је Ђедовић Хандановићева.
Изјавила је да ће сутра у 11 часова бити одржана ванредна седница Владе на којој ће присуствовати и председник Александар Вучић.
"У наредним данима чекају нас можда неке од најтежих одлука"
Ђедовић Хандановићева је нагласила да руководство Србије неће дозволити да земља буде угрожена. "У наредним данима чекају нас можда неке од најтежих одлука у нашој историји. Надам се да ће наши руски пријатељи схватити тежину ситуације и да ће нам помоћи да је превазиђемо јер ни криви ни дужни смо се нашли у овој тешкој ситуацији. Води се политички рат, води се геополитички рат, а ми као мала земља треба да платимо велику цену. Мала земља која је само хтела да буде фер и коректна према свима. Према свим нашим партнерима и пријатељима", изјавила је Ђедовић Хандановићева.
Према њеним речима, функционисање НИС-а је од виталног значаја за привреду, као и генерално за државу и за грађане.
"Ми смо целе ноћи имали консултације, са председником Вучићем и са одређеним члановима Владе. Нисмо спавали практично", изјавила је Ђедовић Хандановићева.
Након седнице Владе више информација
"Оно чега су грађани свесни је да санкције трају већ 36 дана, од 9. октобра, али да они нису осетили ништа и то је захваљујући доброј припремљености државе", навела је она. Министарка је најавила да ће сутра током седнице Владе, али и након ње, имати више информација, изражавајући наду да ћемо бити јединствени по овом питању.
"Морамо остати јединствени да бисмо заштитили интересе наше земље, да бисмо заштитили интересе наших грађана. Даноноћно радимо, наставићемо то да радимо и да се боримо и заштићемо нашу земљу, јер грађани не смеју да трпе", казала је Ђедовић Хандановићева.
Руски власници Нафтне индустрије Србије послали су 11. новембра захтев америчком ОФАК-у (Канцеларија за контролу стране имовине) у којем се тражи продужетак лиценце за рад, на основу преговора са трећом страном.
У Палати Србија у недељу ће бити оджана седница Владе на коју су позвани сви директори јавних предузећа. Тема седнице ће бити одговор америчког ОФАК-а на захтев НИС-а.
Сједињене Америчке Државе су, након вишемесечног одлагања, увеле санкције НИС-у 9. октобра, због већинског руског власништва у тој компанији.
Извор: РТС (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Танјуг/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....
9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....
У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....
У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....
Остале новости из рубрике »
















