Почетна страница > Новости

За један евро по квадрату легализације,као у Македонији

24.01.2011. год.
Подржавамо првобитни Дулићев предлог да буде масовна бесплатна легализација свима .

То је једини начин да Србија испуни обавезе из Бечке декларације о легализовању и интеграцији неформалних насеља коју је потписао Дулићев предходник 2004.
Србија ће постати кандидат за ЕУ тек када изврш легализацију , тј када укњижи или сруши све куће у Србији.
 
Влада Македоније је 6 јануара 2011 прихватила закон по коме ће за један евро по квадрату бити легализоване све куће до 10,3 метра висине.

Влада Македоније неће да легализује стамбене зграде грађене за продају станова.
Велики проблем је што је на министра Дулића извшен суров јавни притисак да одустане од бесплатне легализације сиромашних неформалних насеља, па ће се овим задњим нацртом легализовати бесплатно само велике стамбене зграде на Врачару и Вождовцу ( друга зона ) јер ће свака породица која је купила стан до 100 квадрата моћи бесплатно да легализује.Тако ће тридесет породица моћи да легализује бесплатно зграду на Вождовцу од тридесет станова која вреди три милиона евра.

Међутим , то неће моћи власници ни једне куће по сиромашним избегличким периферијама јер тамо нема куће испод 100 квадрата бруто.
Кућа се обично води на деду и бабу а ту је обично живи више генерација, а попуст се рачуна само до 4 члана.

Што је још горе сиромашним не планским ( неформалним) насељима нису дали кућне бројеве, па се људи нису могли ни пријавити па немају попуст ако су две године пријављени на тој адреси. А ако је неко пријављен и плаћао порез,како га држава сме звати нелегалним.

Поред тога врши се велика дискриминација ромске мањине и дијаспоре јер они нису најчешће пријављени јер немају кућни број или нису пријављени јер живе у иностранству.

Одговор онима који кажу да је противуставно давати бесплатну легализацију у односу на оне који су поштено платили за дозволу или легализацију.
 
Није против уставна неједнакост је су легални градитељи уствари платили за дозволу Дирекцији за грађевинско земљиште " Накнаду за уредјење грађевинског земљишта" да им Дирекција тј Општина опреми земљиште асфалтним путем и комуналијама.Ако су поштено платили,нека се изборе да им Дирекција тј општина то бесплатно уради.
Они који ће бесплатно легализовати мораће да плате пуну цену трошкова опремања земљишта.

Тиме нико није стављен у неравноправан анти уставни положај.Већина људи незна да се за грађевинску дозволу не плаћа такса или порез већ "накнада за уређење земљишта" и да је већина нелегалних градитеља сама довела или ће довести само путеве и комуналије.

Ово тим пре што се Нацртом измена закона та “наканда за уређење земљишта” укида јер се укида државна својина над плацевима јер се данас дозвола може добити само ако сте конвертовали коришћење у власништво над плацем.
 
Стога је неспојиво власништво за накндом за уредјење.

Сада ће власници плацева као у ЕУ сами бирати ко ће им бити “ девелопер “ тј ко ће им опремати земљиште. Са друге стране општине више неће смети ,као до сада да издају дозволу некоме ко је платио накнаду за уредјење а да стварно није комплетно опремљен плац свим комуналијама.тиме се укида велики процтор за корупцију и расипање.
 
Јер суп о доасдашњем систему издаване дозволе за не уредјене локације .такодје Дирекције за уредјење нису биле обавезне да за плаћену накнаду уреде ономе ко је платио , већ онима којима су хтели руководиоци и управни одбори дирекција.
ЕУ тражи да се укине Наканда за уредјење земљишта и монопол Дирекција за градјевинско земљиште. 
 
У одбрану лекара Дулића којега највише дисквалификују грдјевински лобији зато што је лекар а не архитекта или правник ,да кажемо да је први човек Уједињених Нација за урбанизам и људска насеља тј директор Агенције УН-а ,УНХАБИТАС-а управо лекар из Барселоне Др. Јоан Цлос који је уједно подсекретар првог човека УН.
Такодје је и примадник националне мањине и лекар је Министар за урбанизам и животну средину Македоније.
 
Логично је да су најупорнији да легализују и унапреде живот сиротиње у тим непланским насељима управо лекари министри и градоначелници јер су свесни колико је важно за јавно здравље регулисати ,легализовати а затим унапредити та насеља.
 
Истовремено Дулић форсира изградњу социјалних станова за најсиромашније јер тада ће држава моћи енергичније да спречава непланску градњу када буде имала да смести оне којима буде рушила,као што је то у ЕУ.

Зоран Јовичић
Председник
Српски светски конгрес




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА