Почетна страница > Новости

Чека се пад Бенгазија

Чека се пад Бенгазија
17.03.2011. год.
Гадафијеве снаге у силовитом налету. Побуњеницима остављен коридор да могу да се повуку на исток ка Египту

Триполи – „Издајници бежите, напустите Бенгази, гарантујемо вам безбедан одлазак у Египат. Нећемо да убијамо, нећемо да се светимо, војне операције биће готове за 48 сати. Било каква одлука било кога око било какве помоћи побуњеницима сада је закаснела, све је касно.”

Ово је јуче у интервјуу за телевизију Јуроњуз изјавио син Муамера Гадафија – Саиф Ислам.

Руски амбасадор у Триполију очекује пад Бенгазија у наредна 24 часа.

У саопштењу оружаних снага, објављеном на државној телевизији, за офанзиву се каже да је то „хуманитарна операција” како би се „спасао народ вољеног Бенгазија” и наглашава да војници неће да се свете онима који се предају. „Саветујте ваше заведене синове да предају оружје војницима или народним властима и биће обухваћени амнестијом коју је прогласио Командант (Гадафи). Она ће важити за сваку особу која преда оружје и уздржи се од пружања отпора и субверзивних активности”, каже се у поруци.

Ситуација у Либији је мање-више јасна. Побуњеници одступају, заправо беже. Армија чисти један по један џеп отпора побуњеника. Након што је успостављена контрола у граду Зуара на граници са Тунисом, у западном делу државе, остало је још само једно предграђе града Мисурата око којег се сада воде преговори.

Тај мали део Мисурате је под влашћу једне изузетно богате породице, па власт у Триполију настоји да све реши на трговачки начин.

На истоку земље снаге пуковника Гадафија опколиле су Тобрук као последње веће место на граници са Египтом и тако изоловале Бенгази и са истока.

Тек када видите пустињу Либије јасно је са каквим су се све проблемима некада суочавали Ромел и Монтгомери. Очекујем да ће, када либијска војска заузме Бенгази, бити организован и лет до тог града.

У сваком случају, велике битке за Бенгази неће бити. Али, како даље до Тобрука.

„Узмите такси”, рече ми Саид из Прес-центра.

Такси за Тобрук. Као у филму.     

Војни извори у Триполију тврде да је у ноћи између среде и четвртка изведена и акција либијских командоса на седиште Националног савета побуњеника у Бенгазију, да је један број побуњеника ликвидиран, док је део побегао.

Изгледа да либијска војска и специјалне снаге унутрашње безбедности убацују у Бенгази своје људе и да се чека пад града изнутра, да би се избегле уличне борбе.

Либијски тенкови опколиће наредних сати град од милион становника, али ће оставити побуњеницима један коридор да могу да се повуку на исток ка Египту.

Између Бенгазија и Тобрука остаје градић Дерна, где су либијски исламски екстремисти прогласили „Исламски емират Дерна”.

„То је Ал Каида, и нека о томе брину Американци”, лежерно је прокоментарисао један од либијских функционера тражећи да остане анониман.

Тренутну ситуацију на истоку Либије, посебно у главном упоришту побуњеника у граду Бенгазију, можда најбоље карактерише писање тамошњег локалног листа „Горина”.

Пре неколико дана тај лист, још под контролом побуњеника, на првој страни је јављао „да су снаге диктатора Гадафија ушле у Рас Лануф”. Два дана касније „да су јединице аутократског и недемократског режима Гадафија освојиле Брегу”. Дан после да су „владине трупе заузеле Аџдабију” да би сада, како сазнајем из тамошњих извора, било спремљено специјално издање са насловном страницом на којој пише:

„Грађани Бенгазија, изађимо на улице и поздравимо храбру армију нашег вољеног лидера Муамера Гадафија.” 

Гадафијев син је у поменутом интервјуу оптужио француског председника Николу Саркозија да је узео од Либије финансијску помоћ за изборе 200.7, а сада је Француска прва и, за сада једина, признала побуњенички Национални савет у Бенгазију.

„Имамо све банковне детаље око те помоћи и спремни смо да их предочимо јавности. Саркози врати паре либијском народу”, рекао је Саиф.


Мирослав Лазански



  • Извор
  • Политика, politika.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА