Почетна страница > Новости

Милићи – Црвени Ел Дорадо

Милићи – Црвени Ел Дорадо
26.06.2011. год.
Вјеровали или не – постоји много људи који не знају гдје се тачно налазе Милићи, као да је исток Српске на другом континенту.

Баш из тог разлога, Фронтал.РС се одлучио да објави први у серији текстова који ће се бавити општинама у Републици Србској. Како је стигао баш из Милића, у њему се осјећа јака ПР-црта, необична за овај портал.

Но, такав текст је можда баш и веома погодан. Не зато што се „први мачићи у руду боксита бацају“, већ зато што и летимичан поглед са магистралног пута Бијељина – Србско Сарајево, указује да Милићи баш и нису типична општина на истоку Српске.

Торањ који надвисује ово мјесто, комплекси базена, планска градња, необични су на тој географској дужини и ширини. Очито да је богатство из земље заиста близу достојности паралеле са Ел Дорадом. Боксит је, иначе, црвене боје.

Из Милића о Милићима

Општина Милићи, лоцирана у источном дијелу Републике Српске, протеже се на површини од 285 км2 брдовитог терена, надморске висине од 250 до 1500 м. Умјерена клима, мноштво водотокова, обиље зеленила и привредних добара, вриједни и инвентивни грађани омогућили су да се ова локална заједница сврста у ред развијених општина Републике Српске.

Настала током 1992. године одвајањем од општине Власеница, општина Милићи је као релативно млада и незрела локална средина за својих пуних 19 година постојања израсла у пунољетну, перспективну и функционалну самоуправу.

Ништа без рудника

Настанак Милића исказан је у спрези са настанком и развојем компаније „Боксит“, основане 1959. године, а чија је доминантна дјелатност била, јесте и задуго ће остати производња руде боксита.

Милићи су се од рударског насеља и поред низа друштвених, економских, политичких и свакојаких промјена трансформисали у уређен градић иза којег стоји једна успјешна прича, али још успјешнија и извјеснија будућност.

Шта могу млади у Милићима?

Када би се данас човјек запитао шта је то што у Републици Србској све заједно има: знање, успјех, иновативност и оригиналност, не вјерујемо да бисмо далеко били од истине када би закључили да је у Милићима све то обједињено у једну кохезију, недјељиву и трајну.

Поређења ради са осталим срединама, навешћемо сљедеће чињенице:

начелник општине Милићи Живојин Јурошевић носи признање „Нај менаџер БиХ 2006. за подстицај бизниса“;

АД „Боксит“ је на манифестацији „Избор најуспјешнијих у привреди РС за 2008. годину“ проглашено за „Најуспјешније предузеће у РС“;

генерални директор АД „Боксит“, мр Рајко Дукић, у организацији „Независних новина“ 2010. године проглашен је „Најуспјешнијим привредником у БиХ“ и
поводом свечаности Дана Европе, у организацији Европског покрета у БиХ, општина Милићи је 2011. године проглашена „Европским отвореним градом“.

Сви знамо да на младима свијет остаје. Треба се питати шта млад човјек може у Милићима, а шта у осталим мјестима. Поређења ради данас у Милићима млад човјек учи и надграђује се у савременом и модерно опремљеном објекту Средњошколског центра, рекреира се у фитнес центру, на базенима, тениским, кошаркашким, фудбалским, рукометним и одбојкашким теренима, организује спортске припреме, тренинге и такмичења на фудбалском стадиону, учествује у бројним спортским и културним манифестацијама у једној од велелепних здања као што је милићка вишенамјенска спортска дворана капацитета 1250 мјеста. Милићи су спортску сцену РС обиљежили бројним освојеним пехарима и признањима, па отуда и не зачуђује перманентна примјена тезе: „У здравом тијелу здрав дух“.

Нешто сасвим иновативно и оригинално, а што засигурно превазилази људско стваралаштво на подручју Српске, па и БиХ, јесте импозантно здање „Рајков торањ“ које својом висином плијени пролазнике и намјернике, у чијем приземљу је бифе и стална музејска поставка отворена поводом 50 година постојања компаније „Боксит“, а док се на врху торња налази кафе бар са терасом-видиковцем, са ког се пружа прелијеп поглед на Милиће и окружење. Ту свакако млади људи, али и они који себи желе дати мало одушка, у миру проводе своје вријеме испијајући кафе.

Дакако, не постоји нико ко је прошао кроз Милиће а да није запазио културно-историјски комплекс „Парк великана“ којег краси 36 бисти тематски сврстаних у Парк србских, Парк руских и Парк европских великана. Изграђен поводом пола вијека успјешног рада и развоја „Боксита“, ова немјерљива историјска вриједност по значају и величини превазилази простор и вријеме. И ту, млад човјек, жељан знања и спознаје сопствене културе и идентитета учи о себи и својој историји, али и о великанима који су дали посебан допринос развоју људске цивилизације.

Милићи су једно од перспективних мјеста за развој туризма и промоцију Српске и по угоститељско-туристичком комплексу „Мотел“, испред чијег назива стоји префикс највеће категорије квалитета. Познат је по рибљој чорби и свјежој пастрмки.

Нема разлога у сумњу да се већ сада Милићи могу назвати „србским Елдорадом“ ако се рачуница добро сведе, узму у обзир природни потенцијали, неметали, метали, шуме, хидропотенцијали и остала добра која красе ово подручје. Податак да се у Милићима налази највећи површински коп руде боксита у Европи говори о томе шта је снага Републике Српске.

Треба и то разјаснити да млад човјек у Милићима има предиспозиције да напредује, да се школује у модерном средњошколском комплексу, те добије стипендију и своју едукацију настави у већим образовним центрима и као комплетна личност се врати, запосли и помогне своју средину. Само у АД „Боксит“ је у 2010. години примљено 170 радника. Привреда Милића, али и цјелокупна друштвена ситуација, биљеже тренд значајног напретка.

Једно од најперспективнијих мјеста у РС и ФБиХ за развој туризма, промоцију Српске и што је најбитније подршку младима. Инвестиција у младе је инвестиција у будућност.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »