Почетна страница > Новости

На Мраковици одржан велики скуп вехабија

На Мраковици одржан велики скуп вехабија
28.09.2007. год.

ПРИЈЕДОР, САНСКИ МОСТ - На Мраковици на планини Козара половином септембра одржан је велики вехабијски скуп, на коме је учествовало више десетина припадника тог покрета, каже Узеир Балић из Планинарског друштва "Мраковица".

"Од свих припадника вехабија препознао сам само Ервина Блажевића, који је власник интернет клуба у Козарцу. Он понекад буде на нашим сједницама Скупштине и скуповима планинара. Ми смо се у пријави полицији оградили од било какве везе с тим скупом", каже Балић.

Додаје да су скуп вехабија у шуми прво примијетиле дрвосјече и да код Планинарског дома, гдје је скуп одржан у суботу, 15. септембра, није направљена штета. Балић тврди да је на скупу било и жена и дјеце, па је све изгледало као вехабијски излет.

"Претпостављамо да су дошли с разних страна. У Козарцу има мање вехабија него што их је било на Мраковици и они се ограђују од учешћа на том скупу", каже Балић.

Додаје да се нешто слично никада раније није десило и да је "скуп организовао један од припадника покрета из Козарца".

Ервин Блажевић, којег је Балић препознао, негира да је припадник вехабијског покрета и да је био на скупу на Мраковици.

"Моја брада је обиљежје муслимана. А не носим ни краће панталоне, него фармерке. Вехабијског покрета у Козарцу нема", тврди он и додаје да је у вријеме вехабијског скупа био на мору и да је "скуп на Козари вјероватно био само излет".

"Дио учесника скупа вјероватно су били људи који живе вани, а остале не познајем", казао је Блажевић.

Упитан како то зна када није био и када је био на мору, каже да "тако прича народ у Козарцу".

Према подацима страних обавјештајних служби, дужност вође вехабија у оближњем Санском Мосту недавно је преузео Хамид Хамзибег из Шеховаца. Он је, наводно, то мјесто наслиједио од Хамзе Алагића (38), који је одселио у Њемачку.

У станици полиције у Санском Мосту, међутим, тврде да никада нису чули за Хамзибега.

На подручју ове општине, кажу, има сотинак вехабија и оне нису сконцентрисане на једном мјесту.

"Намаз клањају у двије џамије, у централној градској Хамзибеговој џамији и у оној у насељу Крухари. Своју молитву, пошто је другачија од бошњачке, обављају одвојено, али сукоба нема", кажу у полицији.

Истичу да своје просторије поред Хамзибегове џамије има и организација Активна исламска омладина, али да је њихово "дјеловање минорно" и да "раде само због ситног профита". За колику суму и од кога је добију, то у полицији не знају. Кажу да су у оближњем селу Чапље три-четири године живјели расељени муџахедини из Бочиње и избјеглице из Јајца. Данас тамо, истичу, ни њих нема.

У интернет клубу АИО у Санском Мосту радом на рачунарима заузета су два младића чији изглед подсјећа на вехабије. Телефонски нас спајају с директором организације Енесом Хотићем, јединим који може да нам да изјаву.

Међутим, иако је пристао на разговор, није се појавио у договорено вријеме.

"Директор не може да дође, жао нам је. Не можемо вам дати његов број, али оставите свој па ће вас можда назвати", рекли су нам омладинци из интернет клуба. Оставили смо им број, али Хотић се није јавио два дана.


За фереџу 200 до 300 КМ

"Знамо за Хамзу Алагића, који је отишао у Њемачку, и његово дјеловање. Још је у току истрага о формирању и раду ћелије вехабизма у Санском Мосту. Знамо да жене које се покрију фереџом добијају само за тај чин 200 до 300 марака мјесечно. Најтеже је открити ко их и на који начин финансира", кажу у полицији у Оштрој Луци.



  • Извор
  • Независне
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА