Почетна страница > Новости

Несташица струје прети региону

27.11.2011. год.
Због суше, низак водостај река угрожава рад хидроелектрана у Европи. На Балкану су већ несташице струје, а неке земље најављују и редукције. У Србији је за сада стабилно, иако ЕПС 15 одсто потрошње покрива увозом.

 

Због суше, низак водостај река угрожава рад хидроелектрана у Европи. На Балкану су већ несташице струје, а неке земље најављују и редукције. У Србији је за сада стабилно, иако ЕПС 15 одсто потрошње покрива увозом.

Сушни период траје већ седам месеци. Низак водостај река угрожава рад хидроелектрана у читавој Европи. На Балкану су већ несташице струје, а неке земље најављују и редукције. У Србији је за сада стабилно, иако ЕПС 15 одсто потрошње покрива увозом. У понедељак је и хитан састанак Владине радне групе за сигурно снабдевање енергетима.

Изјаве Зорана Манасијевића, Владимира Миленкова, Рајка Шебека и Николе Рајаковића

Из хидроелектрана Србија покрива трећину потрошње струје. Дотока воде да скоро и нема па је производња мања и 70 одсто. Ниво Дунава је на историјском минимуму, а Дрина се на неким местима кажу може и прегазити. ЕПС саопштава да је због велике потрошње увоз неминован.

Зоран Манасијевић из ЕПС-а каже да је хидрологија свуда лоша и да је Дунав са својим притокама доминатан извор хидроенергије у региону. Према његовим речима, енергија се може набавити али нема је у изобиљу.

Србски преносни систем је стабилан, али у Електромрежи кажу да су цетрални далеководи региона оптерећени јер је потражња за струјом огромна. Вишкова има још једино Бугарска.

Румунија, иначе велики извозник, још у октобру је прогласила ванредну ситацију и редуковала комерцијалне испоруке. Струју увозе и Мађарска, Хрватска, Словенија. На југу Балкана је већ драматично.

Владимир Миленков из Електромреже Србије каже да Албанија и Македонија имају производњу електричне енергије углавном из хидроелектрана, али због велике суше, енегија недостаје у тим деловима.

Црна Гора је у најтежој ситуацији. Најављивано је да ће од понедељка кренути редукције, али је црногорска електропривреда за сада само позвала на општу штедњу струје.

Апел становништву да штеди струју

Рајко Шебек из Електропривреде Црне Горе каже да је предложено комбинату алуминијума да смањи потрошњу за 30 одсто и да ће апел бити упућен наредних дана и Жељезари.

"Јавно позивамо и остале компаније, локалне самоуптраве и становнике да штеде струју", каже Рајко Шебек.

Прогностичари најављују да ће сушни период портрајати до средине децембара.

Притисак на електроенергетски систем је све већи. Права зима са темперетурама испод нуле, се тек очекује. Ближе се празници и потрошња из дана у дан расте. Стручњаци упозоравају на могућност колапса у снабдевању.

Професор Електротехничког факултета у Београду Никола Рајаковић каже да је електроенерегтски систем спреман у великој мери да одговори на те изазове.

"Али исто тако ако буде енормних прекорачења није могуће очекивари да електроенергертски систем издржи. То значи биће или увоза или редукције струје, нема треће опције, односно нема чаробног штапића", рекао је Рајаковић.

Да је ситуација алармантна види се и по тржишту. Понуда струје је све мања, тражња све већа па ускоро неће моћи ни да се купи јер земље чувају за себе. На берзама мегават сат је све скупљи, а у односу на октобар цена је већ удвостручена.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА