Почетна страница > Новости

Велики потрошачи без струје

10.02.2012. год.
Две хиљаде установа и предузећа, која нису од виталног значаја, остаће без струје, одлучила Влада. ЕПС почео да искључује струју. Домаћинства без рестрикција. Најсиромашнији грађани биће ослобођени плаћања рачуна за струју за фебруар.

 

Две хиљаде установа и предузећа, која нису од виталног значаја, остаће без струје, одлучила Влада. ЕПС почео да искључује струју. Домаћинства без рестрикција. Најсиромашнији грађани биће ослобођени плаћања рачуна за струју за фебруар.

Влада Србије донела је одлуку да се у наредна 24 сата искључи струја за две хиљаде установа и предузећа која нису од виталног значаја.

Заменик премијера Ивица Дачић изјавио је да је у ванредној ситуацији, изазваној временским непогодама, најважније да се у земљи одржи стабилно функционисање електроенергетског система.

Приликом обиласка диспечерског центра Електромреже Србије, Дачић је најавио да ће ванредна ситуација остати на снази и наредне седмице истакавши да ће бити учињено све да не буде рестрикција струје, али и поручио да би грађани и сами морали да помогну да до тога не дође.

ЕПС је почео да примењује наредбу ранију Владе о искључењу струје индустријским потрошачима. Грађанима и установама које обезбеђују виталне услуге (топлане, болнице, водоводи, прехрамбени комбинати и слично) струја неће бити искључивана. Локалним самоуправама наложено је да се укине декоративна и рекламна расвета.

У току је процес обавештавања предузећа која ће бити обухваћена рестрикцијама, а списак компанија ускоро ће бити објављен на интернет сајту Владе.

Из ЕПС-а је саопштено да се не планирају никакве рестрикције у снабдевању домаћинстава, "осим у случајевима више силе".

ЕПС је одобрио предлог председника Бориса Тадића да се најсиромашнији грађани Србије ослободе плаћања рачуна за струју за фебруар. Стручни тим Дирекције за трговину ЕПС ће разматрати сваки појединачни захтев, пре свега корисника материјалног обезбеђења.

Апели највиших државних органа и ЕПС-а да се струја штеди нису уродили плодом, јер је потрошња јуче на територији Србије са Косовом и Метохијом поново порасла и достигла ниво од 162,67 милиона киловат-часова, навели су у ЕПС-у.

Из те компаније је упозорено да се, ако се настави овако велика потрошња струје, без рестрикција може издржати још 7 до 10 дана.

Међутим има и оних који сами већ заустављају машине.

Власник штампарије из Ваљева Милун Трифуновић рекао је да собзиром на смањење напона не могу да функционишу пуним капацитетом па су принуђени да изврше неке прерасподеле рада машина. Према његовим речима, од штампарских машина отприлике једна машина ради, а једна не ради.

"Постројења у технолошком систему раде у две смене пуним капацитетом, али не пуштамо трећу смену. У трећој смени у Алфа пламу је практично нулта потрошња струје", рекао је генерални директор "Алфа плама" Велин Илић.

Директор Канцеларије за сарадњу са медијима Миливоје Михајловић је рекао да у топланама енергената има довољно и да су испоруке гаса и електричне енергије редовне, иако потрошња достиже историјске максимуме.

Критично у "Колубари"

Зоран Манасијевић из ЕПС-а, који је и председник Штаба за праћење електроенергетске ситуације, нагласио је да је од јутрос критично стање на коповима Рударског басена "Колубара", које угљем снабдева највећу термоелектрану у Србији "Никола Тесла" (ТЕНТ).

"Због температуре од -30 степени Целзијуса, дошло је до замрзавања технике и изузетно отежаног превоза угља до термоелектрана", истакао је Манасијевић.

Манасијевић је нагласио да је потрошња струје на територији Србије са Косовом и Метохијом јуче поново порасла и достигла нови рекордни ниво од 162,67 милиона киловат-часова електричне енергије.

"Увоз електричне енергије достигао је лимит због веома тешке ситуације у целом региону, али и због немогућности транспорта већих количина енергије", навео је Манасијевић.

Манасијевић је рекао да је тренутни увоз струје око 800 мегавата на час, "чиме је достигнута горња граница могућег увоза, али да овај ниво увоза неодржив, јер је Бугарска објавила да од понедељка неће бити могућ увоз са њене територије".

"То ће додатно отежати електроенергетску ситуацију јер практично неће бити могућности за додатни интервентни увоз, рекао је Манасијевић и објаснио да ће у том случају дневни увоз износити редовних 4.800 мегаватчасова дневно, уместо садашњих 18.000 мегаватчасова", рекао је Манасијевић.





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА