Студенти из РС најавили протесте
Студентска организација Универзитета у Бањалуци (СОБЛ), у случају једностраног проглашења независности Косова 17. фебруара, позваће све студенте у РС да мирним протестом изразе своје незадовољство, потврдио је јуче Дејан Крагуљ, предсједник СОБЛ-а.
Према његовим ријечима, ова одлука донесена је на задњој сједници Извршног одбора СОБЛ-а.
"Косово је питање које се тиче свих нас и проглашење његове независности од стране Албанаца одразиће се на све Србе, ма гдје они били, нарочито на нас у РС и БиХ и зато је нужно да дигнемо свој глас", рекао је Крагуљ.
Марко Видаковић, предсједник Савеза студената у Источном Сарајеву, рекао је јуче да ће позвати студенте из овог подручја да мирним протестима такође изразе незадовољство проглашењем независности Косова.
Милан Грубор, предсједник бањалучког Студентског парламента, и студенти који су окупљени око ове организације даће свој јасан став о питању Косова.
"Заинтересовани смо за све проблеме нашег народа, а овај је горући. Видјећемо шта ће бити у недјељу", казао је Грубор.
Бранислав Дукић, предсједник Српског покрета невладиних асоцијација (СПОНА), који окупља 11 водећих НВО у РС, јуче се састао с представницима ОХР-а и ЕУПМ-а управо због могућности да се на Косову једнострано прогласи независност.
"Тражили су од нас да се изјаснимо како ћемо се понашати ако се на Косову прогласи независност. Одлучили смо да не организујемо протесте. Позивамо све грађане да остану мирни и не излазе на улице ако дође да тога да Косово прогласе независним. Међутим, СПОНА ће, у том случају, одмах тражити од парламента РС да прогласи независност и издвајање РС из БиХ. Имамо на то право, право народа на самоопредјељење до отцјепљења", истакао је Дукић.
У полицији РС кажу да су спремни за сваку евентуалну врсту нереде или протесте које би могло изазвати једнострано проглашење независности јужне српске покрајине.
"Протести могу да се организују само ако се најаве. Сваке нереде ћемо спријечити", казао је Гојко Васић, директор Управе Криминалистичке полиције РС.
Дејвид Филдер, портпарол ЕУФОР-а, казао је да је стање у РС и БиХ стабилно и да не очекују веће немире 17. фебруара.
"Из недавних изјава бх. политичара, као и изјава премијера РС Милорада Додика може се видјети да неће бити немира. Постоји искушење да се повеже ситуација на Косову са БиХ, али наш став је да Косово неће утицати на безбједност грађана РС и цијеле БиХ. Међутим, ако се то ипак деси, ми смо спремни да реагујемо", рекао је Филдер.
Он је додао да ЕУФОР тренутно у својим редовима има 2.500 војника који су распоређени тако да у свакој кризној ситуацији могу брзо и ефикасно да одреагују.
Појачане мјере безбједности у ФБиХ
МУП-а Кантона Сарајево још од 20. јануара појачао је мјере надзора у регији Сарајева, казао је јуче портпарол сарајевске полиције Јусуф Зорнић.
"Ми смо то урадили већ након убиства Љубице Ђокић-Спасојевић. Наши полицајци тренутно раде 12 сати, а 24 сата се одмарају. Раније су радили по осам сати. Појачане активности се настављају и даље, као и у недјељу на дан проглашења независности Косова", каже Зорнић.
Истакнуо је да је присуство полиције појачано нарочито на улазима и излазима из града.
"Ове активности ћемо даље проводити уско сарађујући с колегама из ЦЈБ Српско Сарајево и колегама из других кантона", рекао је Зорнић.
Портпарол Управе полиције ФМУП-а Роберт Цвртак рекао је да ће у недјељу и федерална полиција појачати мјере сигурности.
- Извор
- Независне
Коментара (5) Оставите Ваш коментар Објавите новост
19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....
9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....
У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....
У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...
Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....
Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....
Остале новости из рубрике »
















