Почетна страница > Новости

Ручак на националној основи

Ручак на националној основи
30.07.2012. год.

Жену, њено петоро деце и једну монахињу, власник избацио из свог ресторана у Његушима јер је, како је рекао, црногорски националиста и Срби не могу да једу код њега. Шовинистички поступак осудило више партија и НВО, поднета и кривична пријава.

Власник етно-села Кадми на Његушима Мило Кадија избацио је из свог ресторана Веселинку Рајковић из Подгорице и њено петоро малолетне деце, као и једну монахињу Митрополије црногорско-приморске, јер, како је казао, не подноси Србе и Српску православну цркву.

Рајковићева је подгоричким Вијестима рекла да је са децом и њиховом верском учитељицом, у повратку из посете манастиру на Превлаци, свратила у ресторан "Кадми" у етно-селу на Његушима, али им је пришао Кадија и рекао да за њих у том локалу нема оброка.

"Прво смо помислили да се шали са нама. Он је, међутим, упитао монахињу да ли ради за српску цркву, на шта му је она кратко потврдно одговорила, да би Кадија након тога казао да за нас у ресторану нема хране, јер је ту све црногорско", навела је Рајковићева.

Кадија је, према њеним речима, потом затражио да напусте ресторан. Кадија је Вијестима потврдио да је избацио из свог ресторана монахињу и мајку са петоро деце. Он је казао да је то урадио, јер је црногорски националиста и да Срби не могу да једу у његовом ресторану.

"Напишите да сам црногорски националиста и да Срби не могу да једу код мене", рекао је Кадија Вијестима, након чега је, како се наводи, упутио низ погрдних назива за свештенике Српске православне цркве.

 
Кривична пријава и осуде

Више политичких партија и невладиних организација у Црној Гори осудило је шовинистички иступ власника етно села Мила Кадије, подносећи против њега кривичну пријаву, док је од тужилаштва затражено да хитно реагује.

Невладина организација Институт социјалне инклузије, поднела је кривичну пријаву против Кадије, због више кривичних дела почињених из мржње.

"Од Тужилаштва очекујемо предузимање одговарајућих службених мера и радњи, како би се утврдило да ли у радњама Кадије има елемената кривичних дела мотивисаних нетолеранцијом", навела је организација.

Та невладина организација је, поводом шовинистичког иступа власника ресторана на Његушима, поднела притужбу црногорском омбудсману, јер, како су навели, понашање Кадије представља драстичан пример отворене дискримације грађана на основу етничке и верске припадности.

Председник Србског националног савета, Момчило Вуксановић, оценио је да, нажалост, инцидент на Његушима није случајност, већ последица амбијента који је створен у Црној Гори.

"Познато је шта се дешавало на утакмицама кошаркашких репрезентација на Цетињу, а ми, колико год је то могуће, покушавамо да све те негативне појаве амортизујемо, на начин да би се престало са шиканирањем Срба у Црној Гори", казао је он.

Из Српске листе су навели да шовинистички иступи као овај на Његушима не смеју проћи без адекватне осуде, јер ће се, у супротном, опет поновити.

Члан Савета Демократског фронта, Милан Поповић, сматра да је инцидент на Његушима последица агресивног режимског национализма. Он је истакао да се мора направити амбијент у ком ће се гарантовати да ће се Срби у Црној Гори осећати слободно.

Удружења младих и ЛГБТ форум Прогрес, такође су осудили, како су навели, дискриминаторни поступак власника етно села на Његушима према групи грађана због њихове етничке и верске припадности.

Председник Одбора за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије Александар Чотрић осудио је поступак власника ресторана.

Чотрић је затражио од Владе Србије да хитно реагује код црногорских власти како би "насилник због очигледне националне и верске дискриминације био примерено кажњен" и како се такве ствари више не би дешавале.


  • Извор
  • ртс.рс/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА