Почетна страница > Новости

Власт трезорским записима поново задужује РС

Власт трезорским записима поново задужује РС
04.08.2012. год.
БАЊАЛУКА - Стање у финансијама Републике Српске је такво да се није имало када чекати ни јесен ни Међународни монетарни фонд.

 Обавезе буџета увелико премашују његово пуњење  па је Министарство  финансија поново, по трећи пут ове године, посегло за задуживањем и то осмом емисијом трезорских записа којом ће на Бањалучкој берзи покушати да прибави 17,5 милиона марака.

У образложењу  ове одлуке и сама Влада признаје  да су средства неопходна за редовно буџетско финансирање.

Уколико прода планирани износ од 17,5 милиона, РС се више у овој години не може задуживати трезорским записима, будући да максималан износ краткорочног дуга током 2012. године може да буде највише до 70 милиона КМ.

У рјешењу Министарства финансија РС о осмој  емисији трезорских записа РС, које је  објављено на Бањалучкој берзи, прецизира се да је планирани износ емисије: 17.500.000,00 КМ, номинална вриједност трезорског записа 10.000,00 КМ, а валутна клаузула евро.

Датум аукције је 22. август ове године, а Министарство задржава право да прихвати понуду у цјелини, дјелимично или да одбије све понуде за куповину.

Република Србска, односно Министарство финансија, је до сада организовало седам аукција трезорских записа Републике Српске.

Четири извршене су у току 2011. године, укупне номиналне вриједности од 90 милиона КМ.

У току 2012. године организоване су три аукције, пета, шеста и седма.

Пета аукција трезорских записа у извршена је 27. марта ове године, остварени износ емисије био  је 27,17 милиона КМ. Шеста аукција трезорских записа у Републици Србској одржана је 7. јуна, али Министарство није прихватило пристигле понуде, самим тим  није ни дошло до склапања послова.

Седма аукција трезорских записа  обављена  је 18. јула, а остварени износ емисије је 25 милиона КМ чиме је задужење РС по овом основу  порасло на износ од 52,17 милиона марака.

Уколико се и августовска аукција оствари у цјелини  укупно задужење РС по овом основу већ у току љета попеће се на 69,67 милиона марака  чиме је достигнут годишњи  лимит задужења по овом основу  од 70 милиона како је законом и дефинисано.

У дужничкој спирали која Српску неминовно гура у крајње сложену ситуацију индикативно је да Влада није у стању сервисирати  обавезе ни на мјесечном нивоу  па је у оба љетна  мјесеца посегнула за  трезорским записима као начину да се покрију буџетске рупе.

Сада када је тај модалитет исцрпљен  од септембра ће се ишчекивати  позитиван одговор ММФ-а  јер је власт континуитета  Српску довела у стање у коме је и ова међународма финансијска институција,  од које многи па и Хрватска бјеже, добродошла као  утопљенику сламка.

Али, ни након тог аранжмана ништа није ни ријешено ни готово.             

Напротив, тек ће почети борба  да се земља ишчупа из чељусти  ММФ-а  који увијек долази као спасилац кога се послије тешко ријешити јер се његов диктат мора испунити па макар то било питање суверенитета у унутрашњој  политици и рјешења   која , у крајњем исходу, могу водити  још горој економској, али и политичкој ситуацији.



  • Извор
  • vijesti.RS
  • / www.vijesti.RS


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »