Почетна страница > Новости

Народна медицина "лијечи" државу

Народна медицина
13.04.2008. год.

Изједначавање народне са званичном медицином и те како би помогло у смислу превенције, каже за "Дан" познати произвођач мелема Бошко Шаљић, поручујући да је управо вријеме сад да се тога сјетимо.
- Управо сад је прави тренутак да се сјетимо шта су праве вриједности- здрава исхрана и здрав начин живљења. Народна медицина је у ствари превентива. У ту причу не треба да се укључе само љекари, већ и филозофи, научници, а и политичари. Да се направи прелиминарни корак да се скупе људи - објашњава Шаљић.
Држава и надлежна министарства када је у питању изједначавање народне са званичном медицином, истиче, најмање треба да ураде, а највише они људи који су заинтересовани да се баве тим.
- Да држави презентирају праве чињенице и да повјерује људима који то раде. Да нађе начина да то не буде пуко пресликавање. Да некаквим институтима формално дају неки сертификат, него да то буде озбиљан предмет изучавања. То би више био имиџ државе, којој би то била једна звјездица више - наводи Шаљић, наглашавајући да са тим не треба журити да то не буде пролазна мода него озбиљна прича.
Истичући да Црну Гору не треба гледати по ширини, него висини, Шаљић констатује да држава нема довољно капацитета када је љековито биље у питању.
- Проблем је и што нема берача. Пошто не волимо да радимо рјешење су плантаже. Међутим, плантажно гајење код нас је симболично - рекао је Шаљић.
Наглашава да је Србија донијела закон гдје су дозвољене неке кинеске методе за лијечење.
- Важно је да се традиционална црногорска медицина призна у свом изворном смислу, оно што је њено обиљежје -то је њена планима , клима и окружење. Али да дође у руке поштених људи. Код нас је све наопако, љекари не дају сертификате да нешто може да буде лијек - истиче.
Подсјећа да је у држави основано Друштво за заштиту народне медицине које жели да је заштите и да она уђе у законске оквире, али не на начин да то буде сврставање свега и свачега.
- Не можемо оне који су "Хокус, покус " у народну медицину. Црна Гора има нешто друго - сматра Шаљић.

Жене чувале, док се Црногорци јуначили

Традиционалну медицину, нажалост, углавном су чувале жене, док су се Црногорци јуначили, додао је Бошко Шаљић.
- Временом је то некако умрло, па се доста тога изгубило. Мало је сачувано. Вјерујемо у младе људе. Наше није да судимо него да нешто валоризујемо - каже.

Традиција Шаљића вијек и по

Породица Шаљић има вијек и по дугу традицију. Препознатљиви су по мелемима. Бошко Шаљић каже да су то изградили са много труда. У породици Шаљић се увијек неко бавио видарством, а његова баба је била главна.
- Сад смо се сјетили да треба да заштитимо жигове, да патенте не можемо да крадемо. Појављују се разни под именима и презименом Шаљић. Бојим се да је у Црној Гори у овом случају присутна преписивачка школа, оно што су туђа искуства, што није карактеристично за нас - закључује он.

Лијек не дјелује ако се плати

Према вјеровањима о народној медицини, додаје Бошко Шаљић, не смију се узимати паре за лијек, јер неће да дјелује.
- Али ви ћете да частите и ту има елемената за злоупотребу, од којих се треба заштитити - наглашава Шаљић.
Поручује грађанима да погледају препарат који купују, да виде његово поријекло.
- Официјелни љекови који се купују преко 50 одсто су фалсификовани. То су званични подаци. Такво стање је у вријеме криза. Не треба вјеровати свакоме - казао је Шаљић.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

19. маја на београдском аеродрому упокојио се јеромонах Роман (Матјушин) — песник са гитаром, монах и човек који је Србију носио дубоко у срцу....


9. маја 1945. године у 00:43 по московском времену у Берлину је потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке....

У Москви је представљен пројекат споменика пуковнику Николају Николајевичу Рајевском, који ће бити постављен на југу Србије....


У свечаној и достојанственој атмосфери у Руском дому у Београду, отворена је изложба поводом великог јубилеја: 110 година од формирања Прве српске добровољачке дивизије. Ова изложба окупила је љубитеље...

Izložba slika tri umetnice - Irene Lazić, Ružice Mitrović i Ivane Stanisavljević Negić biće otvorena u četvrtak u Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju. Otvaranje izložbe je zakazano za 18....


Џингисиди, како се називају потомци великог освајача, чинили су политичку елиту моћне монголске државе Златне хорде....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Пружите запосленима врхунску исхрану уз Ордера - Топли оброк

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА